×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nie obawiam się o komercjalizację

Dr Piotr Dardziński , sekretarz stanu w MNiSW, komentuje dla „Forum Akademickiego” raport Najwyższej Izby Kontroli na temat komercjalizacji wyników badań naukowych przez spółki celowe instytucji naukowych.

Sposób, w jaki jednostki naukowe komercjalizują swoje wyniki badań, zależy wyłącznie od nich. Ustawa daje im możliwość wyboru kilku ścieżek komercjalizacji, a spółka celowa jest jedną z nich. Została ona wprowadzona w oparciu o postulaty środowiska, aby ułatwić komercjalizację. Znane są przykłady spółek celowych, które działają z powodzeniem, wśród nich znajduję się np. UWRC, która ma za sobą kilka udanych komercjalizacji, w tym największą polską komercjalizację wyników badań zespołu prof. Jacka Jemielitego. Obecnie w portfolio UWRC znajduje się 9 prężnych spółek typu spin-off . Jest to możliwe dzięki temu, że rektor UW podjął decyzję o takiej, a nie innej, roli spółki celowej w łańcuchu tworzenia wartości uniwersytetu.

Ustawa 2.0 daje uczelniom jeszcze więcej autonomii również w zakresie ustalania poziomu finansowania komercjalizacji. Obecnie to władze uczelni mogą podjąć decyzję o przeznaczeniu na ten cel dowolnej kwoty z otrzymanej subwencji. Oprócz tego mechanizmu z powodzeniem działa nasz projekt systemowy Inkubator Innowacyjności+, który udziela długoterminowego wsparcia dla najlepszych spółek celowych oraz centrów transferu technologii.

Co do instytutów badawczych należy pamiętać, iż z faktu, że nie tworzą spółek typu spin-off , czyli jednego z wielu dostępnych narzędzi komercjalizacji pośredniej, nie wynika, że do komercjalizacji wyników badań nie dochodzi. W tym kontekście nie obawiam się o komercjalizację w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Będzie ona jeszcze bardziej skuteczna, ponieważ zostaną opracowane i wdrożone jednolite ścieżki i procedury komercjalizacyjne dla całej Sieci, co ułatwi przedsiębiorcom kontakt z naukowcami. Centrum Sieci oraz poszczególne instytuty również będą mogły tworzyć w celu komercjalizacji spółki. W Sieci Łukasiewicz dostępne będą wszystkie narzędzia, które są wykorzystywane na świecie do komercjalizacji wyników badań.