×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

European Molecular Biology Organization

Trzy granty dla Polaków

Drugi raz w 13-letniej historii przyznawania EMBO Installation Grants nagrodzono tercet naukowców z Polski. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w inauguracyjnym rozdaniu w 2006 roku. Teraz wśród 10 laureatów z Czech, Estonii, Portugalii i Turcji znaleźli się: dr Anna Karnkowska z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Michał R. Szymański z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr inż. Łukasz Piątkowski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Otrzymają oni po 50 tys. euro rocznie przez okres 3–5 lat na utworzenie niezależnej grupy badawczej i prowadzenie innowacyjnych badań.

Dr Anna Karnkowska pracuje w Zakładzie Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji na Wydziale Biologii UW oraz w grupie badawczej Mikroorganizmów Eukariotycznych Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, gdzie zajmuje się m.in. jednokomórkowymi eukariontami, zwanymi protistami.

– Dzięki nim możliwe będzie zrozumienie ewolucji komórki eukariotycznej. Zamierzam poznać ich znaczenie dla funkcjonowania innych organizmów i całych ekosystemów – zapowiada realizację projektu „Evolution of phototrophy in eukaryotes”.

W 2018 roku otrzymała stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnych młodych naukowców, w 2017 – Bedřich Hrozný Award przyznawaną za osiągnięcia naukowe, a w 2015 – Holz-Conner Travel Award Międzynarodowego Towarzystwa Protistologów. W trakcie pierwszego stażu podoktorskiego na Uniwersytecie Karola w Pradze (2013-2015) była członkiem zespołu, który odkrył pierwszą komórkę eukariotyczną pozbawioną mitochondrium. Na drugim – w University of British Columbia w Vancouver (2016) – kontynuowała badania beztlenowych protistów, analizowała genom oraz rekonstruowała metabolizm i zredukowane mitochondria pasożyta dziesiątkującego populację ostryg.

Dr Michał R. Szymański jest kierownikiem Pracowni Biologii Strukturalnej na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUM. Po uzyskaniu w 2011 roku prestiżowego stypendium Jeane B. Kempner Postdoctoral Fellowship rozpoczął pracę na Wydziale Biochemii i Biologii Molekularnej oraz Wydziale Farmakologii The University of Texas Medical Branch (Galveston, USA). Jest laureatem grantów NCN i FNP. Koncentruje się na badaniu struktury enzymów odpowiedzialnych za replikacje i naprawę materiału genetycznego, zarówno w komórkach ludzkich, jak również u wirusów i bakterii.

– Uszkodzenia mitochondrialnego DNA powodujące mutacje, przyczyniają się do dysfunkcji mitochondriów, co jest związane nie tylko z procesami starzenia, ale także z wieloma zespołami chorobowymi o złożonej etiologii. Zrozumienie mechanizmów naprawy może się przyczynić w przyszłości do skuteczniejszego rozpoznawania i leczenia nowotworów, cukrzycy czy choroby Alzheimera – tłumaczy istotę projektu „Structural basis for DNA repair in human mitochondria”.

Dr Łukasz Piątkowski jest absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej. Stopień doktora nauk fizycznych otrzymał na Uniwersytecie Amsterdamskim. W latach 2012-2016 odbył staż podoktorski w Instytucie Nauk Fotonicznych ICFO w Barcelonie, gdzie wykorzystując paletę metod mikroskopii fluorescencyjnej zajmował się ultraszybkimi procesami w pojedynczych cząsteczkach o znaczeniu biologicznym. Specjalizuje się w spektroskopii oraz mikroskopii układów o znaczeniu biologicznym. Grant EMBO otrzymał na projekt „The role of hydration in cell membrane organization”, w którym zamierza określić strukturę nawodnienia błon komórkowych, jej (nie)jednorodność oraz wpływ, jaki warstwa wody ma bezpośrednio w kontakcie z błoną komórkową na jej strukturę w skali nanometrowej.

– Związek pomiędzy strukturą nawodnienia a efektem niedopasowania hydrofobowego uważany jest za jeden z mechanizmów definiujących architekturę oraz funkcjonalność błon komórkowych – wyjaśnia.

Od 2016 roku w Instytucie Chemii Fizycznej PAN Ł. Piątkowski kieruje projektem badawczym NCN. Jest również laureatem programu First Team FNP.

karma

Międzynarodowa Organizacja Biologii Molekularnej zrzesza ponad 1800 wybitnych naukowców zajmujących się naukami przyrodniczymi w Europie i poza jej granicami. Głównym jej celem jest wspieranie utalentowanych naukowców na wszystkich etapach ich kariery, stymulowanie wymiany informacji oraz pomoc w tworzeniu środowiska badawczego, w którym mogą oni osiągać najlepsze wyniki w swojej pracy.