×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Narodowe Centrum Nauki

Nawa Rada, nowa siedziba, nowy etap

15 grudnia zakończyli działalność w Radzie Narodowego Centrum Nauki ostatni jej członkowie, którzy pełnili swoje funkcje od początku istnienia tego organu, czyli od 2010 r. W ten sposób Rada NCN weszła w nowy okres działalności, gdy żadnego z jej członków nic nie łączy z okresem tworzenia Centrum. Mówiono o tym w połowie grudnia podczas oficjalnego otwarcia nowej siedziby Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Wśród osób, które przestały pełnić funkcję w Radzie, był też prof. Janusz Janeczek, który w latach 2016-18 był jej przewodniczącym, drugim po prof. Michale Karońskim. Podczas uroczystości minister nauki Jarosław Gowin przypomniał osoby, które przyczyniły się do powstania NCN, podkreślał rolę prof. Jerzego Szweda, fizyka z UJ, który jako wiceminister nauki inicjował i nadzorował tworzenie NCN, prof. Andrzeja Jajszczyka, teleinformatyka z AGH, pierwszego dyrektora Centrum, prof. Maciej Żylicza, który stał na czele pierwszego ministerialnego zespołu identyfikującego członków Rady NCN.

Mimo podkreślania nowego etapu, w jaki wchodzi NCN w związku ze zmianą w składzie Rady oraz uzyskaniem własnej siedziby w Krakowie, warto zauważyć, że wciąż są osoby od samego początku związane z Centrum, które nadal mają ogromny wpływ na jego losy. To profesorowie Zbigniew Błocki, dyrektor NCBR, który pod 2010 roku zasiadał w Radzie Centrum oraz prof. A. Jajszczyk, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego zespołu identyfikującego, ma zatem bezpośredni wpływ na skład Rady NCN, a nikomu nie trzeba przypominać, jak wielką pełni ona rolę w działalności tej instytucji. Podczas uroczystości ten fakt przypomniał m.in. prof. J. Janeczek. Mówił, że to Rada współtworzyła NCN i do dziś wywiera znaczący wpływ na kształt tej instytucji oraz realizowane przez nią programy grantowe. Ona tworzy prawo regulujące działalność Centrum, a dyrektor NCN je realizuje. Rada ma też wpływ na wybór dyrektora. Zaznaczył, że Rada zachowuje wciąż zasady wprowadzone przez M. Karońskiego na początku jej działalności. Od początku istnienia Rady NCN w jej składzie pracowało 65 uczonych.

Dr Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, powołał na członków Rady Narodowego Centrum Nauki 12 osób, czyli połowę jej składu, na okres od 15 grudnia 2018 r. do 14 grudnia 2022 r. (na fot. nominację odbiera prof. Jacek Kuźnicki).

(pik)