×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Zmienić kulturę zarządzania

Dr Jarosław Gowin , wicepremier, minister nauki, komentuje raport na temat naukowców polskich za granicą.

Z tego raportu wynika, że aż 25% polskich naukowców pracujących za granicą jest gotowych wrócić do kraju, by tu kontynuować karierę naukową, prowadzić badania i kształcić następców. To znakomita wiadomość. Właśnie dla tych badaczy stworzyliśmy wraz z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej program POWROTY. Pierwszy konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłoszono przeszło sto wniosków, przeważnie młodych naukowców u progu kariery naukowej. Polskie instytucje naukowe wykazały zainteresowanie ich przyjęciem, co było warunkiem złożenia aplikacji. Ponad dwadzieścia wniosków zostanie sfinansowanych. Ci ludzie przyjadą do Polski i stworzą tutaj zespoły badawcze, wykorzystując swoje doświadczenie pozyskane w dobrych ośrodkach zagranicznych. Na pewno w kolejnych konkursach nie zabraknie środków, żeby zainteresować powrotem do ojczyzny kolejnych badaczy. Ważne jest, żeby dzięki rozwiązaniom proponowanym w Konstytucji dla Nauki, zwłaszcza ogromnej autonomii, jaką daje polskim uczelniom, stały się one atrakcyjne dla badaczy z zagranicy, w tym polskich, którzy chcieliby wrócić do pracy w kraju.

Co może zachęcić Polaków do powrotu? Wbrew pozorom, nie chodzi tylko o pieniądze. Naukowcy, którzy pracują za granicą, mają świadomość, że badania trzeba finansować z grantów i mają już doświadczenie w pozyskiwaniu ich w międzynarodowych konkursach grantowych. Nie powinno być też problemu z aparaturą, bowiem w poprzednich latach powstało u nas wiele znakomicie wyposażonych centrów badawczo-rozwojowych, które pod względem wyposażenia nie ustępują najlepszym ośrodkom zagranicznym, a nawet widzimy, że uczeni spoza Polski z zazdrością patrzą na to, jaka aparatura znajduje się w polskich laboratoriach. Natomiast z pewnością trzeba zmienić kulturę zarządzania nauką, udrożnić ścieżki awansu, trzeba dać samodzielność naukową młodym doktorom, bo przecież w wielu dyscyplinach, zwłaszcza w naukach ścisłych, naukach o życiu wspaniałe odkrycia są często dziełem młodych badaczy. Właśnie w organizacji polskiej nauki tkwią ogromne rezerwy. Natomiast nakłady na naukę będą rosły, bo gwarantuje to nowa ustawa. Może nie będą rosły tak szybko, jakbym tego sobie życzył, ale będą.

Notował Piotr Kieraciński