×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

L’Oreal dla Kobiet i Nauki

Stypendia dla badaczek

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 14 listopada w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, sześć utalentowanych badaczek otrzymało stypendia L’Oréal Polska. Nagrody dodatkowe – vouchery na pokrycie kosztów uczestnictwa w dowolnie wybranej konferencji naukowej na terenie Europy – ufundowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W kategorii habilitacji stypendia w wysokości 35 tys. zł przyznano: dr Annie Muszewskiej z Zakładu Biochemii Drobnoustrojów Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, dr Joannie Gościańskiej z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Paulinie Kasperkiewicz-Wasilewskiej z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Jej projekt dotyczył nowych metod wizualizacji proteaz serynowych z grupy HeSP’s (Haematopoietic Serine Proteases ) zaangażowanych w programowaną śmierć komórki. Zalicza się do nich proteazy neutrofilowe oraz granzymy. Kontrolują one wiele procesów biochemicznych zachodzących w żywych komórkach i prowadzących m.in. do usunięcia nieprawidłowych komórek nowotworowych. Badaczka, zajmująca się określaniem ich aktywności, opracowała metodę obrazowania, dzięki której można równolegle monitorować aktywność aż czterech enzymów. Wyniki jej prac zostały opublikowane w „Journal of American Chemical Society”. Obecnie prowadzi badania nad proteazami serynowymi z grupy HeSP’s, do której należą proteazy neutrofilowe oraz granzymy.

Po 30 tys. zł dostały doktorantki: lek. med. Beata Małachowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Anna Piotrowska-Murzyn z Instytutu Farmakologii PAN. Stypendium w kwocie 20 tys. zł przyznano magistrantce Aleksandrze Synowiec z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Program L’Oreal dla Kobiet i Nauki, który promuje osiągnięcia kobiet nauki i zachęca je do kontynuowania prac badawczych, realizowany jest we współpracy z MNiSW, Polskim Komitetem do spraw UNESCO oraz Polską Akademią Nauk. Przez 18 lat finansowe wsparcie przyznano 93 badaczkom.

Mariusz Karwowski