×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Polityka Naukowa Państwa

W ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce pojawił się postulat stworzenia polityki naukowej, której wyrazem ma być dokument o nazwie Polityka Naukowa Państwa.

– W ustawie i rozporządzeniach obowiązujących do 1 października nie było określenia „Polityka Naukowa Państwa”, tymczasem uważamy, że obszar nauki jest jednym z kluczowych, które powinny znaleźć się w priorytetach każdego państwa. Środowisko naukowe ten element ustawy przyjęło bardzo pozytywnie. Tą propozycją chcemy przypomnieć politykom wagę nauki dla rozwoju kraju, państwa i społeczeństwa, narodu – mówi min. Jarosław Gowin.

W pewnym sensie o polityce naukowej państwa dotychczas traktował Krajowy Program Badań, który wskazywał istotne obszary badawcze.

– Krajowy Program Badań jest dokumentem o wiele węższym niż Polityka Naukowa Państwa, która będzie nie tylko zestawem priorytetowych kierunków badań naukowych, ale ma prezentować strategię rozwoju naukowego kraju. Przy tym Polityka Naukowa Państwa będzie co 5 lat poddawana ewaluacji przez Radę Ministrów, bo to będzie dokument rządowy w przeciwieństwie do KPB, który nie musiał podlegać ewaluacjom i w efekcie mógł funkcjonować bez większych zmian przez długie lata. A nauka idzie do przodu – tłumaczy dr Aleksander Dańda, dyrektor Departamentu Nauki w MNiSW.

A zastępca dyrektora DN Bartłomiej Banaszak dodaje: – Polityka Naukowa Państwa obejmuje także strategiczne założenia dla szkolnictwa wyższego. To jest dokument strategiczny. Przepisy wprowadzające przewidują maksymalny termin na 18 miesięcy po wejściu w życie Ustawy 2.0, co nie znaczy, że ten dokument nie powstanie szybciej.

Minister Gowin zapewnia, że projekt dokumentu pojawi się wkrótce, a środowisko akademickie zostanie zaproszone do jego konsultacji. – Chcielibyśmy, aby został on przyjęty przez Radę Ministrów pod koniec obecnej kadencji, jesienią 2019 roku – mówi.

(PK)