×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ksiądz Infułat Prof. dr hab. Bonifacy Miązek 1935-2018

Humanistyka Polska w wymiarze międzynarodowym odniosła bolesną stratę. Odszedł do domu Pana Ksiądz Infułat Prof. dr hab. Bonifacy Miązek, syn ziemi koneckiej, absolwent liceum Pedagogicznego w Końskich (obecnie II LO), absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, wyświęcony na kapłana w 1959 roku. Już jako alumn i duszpasterz w wielu parafiach, m.in. przy kościele Św. Józefa w Sandomierzu, wykazał się ogromnymi talentami w różnych obszarach humanistyki, pragnąc od samego początku swojej edukacji studiować na uniwersyteckiej filologii polskiej. Jego marzenia spełniły się w momencie udania się na wymuszoną emigrację do Austrii w 1965 roku. Tam, pełniąc obowiązki kapłana, podjął studia w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu w Wiedniu. Ich ukończenie umożliwiło Mu pracę w charakterze nauczyciela akademickiego. Na Uniwersytecie w Wiedniu oprócz zadań dydaktycznych podjął intensywne badania naukowe dotyczące literatury polskiej. Efektem tych badań były kolejne stopnie naukowe: doktora i doktora habilitowanego nauk humanistycznych, a także tytuł profesora. Był autorem ogromnej ilości artykułów naukowych i książek dotyczących krytyki i historii literatury polskiej wydanych w języku łacińskim, polskim i niemieckim.

Jego książka pt. Studien zur polnischen Literatur (Peter Lang, Europaeischer Verlag der Wissenschaften, Frankfurt am Main, 1994) była pierwszym podręcznikiem akademickim w języku niemieckim dotyczącym historii literatury polskiej we wszystkich okresach jej funkcjonowania i stała się podstawową pomocą dydaktyczną dla wielu studentów, głównie z Europy, zdobywającym wiedzę w zakresie polskiej twórczości literackiej.

Ksiądz Profesor Bonifacy Miązek wykształcił wiele pokoleń specjalistów z literatury polskiej i słowiańskiej wywodzących się z Polski i wielu krajów świata. Był promotorem czternastu prac doktorskich. Dorobek Księdza Profesora obejmuje również twórczość poetycką udokumentowaną wydaniem kilku tomów poezji zawierających wiersze o głębokiej treści.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w jego rodzinnej parafii w Ruskim Brodzie koło Końskich, a w Mszy żałobnej uczestniczyło trzech biskupów i ponad stu kapłanów z całej Polski, a także z wielu krajów świata.

Księdza Profesora żegnała również miejscowa ludność, przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele, uczniowie i wychowankowie, a także reprezentanci wielu ośrodków naukowych, m.in. z uniwersytetów we Wrocławiu, Opolu, Łodzi, Katowicach i w Kielcach.

prof. dr hab. inż. Stanisław Adamczak uczeń, ministrant, przyjaciel