×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Narodowe Centrum Nauki

3 mln zł na poznanie mechanizmów białaczki

Rozstrzygnięto piętnaste konkursy OPUS i PRELUDIUM. Do NCN wpłynęło łącznie 2970 wniosków. Na finansowanie 618 z nich przeznaczono prawie 400 mln zł. Współczynnik sukcesu wyniósł ok. 20,8%.

OPUS to konkurs skierowany do wszystkich naukowców, bez względu na posiadany stopień. Można ubiegać się o finansowanie projektu badawczego, w tym również takiego, który zakłada zakupienie lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej. Do finansowania w tym programie zarekomendowano 359 spośród 1838 wniosków. W grupie nauk ścisłych i technicznych finansowane będzie 135 projektów o łącznej wartości 137 mln zł. Ponad 170 mln zł dostaną przedstawiciele nauk o życiu, którzy zrealizują za to 115 projektów. W naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce finansowanie w wysokości ponad 51 mln zł otrzymało 109 przedsięwzięć.

W konkursie PRELUDIUM o fundusze na badania mogły ubiegać się osoby nieposiadające stopnia naukowego doktora. Do finansowania skierowano 259 wniosków. Najwięcej środków – 16 mln zł – trafi do reprezentantów nauk o życiu, którzy zrealizują 94 projektów. Na taką samą liczbę projektów badacze z nauk ścisłych i technicznych otrzymają 14 mln zł. Przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce za 8,7 mln zł zrealizują 69 tematów badawczych.

(mż)

Fot. Stefan Ciechan

Najwyższy ze wszystkich grant w konkursie OPUS, w wysokości ponad 3 mln zł, przyznano prof. Krzysztofowi Giannopoulosowi, kierownikowi Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jego zespół, złożony z lekarzy i bioinformatyków, zbada wpływ mikroflory bakteryjnej na rozwój przewlekłej białaczki limfocytowej. Wyjaśnieniu hipotezy, według której infekcje mogą być nie tylko konsekwencją, ale również przyczyną rozwoju i progresji tej choroby, posłuży baza ponad 25 tys. sekwencji genów odpowiadających za różnorodność przeciwciał zgromadzonych przez European Research Initiative for CLL. Pomoże ona określić, które szczepy bakteryjne powodują rozwój komórek nowotworowych.

(karma)