×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Akademicki Związek Sportowy

Mistrzowie sezonu 2017/2018

Na Akademickich Mistrzostwach Świata polscy reprezentanci wywalczyli w tym roku aż 57 medali, w tym 12 złotych, 26 srebrnych i 19 brązowych. Na najwyższym stopniu podium stawali: kajakarze Paulina Markiewicz, Dominika Włodarczyk, Małgorzata Puławska, Klaudia Cyrulewska, Aleksander Kitewski i Grzegorz Bryński, kolarka Marta Lach, panczenistka Magdalena Czyszczoń, reprezentant w muaythai Łukasz Radosz, pięcioboiści Marta Kobecka i Łukasz Gutkowski, strzelczynie Natalia Kochańska, Katarzyna Komorowska i Aneta Stankiewicz oraz wioślarka Katarzyna Wełna. Rekordzistką pod względem liczby krążków była Dominika Włodarczyk (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) – złota w K4 na 500 m i srebrna w K1, K2 na 200 m i K4 na 200 m. Prawdziwą dominatorką okazała się Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) trzykrotna mistrzyni w łyżwiarskich biegach na 3000 i 5000 m oraz ze startu masowego. W sumie po medale sięgali przedstawiciele 15 dyscyplin. Najwięcej zdobyli kajakarze (10) oraz łyżwiarze szybcy (9).

Na Gali Sportu Akademickiego, która odbyła się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, specjalne wyróżnienia otrzymali tegoroczni organizatorzy Akademickich Mistrzostw Świata w Polsce – AZS AWF Biała Podlaska, który gościł najlepszych ciężarowców, oraz AZS Politechniki Łódzkiej, gospodarz zawodów w unihokeju i cheerleadingu. Za przeprowadzenie Akademickich Mistrzostw Polski wyróżnienia otrzymały: AZS Katowice (biegi przełajowe, kolarstwo górskie i wspinaczka sportowa), AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (szachy) i AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (trójbój siłowy, jeździectwo, aerobik sportowy i snowboard).

W klasyfikacji generalnej AMP zwyciężył Uniwersytet Warszawski (2306,5 pkt.) przed Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie (2294,5) i Politechniką Gdańską (2205). W klasyfikacji medalowej najlepsza okazała się Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach (13 złotych/11 srebrnych/10 brązowych), wyprzedzając Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie (9/9/8) i Akademię im. Leona Koźmińskiego w Warszawie (9/5/1).

W poszczególnych typach uczelni triumfowały: UW (uniwersytety), AGH (techniczne), Uniwersytet Medyczny w Łodzi (medyczne), Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (społeczno-przyrodnicze), AWF w Katowicach (wychowania fizycznego), ALK (niepubliczne), PWSZ w Lesznie (zawodowe).

(karma)