×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Inwestycje URz, UG, UJK, PŁ, PK

Dla sportowców, informatyków…

Uniwersytet Rzeszowski wzbogaci swoje zaplecze sportowe o Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne (na fot.). W jego skład wejdą: profesjonalna hala z 200-metrową bieżnią okrężną 6-torową, 60-metrową bieżnią prostą 8-torową, rozbiegiem do skoku o tyczce, skocznią do skoku w dal i trójskoku, rzutnią do pchnięcia kulą, rzutnią do oszczepu, dwiema mobilnymi skoczniami do skoku wzwyż oraz 80-metrową bieżnią rozgrzewkową. Powstaną także trybuny mieszczące 300 osób. Oprócz tego w kompleksie znajdą się laboratoria: biomechaniki ruchu sportowca oraz fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego, a także gabinety masażu i odnowy biologicznej. Powierzchnia budynku wyniesie ponad 7318 m2. Koszt inwestycji to 51,8 mln zł, z czego 48,3 mln zł dołożyły ministerstwa: Sportu i Turystyki oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Termin zakończenia prac: 30 września 2021 roku.

Wcześniej, bo już w drugiej połowie 2019 roku, planowane jest oddanie do użytku nowoczesnego Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, który powstaje na terenie kampusu w Gdańsku Oliwie. W nowym obiekcie na studiach o profilu praktycznym kształceni będą informatycy. Pięciokondygnacyjny gmach będzie miał ok. 3912 m2 powierzchni, a jego kubatura wyniesie 22 678 m3. Znajdą się w nim sale seminaryjne i komputerowe, audytoria, gabinety dydaktyczno-naukowe oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Budynek przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji zostanie skomunikowany łącznikiem z istniejącym już gmachem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Koszt inwestycji to ponad 39 mln zł, z czego 18 mln zł to wkład własny uniwersytetu. Pozostała część środków pochodzi z RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.

Trwa już budowa Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Znajdą w nim swoje miejsce Instytut Dziennikarstwa i Informacji UJK, który nie ma obecnie samodzielnej siedziby, oraz instytuty Filologii Polskiej i Historii, korzystające obecnie z pomieszczeń Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. W obiekcie o powierzchni prawie 6,4 tys. m2 powstaną też nowoczesne studia radiowe i telewizyjne. Koszt budowy to 27,8 mln zł, z czego 21 mln pochodzi z budżetu państwa.

Do budowy nowej Biblioteki Głównej przymierza się Politechnika Koszalińska. Obiekt stanie pomiędzy uczelnianymi budynkami przy ul. Śniadeckich a halą widowiskowo-sportową i tym samym domknie największy kampus uczelni. Powierzchnia nowej biblioteki wyniesie 8 tys. m2. Obiekt będzie mieć charakter wielofunkcyjny: oprócz biblioteki z czytelniami zbiorów, czasopism i mikroform ulokowane w nim będą działy dostępu do książek w formie papierowej i elektronicznej, magazyn zasobów bibliotecznych oraz archiwum. Osobną część stanowić ma dział obróbki i obsługi elektronicznej wyposażony w kompletny system zarządzania zbiorami. W bibliotece znajdzie się miejsce na małe centrum konferencyjne z zapleczem technicznym, księgarnię akademicką, największe na uczelni audytorium na 500 osób, sale wystawowe dla zbiorów specjalnych, historycznych i do prezentacji osiągnięć naukowych. Sale demonstracyjne mają pełnić funkcję regionalnego centrum edukacyjnego. W ramach projektu przewiduje się budowę Wieży Clausiusa, która będzie symbolizować związki twórcy drugiej zasady termodynamiki z regionem. Biblioteka będzie ogólnodostępna. Koszt jej budowy oszacowano na ok. 51 mln zł. Trwa przygotowanie dokumentacji technicznej.

Na kampusie A Politechniki Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 175 powstanie pierwszy pasywny budynek, czyli taki, w którym ograniczono do minimum zużycie energii potrzebnej do jego eksploatacji. Obiekt – 4 kondygnacje z poddaszem i kondygnacją podziemną – pełnić będzie funkcję dydaktyczno-naukową i demonstracyjną. Na parterze zaprojektowana została m.in. sala konferencyjna jako miejsce realizacji zajęć dla studentów. Miejscem szczególnym, dostępnym dla odwiedzających, będzie sterownia z urządzeniami zawiadującymi i monitorującymi działanie systemów budynku oraz oświetlenia kampusu PŁ, czyli demonstrujące zastosowane w budynku technologie. Pozostałe kondygnacje przeznaczono na biura administracji, w tej chwili mieszczące się w różnych miejscach kampusu. Inwestycja, o ogólnej wartości 9,2 mln zł, obejmie też zastosowanie inteligentnego sterowania oświetleniem w zależności od obecności osób w pobliżu latarni.

MU, BCD, PB, AK, ECh