Na swoim
W czerwcu Narodowe Centrum Nauki podpisało umowę kupna od spółki MoonOffice budynku na własną siedzibę. To nowoczesny, świeżo oddany do użytkowania obiekt przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie, tuż przy Centrum Kongresowym ICE, w którym odbywał się Narodowy Kongres Nauki. Nowa siedziba agencji ma ponad 5300 m2 powierzchni użytkowej. Obiekt jest wybudowany zgodnie z certyfikatem LEED przyznawanym przez U.S. Green Building Council. Zastosowano w nim np. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz armaturę gwarantującą niskie zużycie wody. Całkowita wartość transakcji to 55,2 mln zł netto (prawie 68 mln zł brutto).
Prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN, informuje: – Zakończyliśmy właśnie postępowanie przetargowe na projekt aranżacji budynku. Przeprowadzkę wstępnie planujemy na początek października, ale będzie to uzależnione od postępu prac aranżacyjnych.
Obecnie Centrum wynajmuje ok. 3500 m2. Prof. Błocki jest zdania, że zwiększona powierzchnia własnej siedziby NCN zostanie w pełni wykorzystana. – W ciągu następnych kilku lat zatrudnienie w Centrum powinno rosnąć w związku ze zwiększającą się w ostatnich latach dotacją celową, a także z nowymi obowiązkami – mówi dyrektor NCN. Centrum zatrudnia obecnie 145 osób na stałe oraz ok. 30 na umowę zlecenie. W związku z trwającymi cały rok konkursami bardzo duża część powierzchni NCN jest stale wykorzystywana na spotkania zespołów ekspertów, które w wieloetapowym postępowaniu rozstrzygają o kwalifikowaniu wniosków do finansowania. Coraz więcej jest konkursów, w których na jednym z etapów przeprowadzane są rozmowy z wnioskodawcami – te wszystkie aktywności wymagają korzystania z wielu sal konferencyjnych.
– Zwiększona powierzchnia zostanie wykorzystana przede wszystkim na dodatkowe sale konferencyjne, a także nowe funkcje, np. kantynę – mówi prof. Błocki
O zakupie stałej siedziby dla Narodowego Centrum Nauki mówiło się od chwili podjęcia decyzji o utworzeniu agencji, tj. od 2010 r. Początkowo obietnicę zapewnienia odpowiedniej siedziby dla NCN składały władze samorządowe, proponując jednak lokalizację i warunki, które okazały się nie do zaakceptowania dla NCN. Potem kilkakrotnie podchodzono do tematu, biorąc pod uwagę kilka lokalizacji. Jednak żadna koncepcja nie została zrealizowana.
Jak informuje prof. Z. Błocki, prace nad obecną transakcją trwały prawie rok. Środki na zakup siedziby dla NCN zapewniło Ministerstwo Nauki. – Trzeba podkreślić, że zakup ten nie byłby możliwy bez wsparcia ministerstwa, a przede wszystkim osobiście premiera Gowina, dzięki któremu udało się zapewnić środki na tę transakcję w tegorocznym budżecie państwa – mówi szef NCN.