Książki na 100-lecie
Warszawskie Targi Książki odbyły się w tym roku po raz dziewiąty, a targi ACADEMIA po raz 12. Od sześciu lat obie imprezy odbywają się razem. Znów padły rekordy. Targi zajęły 35 tys. m2. Przybyło na nie 802 wystawców z 32 krajów. Gościem honorowym była Francja, która świętowała 100-lecie zakończenia pierwszej wojny światowej. Jednak głównym motywem święta książki było 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Po raz pierwszy stoisko narodowe miały Włochy. Podczas 1,5 tys. wydarzeń targowych w czytelnikami spotkało się 1010 autorów. Liczba odwiedzających sięgnęła 80 tys. Rozstrzygnięto wiele konkursów literackich i wydawniczych.
Dla środowiska akademickiego najważniejszy był Konkurs na najlepszą książkę akademicką ACADEMIA. Do konkursu 51 wydawców zgłosiło ponad 120 książek. Nagrodę Główną ACADEMIA 2018 otrzymało wydawnictwo Fundacja Terytoria Książki za Walk ę obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku J. Friedricha. Nagrodę rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych otrzymało Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za książkę Bolesław Chrobry – lew ryczący P. Urbańczyka, wydaną w serii Monografie FNP. Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych trafiła do Wydawnictwa Helion za AutoCAD 2018 PL A. Pikonia. Wyróżnienia w Konkursie ACADEMIA 2018 otrzymały: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego za S jak Śląsk – Superbohaterowie po śląsku M. Głowackiego; Wydawnictwo Akademickie Dialog za książkę Społeczność arabska w Polsce. Stara i nowa diaspora M. Switata oraz Wydawnictwo Naukowe UMK za Histori ę bielizny od XIV do końca XIX wieku A. Drążkowskiej. Wyróżnienia specjalne zdobyły: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej za 100 lat Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1915-2015). Nauczyciele pod red. J. Roguskiej i S. Wrony; Wydawnictwo Naukowe Exemplum za Ortopedi ę i traumatologi ę. Podręcznik dla studentów medycyny pod red. A. Nowakowskiego i T. Mazurka oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego za Wybrane zagadnienia z onkologii głowy i szyi. Podręcznik dla lekarzy i studentów pod red. J. Zapały i G. Wyszyńskiej-Pawelec. Wyróżnienia za opracowanie edytorskie zdobyły: Wydawnictwo Naukowe UMK za Dzieła zebrane. Nowe wydanie Zygmunta Krasińskiego pod red. naukową M. Strzyżewskiego; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego za Atlas historyczny Pomorza Zachodniego. Tom II. Demografia – społeczeństwo – gospodarka. Atlas gmin Pomorza Zachodniego w 1939 roku D.K. Chojeckiego, A. Gizy i E. Włodarczyka oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego za Korespondencj ę Fryderyka Chopina tom 2, część 1 i 2 w opracowaniu Z. Helman, Z. Skowrona i H. Wróblewskiej-Straus.
Wyróżnienia Rektora UW otrzymały: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego za Zabytki – prawo i praktyka K. Zeidlera; Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za Biblioteki Uniwersyteckie w Niemczech w epoce cyfrowej. Ciągłość i zmiana K. Hudzik oraz Instytut Badań Literackich PAN za Now ą Bibliotek ę Romantyczn ą M. Zielińskiej (redaktor serii), M. Bieńczyka, G. Marca i Beaty Mytych-Forajter.
Wyróżnienia Rektora PW trafiły do: Wydawnictwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego za Mechanik ę techniczn ą dla inżynierów J. Kubika i J. Mielniczuka oraz za Studium bezprądowego metalizowania materiałów polimerowych. Miedziowanie polilaktydu K. Moraczewskiego, a także do Wydawnictw AGH za Projektowanie głębokich otworów wiertniczych S. Stryczka, A. Goneta i M. Rzyczniaka.