Podział kompetencji
Po dymisji prof. Aleksandra Bobko z funkcji sekretarza stanu w MNiSW postanowiono nie zatrudniać dodatkowego wiceministra. W związku z tym nastąpił nowy podział obowiązków pomiędzy wiceministrów – podsekretarzy stanu. W zarządzeniu podpisanym 11 kwietnia minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin określił zakresów czynności trzech podsekretarzy stanu w MNiSW.
Piotr Müller jest wiceministrem odpowiedzialnym za szkolnictwo wyższe. Nadzoruje działalność szkół wyższych i tworzenie prawa w tym obszarze. Podlegają mu sprawy studenckie, do czego ma szczególne kompetencje jako były przewodniczący Samorządu Studenckiego UW i Parlamentu Studentów RP. Odpowiada za współpracę ministerstwa z Sejmem RP, Senatem RP, Komitetem Stałym Rady Ministrów, Parlamentem Studentów RP i organizacjami studenckimi, Krajową Reprezentacją Doktorantów i organizacjami doktorantów, Polską Komisją Akredytacyjną, konferencjami rektorów, Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz związkami zawodowymi. Zajmuje się nadzorem nad organizacją uczelni, toku studiów wyższych, studiów doktoranckich i studiów podyplomowych oraz jakością kształcenia, sprawami doktorantów (w tym kwestią pomocy materialnej), sprawami nauczycieli akademickich, nagrodami ministra za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, organizacyjne i za całokształt dorobku oraz pracami legislacyjnymi w MNiSW. Min. Müller wyznacza zadania i nadzoruje ich realizację przez: Departament Legislacyjno-Prawny, Departament Szkolnictwa Wyższego, Departament Budżetu i Finansów (w zakresie spraw związanych z pomocą materialną dla studentów i doktorantów, kredytów i pożyczek studenckich).
Dr Piotr Dardziński , wiceminister odpowiedzialny za innowacje i współpracę międzynarodową, zajmuje się w MNiSW programami unijnymi dotyczącymi badań i innowacji, informatyzacją nauki i szkolnictwa wyższego oraz współpracą międzynarodową. W szczególności sprawuje nadzór nad tworzeniem dokumentów strategicznych w obszarach innowacyjności, nauki i szkolnictwa wyższego. Zajmuje się programami ramowymi Unii Europejskiej (Horyzont 2020), działalnością centrów transferu technologii i akademickich inkubatorów przedsiębiorczości, komercjalizacją wyników badań naukowych i prac rozwojowych, polityką kosmiczną Rzeczypospolitej Polskiej oraz umiędzynarodowieniem nauki i szkolnictwa wyższego. Min. Dardziński nadzoruje pracę: departamentów Innowacji i Rozwoju oraz Współpracy Międzynarodowej MNiSW. Nadzoruje też: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodową Agencją Wymiany Akademickiej, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+.
Dr hab. Sebastian Skuza jako wiceminister odpowiada za naukę oraz finanse. Nadzoruje planowanie i realizację wydatków nauki i szkolnictwa wyższego, a także ewaluację nauki oraz nadawanie stopni naukowych. Do jego zadań należy nadzór nad finansowaniem działalności dydaktycznej uczelni, statutowej jednostek naukowych, działalności upowszechniającej naukę, programów lub przedsięwzięć ustanawianych przez ministra, współpracy naukowej z zagranicą, inwestycji służących badaniom naukowym lub pracom rozwojowym, inwestycji uczelni publicznych. Odpowiada też za sprawy związane z bioetyką i ochroną zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Koordynuje zadania związane z organizacją i funkcjonowaniem instytutów badawczych. Uczestniczy w realizacji Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2018–2020. Prof. Skuza nadzoruje departamenty Budżetu i Finansów oraz Nauki, Biuro Kontroli i Audytu, działalność Narodowego Centrum Nauki, Centrum Nauki Kopernik (w zakresie wynikającym z umowy o utworzeniu wspólnej instytucji kultury – Narodowego Muzeum Techniki).