Najważniejsze jest kształcenie
W dniach 19-20 kwietnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się międzynarodowa konferencja Integrating international students: perspectives from cities, civil society and academia 2.0 . Organizatorem konferencji był Urząd Miasta Lublin, Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów. Konferencja miała na celu poznanie i opracowanie nowych dobrych praktyk integrujących studentów zagranicznych ze społecznością lokalną, pokazanie i poznanie korzyści płynących z obecności studentów w mieście.
Zagraniczni goście ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Włoch, a także przedstawiciele miast, uczelni i organizacji pozarządowych z Poznania, Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Krakowa, Warszawy spotkali się w Lublinie, aby wymienić poglądy na temat integracji studentów międzynarodowych. Podczas konferencji prezentowano dobre praktyki w integracji studentów zagranicznych ze społecznością lokalną. Dr Zofia Sawicka, zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mówiła o wsparciu, jakiego może udzielić NAWA. Prelegentka przedstawiła też wyniki ankiety przeprowadzonej wśród studentów obcokrajowców w Polsce. Zaskakującą była informacja, że wśród minusów studiowania w naszym kraju na pierwszym miejscu znalazł się… niski poziom kształcenia. Okazuje się, że zagraniczni studenci wyczuwają słabe przygotowanie naszych wykładowców. Doceniają za to oferowany im w Polsce program rozrywkowy i kulturalny, a także stosunkowo niskie koszty życia.
Jednym z keynote speakerów był dr Conrad Hughes, dyrektor najstarszej międzynarodowej szkoły na świecie La Grande Boissiere w Genewie, który mówił o roli edukacji w likwidowaniu uprzedzeń i stereotypów dotyczących poszczególnych narodowości. Prof. Robert Frankel z North Florida University podzielił się doświadczeniem pracy w grupach wielokulturowych na uczelni – wydaje się, że problemy amerykańskie i polskie różnią się mniej, niż zwykle sądzimy. Podczas trzech paneli dyskusyjnych omówiono problemy integracji studentów zagranicznych z perspektywy akademickiej, pozarządowej i gospodarczej (dokładny program konferencji: www.iis-conference.lublin.eu).
Drugi dzień konferencji wypełniony był warsztatami prowadzonymi przez ekspertów. Uczestnicy zajęć mogli dowiedzieć się m.in. jak stworzyć skuteczną kampanię podnoszącą społeczną świadomość o korzyściach wynikających z obecności zagranicznych studentów w mieście, o działaniach związanych z adaptacją kulturową i integracją w mieście i na uniwersytetach, o tym jak uczyć i pracować w środowiskach zróżnicowanych kulturowo.