Programy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA)
Programy mobilności naukowców
POLSKIE POWROTY
Celem programu jest umożliwienie polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcie przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach lub jednostkach naukowych. Program stworzy optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych na światowym poziomie. Środki uzyskane w ramach Polskich Powrotów pozwolą na zapewnienie im wynagrodzenia oraz na stworzenie grupy projektowej (zespołu badawczego).
Czas finansowania zawiera się w okresie 36-48 miesięcy
Nabór trwa do 31 maja 2018 r.
REJS – średniookresowe wyjazdy naukowców
Celem programu jest zwiększenie mobilności międzynarodowej naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych w polskich uczelniach oraz jednostkach naukowych poprzez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w renomowanych ośrodkach naukowych na całym świecie. W programie REJS wnioskodawcami są indywidualni naukowcy.
Czas trwania pojedynczego stypendium zawiera się w okresie od 3 do 12 miesięcy
Nabór trwać będzie od kwietnia do 31 maja 2018 r.
PROM – międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i naukowców
Celem programu jest zwiększenie międzynarodowej wymiany stypendialnej doktorantów i pracowników uczelni i jednostek naukowych prowadzących kształcenie związane z udziałem w krótkookresowych formach podnoszenia kompetencji i kwalifikacji. Skierowany jest do polskich uczelni i jednostek naukowych prowadzących kształcenie.
Czas trwania pojedynczego stypendium zawiera się w okresie do 30 dni
Nabór trwać będzie od maja do 30 czerwca 2018 r.
Programy wspierające umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i nauki
PARTNERSTWA AKADEMICKIE
Celem programu jest wsparcie międzynarodowych partnerstw akademickich pomiędzy polskimi instytucjami wnioskującymi a instytucjami z zagranicy w obszarze kształcenia, prowadzenia badań naukowych, rozwoju dydaktyki, organizacji konferencji, wspólnych publikacji etc.
Nabór trwać będzie od maja do 30 czerwca 2018 r.
ZAGRANICZNI ALUMNI
Celem promocji jest wsparcie uczelni w procesie umiędzynarodowienia poprzez wypracowanie modelu współpracy z zagranicznymi alumnami polskich uczelni i jednostek naukowych oraz współfinansowanie projektów organizowanych przez zagranicznych alumnów uczelni i jednostek naukowych.
Nabór trwać będzie od października do 30 listopada 2018 r.
STER – realizacja międzynarodowych studiów III stopnia
Celem programu jest zwiększenie liczby zagranicznych doktorantów na realizowanych w Polsce międzynarodowych studiach doktoranckich.
Czas realizacji pojedynczego projektu zawiera się w okresie do 48 miesięcy
Nabór trwać będzie od października do 15 grudnia 2018 r.
Programy mobilności studenckiej
PROGRAM STYPENDIALNY DLA POLONII
Celem programu jest zwiększenie mobilności poprzez umożliwienie młodzieży polskiego pochodzenia odbycia studiów wyższych w Polsce oraz poprawa znajomości języka polskiego oraz poziomu kwalifikacji w tamtejszych środowiskach polonijnych. Program obejmuje studia I, II lub III stopnia, a skierowany jest do kandydatów z prawie 30 krajów świata.
Nabór trwa do 31 marca 2018 r.
PROGRAM STYPENDIALNY IM. STEFANA BANACHA
Celem programu jest umożliwienie odbycia studiów II stopnia w Polsce młodzieży z państw Partnerstwa Wschodniego UE oraz wybranych krajów Azji Centralnej. Jest to element pomocy rozwojowej dla wyżej wspomnianych regionów.
Nabór trwa do 30 kwietnia 2018 r.
PROGRAM STYPENDIALNY IM. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA
Celem programu jest zwiększenie mobilności poprzez umożliwienie odbycia studiów II stopnia w Polsce młodzieży z Angoli, Etiopii, Indonezji, Kenii, Kolumbii, Meksyku, Mjanmy, Mongolii, Mozambiku, Nigerii, Palestyny, RPA, Senegalu, Tanzanii i Wietnamu. Jest to element pomocy rozwojowej dla wyżej wspomnianych państw.
Nabór trwa do 11 maja 2018 r.
POLSKIE BIURO CEEPUS
Celem programu jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich z krajów będących sygnatariuszami porozumienia CEEPUS.
Czas trwania stypendiów: od tygodnia do 10 miesięcy
Nabór trwać będzie od połowy maja 2018 r.
Programy wspierające naukę języka polskiego jako obcego
KURSY LETNIE W POLSCE
Celem programu jest promocja języka polskiego i kultury polskiej poprzez umożliwienie studentom uczącym się oraz tym, którzy planują rozpoczęcie nauki języka polskiego jako obcego uczestnictwa w wakacyjnym intensywnym kursie języka i kultury polskiej w Polsce
Programem objęte są wakacyjne 3- i 4-tygodniowe kursy języka i kultury polskiej w Polsce
Nabór trwać będzie od 15 marca do 15 kwietnia 2018 r.
LEKTORZY
Celem programu jest promocja języka polskiego i kultury polskiej poprzez wspieranie nauczania języka polskiego jako obcego w zagranicznych ośrodkach akademickich. Program skierowany jest do doświadczonych lektorów posiadających tytuł magistra filologii polskiej lub neofilologii.
Czas trwania stypendium: maksymalnie 10 miesięcy
Nabór trwa do 31 marca 2018 r.
Więcej informacji: www.nawa.gov.pl