Odwołanie rektora
Minister nauki i szkolnictwa wyższego odwołał dr hab. n. med. Magdaleną Pisarską-Krawczyk, prof. nadzw. PWSZ, z funkcji rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.
Zespół Informacji MNiSW w specjalnym komunikacie stwierdził, że kontrola w kaliskiej PWSZ potwierdziła, że senat uczelni nie wyraził zgody na dodatkowe zatrudnienie pani rektor w ramach stosunku pracy w innej uczelni publicznej – Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ponieważ prof. Pisarska-Krawczyk nie zaprzestała pracy w UMP, minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął 12 lutego 2018 r. „rozstrzygnięcie nadzorcze polegające na stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu dr hab. n. med. Magdaleny Pisarskiej-Krawczyk (na podstawie art. 129 ust. 9 w związku z ust. 5 i 7 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz. U. z 2017 r. poz. 2183, ze. zm.)”.
W oświadczeniu opublikowanym przez prof. Pisarską-Krawczyk na stronie internetowej uczelni czytamy: „12 lutego zostałam poinformowana przez ministra prof. Aleksandra Bobko o wygaśnięciu mojego mandatu rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Powodem tej decyzji był brak formalnej uchwały Senatu PWSZ wyrażającej zgodę na moje zatrudnienie w wysokości 1/4 etatu w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu”. Prof. Pisarska-Krawczyk przyznaje, że była zaskoczona decyzją ministra, ale postanowiła się od niej nie odwoływać. Okazało się bowiem, że wygaśnięcie mandatu nie stanowi przeszkody, aby uczona mogła ponownie ubiegać się o stanowisko rektora w najbliższych wyborach, co sama zadeklarowała podczas zwołanej w tym celu konferencji prasowej. W swoim oświadczeniu była rektor PWSZ pisze: „Rozwój tej uczelni i akademickość Kalisza były zawsze moim priorytetem, dlatego podjęłam decyzję o przystąpieniu do wyborów”.
Podczas konferencji prasowej Pisarska-Krawczyk zauważyła, że uczelnia odnotowała rekordową rekrutację na rok akademicki 2017/2018, co w sytuacji niżu demograficznego i problemów innych uczelni jest niewątpliwym sukcesem, świadczącym o zaufaniu studentów i absolwentów szkół średnich do kaliskiej PWSZ. Przypomniała o przygotowaniu do uruchomienia w Kaliszu studiów dualnych. Uczona podjęła też popartą przez Senat PWSZ decyzję o przystąpieniu uczelni do związku uczelni zawodowych Wielkopolski (czytaj na str. 4). Prof. Pisarska-Krawczyk zdementowała też podczas konferencji prasowej nieoficjalne zarzuty, dotyczące masowych zwolnień pracowników, do których miało dojść za jej kadencji.
Za odwołaniem rektor kaliskiej PWSZ stoją parlamentarzyści z okręgu kalisko-leszczyńskiego. W listopadzie 2017 r. skierowali oni pismo do ministra nauki, w którym zarzucili prof. Pisarskiej-Krawczyk, że swoimi działaniami doprowadziła do obniżenia statusu uczelni, która w tej sytuacji nie może starać się o uzyskanie statusu uczelni akademickiej. Odnotowali, że PWSZ nie przystąpiła do żadnych rankingów ogólnopolskich szkół wyższych ani do kategoryzacji jednostek naukowych. Zarzucili też byłej rektor, że zrezygnowała z grantu uzyskanego przez naukowców PWSZ w konkursie PO WER, nawet nie zawiadamiając o tym fakcie autorów. Można się domyślać, że prawdziwym źródłem obecnych kłopotów byłej rektor ze środowiskiem uczelni były wprowadzane przez nią zmiany kadrowe w PWSZ. List parlamentarzystów spowodował kontrolę MNISW w uczelni, a ta odkryła formalne niedociągnięcie, polegające na tym, że rektor nie uzyskała zgody Senatu PWSZ na dodatkowe zatrudnienie. To spowodowało taką, a nie inną decyzję ministra nauki.
Dr hab. n. med. Magdalena Pisarska-Krawczyk, prof. PWSZ, jest ginekologiem-położnikiem, onkologiem. Niegdyś kierowała Pracownią Urodynamiki Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Równocześnie była prorektorem ds. badań i współpracy z zagranicą kaliskiej PWSZ. Jako jedyna stanęła do konkursu na stanowisko rektora uczelni wiosną 2016 r., gdy dobiegała końca druga kadencja poprzedniego rektora, prof. Jana Chajdy. Funkcję rektora PWSZ w Kaliszu pełniła od 1 września 2016 r.