Najczęściej cytowane
Instytut Farmakologii PAN w Krakowie jest jedną z pięciu jednostek Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk. Powstał on w roku 1954, najpierw jako niewielki zakład naukowy, który się przekształcił w instytucję zatrudniającą 133 badaczy. Jego pracownicy opublikowali od tego czasu 3364 prace (baza Scopus) lub 3244 prace (baza WOS), cytowane ponad 60 tys. razy. Ponieważ najstarsza publikacja z afiliacją instytutu również znajduje się w bazie Scopus, ponadto ta baza zawiera szerszą listę prac niż bazy WOS, ona właśnie została wybrana do przeprowadzenia analiz naukometrycznych.
Analiza została przeprowadzona w sposób bardzo restrykcyjny, zostały do niej wybrane wyłącznie najczęściej cytowane prace powstałe w instytucie, które wchodzą w skład indeksu Hirscha (H), który obecnie wynosi 91, tj. dziewięćdziesiąta pierwsza w kolejności cytowań publikacja uzyskała ich 91 właśnie. Ponieważ 92. publikacja uzyskała 91 cytowań, podobnie jak trzy kolejne, włączono je również do analizy i liczba prac została rozszerzona do 95. 21% publikacji to prace przeglądowe, a 79% prace oryginalne (w tym 3 prace kliniczne). W 70% publikacji pierwszy lub ostatni autor (lub połowa autorów) pochodzi z IFarm PAN, co świadczy o istotnej roli pracowników instytutu w powstaniu tych prac.
Najstarsza praca instytutowa notowana w bazie pochodzi z 1969 roku i jest autorstwa prof. Romana Rembiesy i dr Marii Marchut z Zakładu Endokrynologii. Opublikowana została w „Biochemical Pharmacology” (18/4, 7pp. 01-702, cytowana 1 raz). Można zatem powiedzieć, że historia międzynarodowych publikacji IFarm PAN zaczyna się w roku 1969.
Najstarsza z listy wysoko cytowanych prac jest autorstwa Jerzego Maja, Marii Grabowskiej i Lucyny Gajdy, uzyskała ona 101 cytowań i została opublikowana w roku 1972, który stanowi zatem kolejną cezurę, tym razem odnośnie do jakości publikowanych prac. Publikacja dotyczy działania apomorfiny, substancji pobudzającej receptory dopaminowe, stosowanej m.in. w leczenia choroby Parkinsona. Prof. Jerzy Maj to były wieloletni dyrektor IFarm PAN, twórca Polskiej szkoły psychofarmakologii.
Trzy najczęściej cytowane prace przeglądowe
Praca, której pierwszym autorem jest Michael Maes oraz pochodząca z instytutu prof. Marta Kubera , cytowana jest 407 razy i dotyczy neuroinflamacyjnych hipotez depresji. Michel Maes to znakomity, niezwykle aktywny badacz (H = 90, ponad 640 publikacji cytowanych ponad 30 tys. razy) związany obecnie z kilkoma ośrodkami badawczymi, m.in. z Brazylii, Australii, Tajlandii, Bułgarii i Holandii, współpracujący z pracownikami z IFarm PAN. Jest on współautorem 7 prac z listy wysoko cytowanych.
Praca autorstwa Urlicha Misgelda, Marii Bijak i Wolfganga Jarolimka powstała w okresie, gdy doc. Maria Bijak przebywała na stypendium w Heidelbergu. Dotyczy leku o nazwie baklofen, stosowanego m.in. w leczeniu spastyczności, który działa poprzez receptory GABA B; praca uzyskała 374 cytowania.
Praca cytowana 264 razy, autorstwa Phila Skolnicka, Piotra Popika i Ramona Trullasa, dotyczy glutamatergicznej hipotezy działania leków przeciwdepresyjnych. Jest to obecnie najbardziej rozwojowa teoria depresji. Phil Skolnick to wybitny badacz (H = 76, 22.500 cytowań, 476 prac), do końca ubiegłego roku jeden z dyrektorów National Institute on Drug Abuse, NIH, Bethesda, od lat współpracujący z IFarm PAN, w którego laboratoriach kilku pracowników instytutu (m.in. profesorowie Gabriel Nowak, Piotr Popik, Marzenia Maćkowiak czy dr Beata Legutko) odbywało staże podoktorskie. Prof. Skolnick jest również współautorem 7 prac z listy najczęściej cytowanych publikacji. Prof. Ramon Trullas z Barcelony jest także badaczem zaprzyjaźnionym z IFarm PAN.
Trzy najczęściej cytowane prace oryginalne
Pierwsza to publikacja cytowana 295 razy, autorstwa Tomasza Schneidera i Ryszarda Przewłockiego , którzy opisali stworzony w roku 2005 zwierzęcy modelu autyzmu.
Kolejna praca, autorstwa Ewy Tatarczyńskiej, Aleksandry Kłodzińskiej, Ewy Chojnackiej-Wójcik, Agnieszki Pałuchy , Fabrizio Gaspariniego, Reinera Kuhna i Andrzeja Pilca , cytowana była 251 razy. Opisano w niej po raz pierwszy przeciwdepresyjne i przeciwlękowe działanie związku aktywującego receptory metabotropowe typu 5. Ta grupa substancji jest obecnie badana w klinice jako potencjalne leki przeciwdepresyjne.
Trzecia praca, sygnowana nazwiskami: Chris Parsons, G. Quack, I. Bresink, Leokadia Baran, Edmund Przegali ński , Wojciech Kostowski, P. Krzascik, S. Hartmann i Wojciech Danysz, dotyczy działania memantyny, antagonisty receptorów NMDA dla kwasu glutaminowego, stosowanej m.in. w leczeniu choroby Alzheimera. Praca uzyskała 236 cytatów. Jednym z jej autorów jest wieloletni dyrektor instytutu prof. Edmund Przegaliński oraz prof. Wojciech Danysz, znakomity polski badacz (H = 57, 11.400 cytowań) od lat pracujący w firmie Merz z Frankfurtu, współautor aż ośmiu prac z tej listy.
Tematyka wiodących publikacji
Najczęściej poruszaną tematyką wśród wysoko cytowanych publikacji IFarm PAN są zagadnienia związane z mechanizmami działanie leków antydepresyjnych (38 publikacji). Instytut ma tutaj wieloletnie znakomite tradycje, czterech jego badaczy zdobyło Nagrodę Anna Monika. Jest to nagroda przyznawana co dwa lata w Szwajcarii, uchodząca za Nobla z dziedziny „depresjologii”. Nagrodę zdobyli kolejno profesorowie Jerzy Maj (rok 1980/81), Jerzy Vetulani (1982/83) oraz Gabriel Nowak i Piotr Popik (wraz z Philem Skolnickiem, 1994/95). IFarm PAN jest chyba jedyną instytucją naukową na świecie, której badacze trzykrotnie zdobyli tę nagrodę. Wyniki związane z nagrodą grupy prof. Skolnicka zostały opisane w jednej z prac z listy wysoko cytowanych (Skolnick, P., Layer, R.T., Popik, P., Nowak, G ., Paul, I.A., Trullas, R., Adaptation of N-methyl-D-aspartate (NMDA) receptors following antidepressant treatment: Implications for the pharmacotherapy of depression. 1996, „Pharmacopsychiatry”, 29 pp. 23-26, cytowana 259 razy).
Tematyka działania opioidów (do tej grupy leków należy np. morfina) zawarta jest w 11 pracach. Opioidy to nie tylko walka z bólem czy problem uzależnień lekowych, ale też ważne endogenne neuroprzekaźniki. Kolejne 11 prac dotyczy działania związków wpływających na receptory NMDA. To receptory, na które działa najbardziej rozpowszechniony mózgowy neurotransmiter – kwas glutaminowy (Glu). Następne 9 prac mówi o zagadnieniach związanych z receptorami metabotropowymi dla Glu. Jest nadzieja, że poprzez odpowiedni wpływ na układ Glu, który jest mediatorem produkowanym przez ponad połowę komórek nerwowych mózgu człowieka, w przyszłości uda się leczyć niemal wszystkie schorzenia centralnego układu nerwowego. Instytut jest tutaj jednym z najważniejszych „graczy” na arenie światowej. Ból i jego leczenie to również 9 publikacji.
W sumie wyżej wymienione zagadnienia są podstawą 78% najwyżej cytowanych publikacji instytutowych. Znaczący udział mają publikacje dotyczące roli cynku w depresji (7 prac), serotoniny (7 prac), uzależnień lekowych (6 prac), dopaminy (6 prac), choroby Parkinsona (6 prac), modelu chronicznego łagodnego stresu (7 prac). We wszystkich tych tematykach publikacje instytutu odgrywają znaczącą (często prekursorską) rolę w skali światowej.
Miejsce publikacji
Pracownicy instytutu najczęściej publikowali wysoko cytowane prace w: „Neuropharmacology” (IF = 5.25) - 15 prac; 11 publikacji w „European Journal of Pharmacology” (EJP) o IF = 2,896 (EJP to jeden z pierwszych dobrej klasy zachodnich periodyków, w którym pracownicy IFarm PAN publikowali swoje prace, było ich w sumie 135 i EJP zajmuje drugie miejsce na liście czasopism, w których badacze IFarm PAN publikują najczęściej. Pierwsze ma wydawany w instytucie „Pharmacological Reports” (IF = 2,587), znany wcześniej jako „Polish Journal of Pharmacology”, a jeszcze wcześniej jako „Journal of Pharmacology and Pharmacy”). Dziesięć prac ukazało się w „P sychopharmacology” (IF = 3.308), 6 razy łącznie w „Polish Journal of Pharmacology” (4 prace), i w „Pharmacological Reports (2 prace), również 6 prac powstało w „Neuropsychopharmacology” (IF 6.403). W sumie jest to 48 publikacji, czyli z grubsza połowa prac instytutu.
Jak widać, w zauważanej na świecie tematyce IFarm PAN dominują periodyki z dziedziny farmakologii układu nerwowego. Widać również, że sam współczynnik oddziaływania (IF) niekoniecznie jest związany z liczbą cytowań. W bardzo dobrym czasopiśmie, jakim jest „N europsychopharmacology”, instytut opublikował prace mające od 10 do 300 cytowań, a w periodyku instytutowym (notabene pismo o najwyższym eigenfactor score spośród wszystkich polskich czasopism naukowych) prace mające ponad 100 cytatów (najwięcej, 162 cytaty, uzyskała praca autorstwa: Nowak, Siwek, Dudek, Zięba, Pilc – patrz lista zamieszczona w wersji on-line artykułu na portalu www.forumakademickie.pl). Potwierdza tę regułę fakt, że praca (Przewłocki, Lasoń i współpracownicy pt. The opioid peptide dynorphin, circadian rhythms, and starvation ) z prestiżowego „Science” uzyskała 98 cytowań, mieszcząc się na liście, ale w czwartej jej ćwiartce. Prof. Władysław Lasoń jest obecnie dyrektorem IFarm PAN.
Czy publikacje wchodzące w skład indeksu Hirscha dla poszczególnych badaczy lub dla instytucji naukowych to prace najbardziej wartościowe? Z własnego doświadczenia wiem, że nie wszystkie moje najwyżej cytowane publikacje uważam za najwartościowsze, ale wiem również, że te najbardziej wartościowe są wysoko cytowane. Niektórzy naukowcy, zwłaszcza matematycy (jak np. prof. Stefan Jackowski), twierdzą, że najbardziej przełomowe prace z matematyki nie są cytowane, bo nikt ich nie rozumie, a do ich zrozumienia potrzebny jest upływ czasu. Prawda zapewne leży pośrodku, ale uważam, że cytowalność pracy jest lepszym wykładnikiem jej jakości, niż to, gdzie została ona opublikowana.
Warto dodać, że w analizie cytowalności prac (patrz „Forum Akademickie” 9/2017, str. 24) Instytut Farmakologii uzyskał najwyższe wyniki w porównaniu do wszystkich jednostek biologicznych i medycznych PAN. Gdyby analizy cytowań brały udział w parametryzacji, a miały być brane pod uwagę, Instytut Farmakologii PAN byłby zdecydowanym kandydatem do grupy A+.
Tabela I
Instytut Farmakologii PAN - lista najczęściej cytowanych prac wchodzących w skład indeksu Hirscha (indeks h) dla tej Instytucji Nazwiska pracownik ów IFarm PAN wytłuszczono
1.Maes, M., Yirmyia, R., Noraberg, J., Brene, S., Hibbeln, J., Perini, G., Kubera, M., Bob, P., Lerer, B., Maj, M.The inflammatory & neurodegenerative (I&ND) hypothesis of depression: Leads for future research and new drug developments in depression (2009) Metabolic Brain Disease, 24 (1), pp. 27-53. Cytowana 420 razy, Review
2.Misgeld, U., Bijak, M., Jarolimek, W. A physiological role for GABA<inf>B</inf> receptors and the effects of baclofen in the mammalian central nervous system (1995) Progress in Neurobiology, 46 (4), pp. 423-462. Cytowana 376 razy. Review
3.Schneider, T., Przewłocki, R. Behavioral alterations in rats prenatally to valproic acid: Animal model of autism (2005) Neuropsychopharmacology, 30 (1), pp. 80-89. Cytowana 304 razy.
4.Skolnick, P., Popik, P., Trullas, R. Glutamate-based antidepressants: 20 years on (2009) Trends in Pharmacological Sciences, 30 (11), pp. 563-569. Cytowana 271 razy. Review
5.Skolnick, P., Layer, R.T., Popik, P., Nowak, G., Paul, I.A., Trullas, R. Adaptation of N-methyl-D-aspartate (NMDA) receptors following antidepressant treatment: Implications for the pharmacotherapy of depression (1996) Pharmacopsychiatry, 29 (1), pp. 23-26. Cytowana 259 razy. Review
6.Przewlocki, R., Przewlocka, B. Opioids in chronic pain (2001) European Journal of Pharmacology, 429 (1-3), pp. 79-91. Cytowana 254 razy. Review
7.Tatarczyńska, E., Kłodzińska, A., Chojnacka-Wójcik, E., Pałucha, A., Gasparini, F., Kuhn, R., Pilc, A. Potential anxiolytic- and antidepressant-like effects of MPEP, a potent, selective and systemically active mGlu5 receptor antagonist (2001) British Journal of Pharmacology, 132 (7), pp. 1423-1430. Cytowana 253 razy.
8.Kubera, M., Lin, A.-H., Kenis, G., Bosmans, E., Van Bockstaele, D., Maes, M. Anti-inflammatory effects of antidepressants through suppression of the interferon-γ/interleukin-10 production ratio
(2001) Journal of Clinical Psychopharmacology, 21 (2), pp. 199-206. Cytowana 238 razy. Review
9.Parsons, C.G., Quack, G., Bresink, I., Baran, L., Przegalinski, E., Kostowski, W., Krzascik, P., Hartmann, S., Danysz, W. Comparison of the potency, kinetics and voltage-dependency of a series of uncompetitive NMDA receptor antagonists in vitro with anticonvulsive and motor impairment activity in vivo (1995) Neuropharmacology, 34 (10), pp. 1239-1258. Cytowana 236 razy.
10.Przewlocki, R., Hassan, A.H.S., Lason, W., Epplen, C., Herz, A., Stein, C. Gene expression and localization of opioid peptides in immune cells of inflamed tissue: Functional role in antinociception
(1992) Neuroscience, 48 (2), pp. 491-500. Cytowana 232 razy.
11.Baj-Krzyworzeka, M., Szatanek, R., Wȩglarczyk, K., Baran, J., Urbanowicz, B., Brański, P., Ratajczak, M.Z., Zembala, M. Tumour-derived microvesicles carry several surface determinants and mRNA of tumour cells and transfer some of these determinants to monocytes (2006) Cancer Immunology, Immunotherapy, 55 (7), pp. 808-818. Cytowana 221 razy.
12.Maes, M., Leonard, B.E., Myint, A.M., Kubera, M., Verkerk, R. The new '5-HT' hypothesis of depression: Cell-mediated immune activation induces indoleamine 2,3-dioxygenase, which leads to lower plasma tryptophan and an increased synthesis of detrimental tryptophan catabolites (TRYCATs), both of which contribute to the onset of depression (2011) Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, 35 (3), pp. 702-721. Cytowana 220 razy.
13.Jayatissa, M.N., Bisgaard, C., Tingström, A., Papp, M., Wiborg, O. Hippocampal cytogenesis correlates to escitalopram-mediated recovery in a chronic mild stress rat model of depression
(2006) Neuropsychopharmacology, 31 (11), pp. 2395-2404. Cytowana 215 razy.
14.Papp, M., Moryl, E. Antidepressant activity of non-competitive and competitive NMDA receptor antagonists in a chronic mild stress model of depression (1994) European Journal of Pharmacology, 263 (1-2), pp. 1-7. Cytowana 209 razy.
15.Papp, M., Gruca, P., Boyer, P.A., Mocaer, E Effect of agomelatine in the chronic mild stress model of depression in the rat (2003) Neuropsychopharmacology, 28 (4), pp. 694-703. Cytowana 200 razy.
16.Nath, A., Hauser, K.F., Wojna, V., Booze, R.M., Maragos, W., Prendergast, M., Cass, W., Turchan, J.T. Molecular basis for interactions of HIV and drugs of abuse (2002) Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes, 31 (SUPPL. 2), pp. S62-S69. Cytowana 176 razy.
17.Maes, M., Kubera, M., Obuchowiczwa, E., Goehler, L., Brzeszcz, J. Depression's multiple comorbidities explained by (neuro)inflammatory and oxidative & nitrosative stress pathways (2011) Neuroendocrinology Letters, 32 (1), pp. 7-24. Cytowana 165 razy.
18.Konopka, W., Kiryk, A., Novak, M., Herwerth, M., Parkitna, J.R., Wawrzyniak, M., Kowarsch, A., Michaluk, P., Dzwonek, J., Arnsperger, T., Wilczynski, G., Merkenschlager, M., Theis, F.J., Köhr, G., Kaczmarek, L., Schütz, G. MicroRNA loss enhances learning and memory in mice
(2010) Journal of Neuroscience, 30 (44), pp. 14835-14842. Cytowana 164 razy.
19.Palucha, A., Pilc, A. Metabotropic glutamate receptor ligands as possible anxiolytic and antidepressant drugs (2007) Pharmacology and Therapeutics, 115 (1), pp. 116-147. Cytowana 163 razy.
20.Kubera, M., Obuchowicz, E., Goehler, L., Brzeszcz, J., Maes, M. In animal models, psychosocial stress-induced (neuro)inflammation, apoptosis and reduced neurogenesis are associated to the onset of depression (2011) Progress in Neuro-Psychopharmacol. Biol. Psychiat. 35 (3), pp. 744-759. Cyt.162
21.Nowak, G., Siwek, M., Dudek, D., Zieba, A., Pilc, A. Effect of zinc supplementation on antidepressant therapy in unipolar depression: A preliminary placebo-controlled study (2003) Polish Journal of Pharmacology, 55 (6), pp. 1143-1147. Cytowana 162 razy. Klinczna
22.Siedle, B., García-Piñeres, A.J., Murillo, R., Schulte-Mönting, J., Castro, V., Rüngeler, P., Klaas, C.A., Da Costa, F.B., Kisiel, W., Merfort, I. Quantitative structure-activity relationship of sesquiterpene lactones as inhibitors of the transcription factor NF-κB (2004) Journal of Medicinal Chemistry, 47 (24), pp. 6042-6054. Cytowana 159 razy.
23.Frye, C., Bo, E., Calamandrei, G., Calzà, L., Dessì-Fulgheri, F., Fernández, M., Fusani, L., Kah, O., Kajta, M., Le Page, Y., Patisaul, H.B., Venerosi, A., Wojtowicz, A.K., Panzica, G.C. Endocrine disrupters: A Review of some sources, effects, and mechanisms of actions on behaviour and neuroendocrine systems (2012) Journal of Neuroendocrinology, 24 (1), pp. 144-159. Cytowana 157 razy.
24.Parsons, C.G., Danysz, W., Quack, G., Hartmann, S., Lorenz, B., Wollenburg, C., Baran, L., Przegalinski, E., Kostowski, W., Krzascik, P., Chizh, B., Headley, P.M. Novel systemically active antagonists of the glycine site of the N- methyl-D-aspartate receptor: Electrophysiological, biochemical and behavioral characterization (1997) Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, 283 (3), pp. 1264-1275. Cytowana 156 razy.
25.Rogóz, Z., Skuza, G., Maj, J., Danysz, W. Synergistic effect of uncompetitive NMDA receptor antagonists and antidepressant drugs in the forced swimming test in rats (2002) Neuropharmacology, 42 (8), art. no. 1783, pp. 1024-1030. Cytowana 152 razy.
26.Mogilnicka, E., Klimek, V. Drugs affecting dopamine neurons and yawning behavior (1977) Pharmacology, Biochemistry and Behavior, 7 (4), pp. 303-305. Cytowana 152 razy.
27.Mika, J., Osikowicz, M., Makuch, W., Przewlocka, B. Minocycline and pentoxifylline attenuate allodynia and hyperalgesia and potentiate the effects of morphine in rat and mouse models of neuropathic pain (2007) European Journal of Pharmacology, 560 (2-3), pp. 142-149. Cytowana 150 razy.
28.Wesołowska, A., Nikiforuk, A., Stachowicz, K., Tatarczyńska, E. Effect of the selective 5-HT7 receptor antagonist SB 269970 in animal models of anxiety and depression (2006) Neuropharmacology, 51 (3), pp. 578-586. Cytowana 146 razy.
29.Papp, M., Klimek, V., Willner, P. Parallel changes in dopamine D2 receptor binding in limbic forebrain associated with chronic mild stress-induced anhedonia and its reversal by imipramine
(1994) Psychopharmacology, 115 (4), pp. 441-446. Cytowana 146 razy.
30.Żołądź, J.A., Pilc, A., Majerczak, J., Grandys, M., Zapart-Bukowska, J., Duda, K.
Endurance training increases plasma brain-derived neurotrophic factor concentration in young healthy men (2008) Journal of Physiology and Pharmacology, 59 (SUPPL. 7), pp. 119-132. Cytowana 142 razy.
31.Nowak, G., Szewczyk, B., Wieronska, J.M., Branski, P., Palucha, A., Pilc, A., Sadlik, K., Piekoszewski, W. Antidepressant-like effects of acute and chronic treatment with zinc in forced swim test and olfactory bulbectomy model in rats (2003) Brain Research Bulletin, 61 (2), pp. 159-164. Cytowana 139 razy.
32.Pilc, A., Kłodzińska, A., Brański, P., Nowak, G., Pałucha, A., Szewczyk, B., Tatarczyńska, E.,Chojnacka-Wójcik, E., Wierońska, J.M Multiple MPEP administrations evoke anxiolytic- and antidepressant-like effects in rats (2002) Neuropharmacology, 43 (2), pp. 181-187. Cytowana 137 razy.
33.Willner, P., Moreau, J.-L., Nielsen, C.K., Papp, M., Sluzewska, A. Decreased hedonic responsiveness following chronic mild stress is not secondary to loss of body weight (1996) Physiology and Behavior, 60 (1), pp. 129-134. Cytowana 137 razy.
34.Papp, M., Moryl, E., Willner, P. Pharmacological validation of the chronic mild stress model of depression (1996) European Journal of Pharmacology, 296 (2), pp. 129-136. Cytowana 136 razy.
35.Moryl, E., Danysz, W., Quack, G. Potential Antidepressive Properties of Amantadine, Memantine and Bifemelane (1993) Pharmacology & Toxicology, 72 (6), pp. 394-397. Cytowana 131 razy.
36.Kroczka, B., Branski, P., Palucha, A., Pilc, A., Nowak, G. Antidepressant-like properties of zinc in rodent forced swim test (2001) Brain Research Bulletin, 55 (2), pp. 297-300. Cytowana 130 razy.
37.Belozertseva, I.V., Kos, T., Popik, P., Danysz, W., Bespalov, A.Y. Antidepressant-like effects of mGluR1 and mGluR5 antagonists in the rat forced swim and the mouse tail suspension tests
(2007) European Neuropsychopharmacology, 17 (3), pp. 172-179. Cytowana 128 razy.
38.Strekowski, L., Honkan, V.A., Czarny, A., Cegla, M.T., Wydra, R.L., Patterson, S.E., Mokrosz, J.L., Schinazi, R.F. Synthesis and Quantitative Structure-Activity Relationship Analysis of 2-(Aryl or Heteroaryl)quinolin-4-amines, a New Class of Anti-HIV-1 Agents (1991) Journal of Medicinal Chemistry, 34 (5), pp. 1739-1746. Cytowana 128 razy.
39.Fuxe, K., Marcellino, D., Rivera, A., Diaz-Cabiale, Z., Filip, M., Gago, B., Roberts, D.C.S., Langel, U., Genedani, S., Ferraro, L., de la Calle, A., Narvaez, J., Tanganelli, S., Woods, A., Agnati, L.F. Receptor-receptor interactions within receptor mosaics. Impact on neuropsychopharmacology
(2008) Brain Research Reviews, 58 (2), pp. 415-452. Cytowana 125 razy. : Review
40.Montgomery, S.A., Loft, H., Sánchez, C., Reines, E.H., Papp, M. Escitalopram (S-enantiomer of citalopram): Clinical efficacy and onset of action predicted from a rat model (2001) Pharmacology and Toxicology, 88 (5), pp. 282-286. Cytowana 125 razy.
41.Maj, J., Rogóz, Z., Skuza, G., Sowińska, H. Effects of MK-801 and antidepressant drugs in the forced swimming test in rats (1992) European Neuropsychopharmacology, 2 (1), pp. 37-41. Cytowana 125
42.Popik, P., Layer, R.T., Skolnick, P. 100 Years of ibogaine: Neurochemical and pharmacological actions of a putative anti-addictive drug (1995) Pharmacological Reviews, 47 (2), pp. 235-253. Cytowana 123 razy. Review
43.Mika, J., Zychowska, M., Popiolek-Barczyk, K., Rojewska, E., Przewlocka, B. Importance of glial activation in neuropathic pain (2013) European Journal of Pharmacology, 716 (1-3), pp. 106-119. Cytowana 122 razy. : Review
44.Starowicz, K.M., Cristino, L., Matias, I., Capasso, R., Racioppi, A., Izzo, A.A., Di Marzo, V.
Endocannabinoid dysregulation in the pancreas and adipose tissue of mice fed with a high-fat diet
(2008) Obesity, 16 (3), pp. 553-565. Cytowana 122 razy.
45.Skolnick, P., Popik, P., Janowsky, A., Beer, B., Lippa, A.S. Antidepressant-like actions of DOV 21,947: A "triple" reuptake inhibitor (2003) European Journal of Pharmacology, 461 (2-3), pp. 99-104. Cytowana 121 razy.
46.Klodzińska, A., Chojnacka-Wójcik, E., Palucha, A., Brański, P., Popik, P., Pilc, A.
Potential anti-anxiety, anti-addictive effects of LY 354740, a selective group II glutamate metabotropic receptors agonist in animal models (1999) Neuropharmacology, 38 (12), pp. 1831-1839. Cytowana 120 razy.
47.Przewłocka, B., Mika, J., Łabuz, D., Toth, G., Przewłocki, R. Spinal analgesic action of endomorphins in acute, inflammatory and neuropathic pain in rats (1999) European Journal of Pharmacology, 367 (2-3), pp. 189-196. Cytowana 120 razy.
48.Majeed, N.H., Przewłocka, B., Machelska, H., Przewłocki, R. Inhibition of nitric oxide synthase attenuates the development of morphine tolerance and dependence in mice
(1994) Neuropharmacology, 33 (2), pp. 189-192. Cytowana 120 razy.
49.Schneider, T., Turczak, J., Przewłocki, R. Environmental enrichment reverses behavioral alterations in rats prenatally exposed to valproic acid: Issues for a therapeutic approach in autism
(2006) Neuropsychopharmacology, 31 (1), pp. 36-46. Cytowana 117 razy.
50.Pałucha, A., Tatarczyńska, E., Brański, P., Szewczyk, B., Wierońska, J.M., Kłak, K., Chojnacka-Wójcik, E., Nowak, G., Pilc, A. Group III mGlu receptor agonists produce anxiolytic- and antidepressant-like effects after central administration in rats (2004) Neuropharmacology, 46 (2), pp. 151-159. Cytowana 117 razy.
51.Klimek, V., Nielsen, M. Chronic treatment with antidepressants decreases the number of [3H]SCH 23390 binding sites in the rat striatum and limbic system (1987) European Journal of Pharmacology, 139 (2), pp. 163-169. Cytowana 116 razy.
52.Starowicz, K., Maione, S., Cristino, L., Palazzo, E., Marabese, I., Rossi, F., De Novellis, V., Di Marzoe, V. Tonic endovanilloid facilitation of glutamate release in brainstem descending antinociceptive pathways (2007) Journal of Neuroscience, 27 (50), pp. 13739-13749. Cytowana 114 razy.
53.Siwek, M., Dudek, D., Paul, I.A., Sowa-Kućma, M., Zieba, A., Popik, P., Pilc, A., Nowak, G.
Zinc supplementation augments efficacy of imipramine in treatment resistant patients: A double blind, placebo-controlled study (2009) Journal of Affective Disorders, 118 (1-3), pp. 187-195. Cytowana 111 razy. Klin.
54.Christoph, T., Grünweller, A., Mika, J., Schäfer, M.K.-H., Wade, E.J., Weihe, E., Erdmann, V.A., Frank, R., Gillen, C., Kurreck, J. Silencing of vanilloid receptor TRPV1 by RNAi reduces neuropathic and visceral pain in vivo (2006) Biochemical and Biophysical Research Communications, 350 (1), pp. 238-243. Cytowana 109 razy.
55.Zajaczkowski, W., Frankiewicz, T., Parsons, C.G., Danysz, W.Uncompetitive NMDA receptor antagoists attenuate NMDA-induced impairment of passive avoidance learning and LTP
(1997) Neuropharmacology, 36 (7), pp. 961-971. Cytowana 109 razy.
56.Kaminska, B., Filipkowski, R.K., Zurkowska, G., Lason, W., Przewlocki, R., Kaczmarek, L.
Dynamic Changes in the Composition of the AP‐1 Transcription Factor DNA‐binding Activity in Rat Brain Following Kainate‐induced Seizures and Cell Death (1994) European Journal of Neuroscience, 6 (10), pp. 1558-1566. Cytowana 109 razy.
57.Przewłocki, R., Machelska, H., Przewłocka, B. Inhibition of nitric oxide synthase enhances morphine antinociception in the rat spinal cord (1993) Life Sciences, 53 (1), pp. PL1-PL5. Cytowana 109 razy.
58.Kazimierczak, W., Diamant, B. Mechanisms of histamine release in anaphylactic and anaphylactoid reactions (1978) Progress in Allergy, VOL.24, pp. 295-365. Cytowana 109 razy.
59.Konradi, C., Westin, J.E., Carta, M., Eaton, M.E., Kuter, K., Dekundy, A., Lundblad, M., Cenci, M.A. Transcriptome analysis in a rat model of L-DOPA-induced dyskinesia (2004) Neurobiology of Disease, 17 (2), pp. 219-236. Cytowana 108 razy.
60.Popik, P., Wróbel, M. Morphine conditioned reward is inhibited by MPEP, the mGluR5 antagonist (2002) Neuropharmacology, 43 (8), pp. 1210-1217. Cytowana 105 razy.
61.Przegaliñski, E., Baran, L., Siwanowicz, J. The role of nitric oxide in chemically- and electrically-induced seizures in mice (1996) Neuroscience Letters, 217 (2-3), pp. 145-148. Cytowana 105 razy.
62.Vetulani, J., Nalepa, I Antidepressants: Past, present and future (2000) European Journal of Pharmacology, 405 (1-3), pp. 351-363. Cytowana 104 razy.Review
63.Obara, I., Parkitna, J.R., Korostynski, M., Makuch, W., Kaminska, D., Przewlocka, B., Przewlocki, R. Local peripheral opioid effects and expression of opioid genes in the spinal cord and dorsal root ganglia in neuropathic and inflammatory pain (2009) Pain, 141 (3), pp. 283-291. Cytowana 102 razy.
64.Marcellino, D., Carriba, P., Filip, M., Borgkvist, A., Frankowska, M., Bellido, I., Tanganelli, S., Müller, C.E., Fisone, G., Lluis, C., Agnati, L.F., Franco, R., Fuxe, K. Antagonistic cannabinoid CB1/dopamine D2 receptor interactions in striatal CB1/D2 heteromers. A combined neurochemical and behavioral analysis (2008) Neuropharmacology, 54 (5), pp. 815-823. Cytowana 102 razy.
65. Nowak, G., Szewczyk, B., Pilc, A. Zinc and depression. An update (2005) Pharmacological Reports, 57 (6), pp. 713-718. Cytowana 102 razy. Review
66. Ossowska, K., Konieczny, J., Wolfarth, S., Wierońska, J., Pilc, A. Blockade of the metabotropic glutamate receptor subtype 5 (mGluR5) produces antiparkinsonian-like effects in rats
(2001) Neuropharmacology, 41 (4), pp. 413-420. Cytowana 102 razy.
67. Popik, P., Danysz, W. Inhibition of reinforcing effects of morphine and motivational aspects of naloxone-precipitated opioid withdrawal by N-methyl-D-aspartate receptor antagonist, memantine
(1997) Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, 280 (2), pp. 854-865. Cytowana 102
68.Mika, J. Modulation of microglia can attenuate neuropathic pain symptoms and enhance morphine effectiveness (2008) Pharmacological Reports, 60 (3), pp. 297-307. Cytowana 101 razy. : Review
69.Wesołowska, A., Nikiforuk, A. Effects of the brain-penetrant and selective 5-HT6 receptor antagonist SB-399885 in animal models of anxiety and depression (2007) Neuropharmacology, 52 (5), pp. 1274-1283. Cytowana 101 razy.
70.Maj, J., Grabowska, M., Gajda, L.Effect of apomorphine on motility in rats (1972) European Journal of Pharmacology, 17 (2), pp. 208-214. Cytowana 101 razy. Oldest highly Cytowana
71.Żołądź, J.A., Pilc, A. The effect of physical activity on the brain derived neurotrophic factor: From animal to human studies (2010) Journal of Physiology and Pharmacology, 61 (5), pp. 533-541. Cytowana 100 razy. : Review
72.Ossowska, K., Karcz, M., Wardas, J., Wolfarth, S. Striatal and nucleus accumbens D1/D2 dopamine receptors in neuroleptic catalepsy (1990) European Journal of Pharmacology, 182 (2), pp. 327-334. Cytowana 100 razy.
73.Morelli, M., Di Paolo, T., Wardas, J., Calon, F., Xiao, D., Schwarzschild, M.A. Role of adenosine A2A receptors in parkinsonian motor impairment and l-DOPA-induced motor complications
(2007) Progress in Neurobiology, 83 (5), pp. 293-309. Cytowana 99 razy. Review
74.Przewłocki, R., Lasoń, W., Konecka, A.M., Gramsch, C., Herz, A., Reid, L.D.
The opioid peptide dynorphin, circadian rhythms, and starvation (1983) Science, 219 (4580), pp. 71-73. Cytowana 98 razy.
75.Przegaliński, E., Tatarczyńska, E., Dereń-Wesołek, A., Chojnacka-Wójcik, E.
Antidepressant-like effects of a partial agonist at strychnine-insensitive glycine receptors and a competitive NMDA receptor antagonist (1997) Neuropharmacology, 36 (1), pp. 31-37. Cytowana 97 razy.
https://www.scopus.com/inward/record.uri?eid=2-s2.0-0343052958&doi=10.1016%2fS0028-
SOURCE: Scopus
76. Przegaliński, E., Baran, L., Siwanowicz, J. The role of nitric oxide in the kainate-induced seizures in mice (1994) Neuroscience Letters, 170 (1), pp. 74-76. Cytowana 97 razy.
77.Papp, M., Klimek, V., Willner, P.Effects of imipramine on serotonergic and beta-adrenergic receptor binding in a realistic animal model of depression (1994) Psychopharmacology, 114 (2), pp. 309-314. Cytowana 97 razy.
78.Maj, J., Palider, W., Rawłów, A. Trazodone, a central serotonin antagonist and agonist
(1979) Journal of Neural Transmission, 44 (3), pp. 237-248. Cytowana 97 razy.
SOURCE: Scopus
79. Maes, M., Kubera, M., Leunis, J.-C., Berk, M.Increased IgA and IgM responses against gut commensals in chronic depression: Further evidence for increased bacterial translocation or leaky gut
(2012) Journal of Affective Disorders, 141 (1), pp. 55-62. Cytowana 96 razy.
80. Palucha, A., Klak, K., Branski, P., Van Der Putten, H., Flor, P.J., Pilc, A. Activation of the mGlu7 receptor elicits antidepressant-like effects in mice (2007) Psychopharmacology, 194 (4), pp. 555-562. Cytowana 96 razy.
81.Schneider, T., Roman, A., Basta-Kaim, A., Kubera, M., Budziszewska, B., Schneider, K., Przewłocki, R. Gender-specific behavioral and immunological alterations in an animal model of autism induced by prenatal exposure to valproic acid (2008) Psychoneuroendocrinology, 33 (6), pp. 728-740. Cytowana 95 razy.
82.Legutko, B., Li, X., Skolnick, P. Regulation of BDNF expression in primary neuron culture by LY392098, a novel AMPA receptor potentiator (2001) Neuropharmacology, 40 (8), pp. 1019-1027. Cytowana 95 razy.
83.Budziszewska, B., Jaworska-Feil, L., Kajta, M., Lasoń, W. Antidepressant drugs inhibit glucocorticoid receptor-mediated gene transcription - A possible mechanism (2000) British Journal of Pharmacology, 130 (6), pp. 1385-1393. Cytowana 94 razy.
84. Bisaga, A., Popik, P.In search of a new pharmacological treatment for drug and alcohol addiction: N-methyl-D-aspartate (NMDA) antagonists (2000) Drug and Alcohol Dependence, 59 (1), pp. 1-15. Cytowana 94 razy. : Review
85.Mackowiak, M., O'Neill, M.J., Hicks, C.A., Bleakman, D., Skolnick, P. An AMPA receptor potentiator modulates hippocampal expression of BDNF: An in vivo study
(2002) Neuropharmacology, 43 (1), pp. 1-10. Cytowana 93 razy.
86. Kubera, M., Symbirtsev, A., Basta-Kaim, A., Borycz, J., Roman, A., Papp, M., Claesson, M.
Effect of chronic treatment with imipramine on interleukin 1 and interleukin 2 production by splenocytes obtained from rats subjected to a chronic mild stress model of depression (1996) Polish Journal of Pharmacology, 48 (5), pp. 503-506. Cytowana 93 razy.
87.Filip, M., Bubar, M.J., Cunningham, K.A.Contribution of serotonin (5-hydroxytryptamine; 5-HT) 5-HT2 receptor subtypes to the hyperlocomotor effects of cocaine: Acute and chronic pharmacological analyses (2004) Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, 310 (3), pp. 1246-1254. Cytowana 92 razy.
88.Wardas, J. Neuroprotective role of adenosine in the CNS (2002) Polish Journal of Pharmacology, 54 (4), pp. 313-326. Cytowana 92 razy. Review
89.Wardas, J., Konieczny, J., Lorenc-Koci, E. SCH 58261, an A 2A/adenosine receptor antagonist, counteracts parkinsonian-like muscle rigidity in rats (2001) Synapse, 41 (2), pp. 160-171. Cytowana 92 razy.
90.Wȩdzony, K., Klimek, V., Gołembiowska, K. MK-801 elevates the etracellular concentration of dopamine in the rat prefrontal cortex and increases the density of striatal dopamine D<inf>1</inf> receptors (1993) Brain Research, 622 (1-2), pp. 325-329. Cytowana 92 razy.
91.Vetulani, J., Lebrecht, U., Pilc, A. Enhancement of responsiveness of the central serotonergic system and serotonin-2 receptor density in rat frontal cortex by electroconvulsive treatment
(1981) European Journal of Pharmacology, 76 (1), pp. 81-85. Cytowana 92 razy.
92.Cozzoli, D.K., Goulding, S.P., Ping, W.Z., Xiao, B., Hu, J.-H., Ary, A.W., Obara, I., Rahn, A., Abou-Ziab, H., Tyrrel, B., Marini, C., Yoneyama, N., Metten, P., Snelling, C., Dehoff, M.H., Crabbe, J.C., Finn, D.A., Klugmann, M., Worley, P.F., Szumlinski, K.K Binge drinking upregulates accumbens mGluR5-Homer2-PI3K signaling: Functional implications for alcoholism
(2009) Journal of Neuroscience, 29 (27), pp. 8655-8668. Cytowana 91 razy.
93.Papp, M., Litwa, E., Gruca, P., Mocaër, E.Anxiolytic-like activity of agomelatine and melatonin in three animal models of anxiety(2006) Behavioural Pharmacology, 17 (1), pp. 9-18. Cytowana 91 razy.
94.Kroczka, B., Zieba, A., Dudek, D., Pilc, A., Nowak, G. Zinc exhibits an antidepressant-like effect in the forced swimming test in mice (2000) Polish Journal of Pharmacology, 52 (5), pp. 403-406. Cytowana 91 razy.
95. Szewczyk, B., Poleszak, E., Wlaź, P., Wróbel, A., Blicharska, E., Cichy, A., Dybała, M., Siwek, A., Pomierny-Chamioło, L., Piotrowska, A., Brański, P., Pilc, A., Nowak, G. The involvement of serotonergic system in the antidepressant effect of zinc in the forced swim test (2009) Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, 33 (2), pp. 323-329. Cytowana 91 razy.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.