ProJuvenes 2017
W tym roku 25 listopada po raz piąty przyznano nagrody środowiska studenckiego ProJuvenes. Inicjatywa Parlamentu Studentów RP ma na celu promowanie aktywności studenckiej oraz honorowanie osób i instytucji wspierających tę działalność. Głosowanie na kandydatów do nagrody w kategorii studenckiej odbywa się drogą elektroniczną i może wziąć w nim udział każdy zainteresowany – w tym roku zrobiło to prawie 10 tys. osób; swój wkład wnosi też kapituła nagrody.
W kategorii studenckiej nagrodą ProJuvenes uhonorowano osiem inicjatyw studenckich. Za najlepsze juwenalia uznano Kortowiadę, organizowaną przez studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tytuł najlepszego koła naukowego uzyskało Studenckie Koło Naukowe Miłośników Motoryzacji Politechniki Łódzkiej. W kategorii Studencka Innowacja zwyciężył zespół z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road na Politechnice Wrocławskiej, który stworzył łazik marsjański Scorpio X. Centrum Mediów AGH zwyciężyło w kategorii Media Studenckie. W kategorii Sport Studencki zwyciężyli organizatorzy Olimpiady Międzywydziałowej „Copernicada” oraz Studenckiej Ligi Piątek Piłkarskich UMK. Za studencki projekt roku uznano wyjazdy dla żaków pod marką TRIP, organizowane przez porozumienie samorządów uczelni rolniczych. Nagrodą ProJuvenes w kategorii Kultura Studencka uhonorowano Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego za organizowaną od 10 lat akcję Laur Studencki UŚ. Laureatem ProJuvenes w kategorii Studia bez Barier zostało Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL.
Tytuł prostudenckiego dziennikarza otrzymała Urszula Mirowska-Łoskot za poruszanie problematyki studenckiej na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”. W kategorii Przyjaciel Samorządności Studenckiej nagrodzono mec. Marcina Chałupkę, który w swoich artykułach (m.in. na łamach „Forum Akademickiego”) od lat analizuje prawne uwarunkowania funkcjonowania studentów w uczelniach. Za prostudencki autorytet uznano prof. Tomasza Królikowskiego z Politechniki Koszalińskiej, który był jednym z pierwszych działaczy Parlamentu Studentów RP. Nagroda w kategorii Kobieta Sukcesu trafiła do Hanny Kujawskiej z Banku PKO S.A. za sposób realizacji własnej kariery zawodowej, który może być przykładem dla innych. Za autorytet w dziedzinie przedsiębiorczości uznano Marcina Chludzińskiego, dyrektora w Agencji Rozwoju Przemysłu.
Za wsparcie i rozwój laur trafił do S&O Partners – firmy organizującej szkolenia w zakresie samorządności. Jako prostudencki Think Tank NGO uhonorowano Fundację Republikańską za działania na rzecz młodych. Prostudencką firmą został Scanmed S.A. za wspieranie samorządów studenckich w zakresie odpowiedzialnego biznesu. Instytucją przyjazną młodym uznano Bank Pekao S.A. za sposób podejścia do współpracy ze studentami. Tytuł Prostudenckiego programu edukacyjny zyskał projekt sektorowy Bankowcy dla Edukacji, który m.in. promuje wiedzę ekonomiczną wśród studentów.
Przyznano też nagrodę specjalną o nazwie Studencka Siła Tradycji. Otrzymał ją Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej w roku 60-lecia swojego istnienia.