NAWA działa!
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
O utworzeniu instytucji, która by wspierała wymianę międzynarodową studentów i pracowników, mówiło się od dawna. Środowisko akademickie i władze resortu szkolnictwa wyższego dobrze rozumiały znaczenie umiędzynarodowienia oraz to, że bez profesjonalnego zaplecza (czyt. agencji, która dysponuje kadrami i środkami finansowymi) nie da się tego dobrze zrobić. Przykładu dostarczały też inne kraje – Niemcy, Francja, Finlandia, Holandia, Austria – w których podobne instytucje skutecznie realizują swoje misje. Padały nazwy Polska Agencja Wymiany Międzynarodowej, Akademicka Agencja Wymiany Międzynarodowej. Min. Jarosław Gowin na początku swojego urzędowania na stanowisku zapowiedział, że utworzy tego typu agencję. Pomysł dość szybko doczekał się realizacji.
25 lipca 2017 r. prezydent podpisał Ustawę o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która formalnie zaczęła działać 1 października, zastępując Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej. Tymczasowa siedziba Agencji mieści się właśnie w dawnym BUWiWM na ul. Ogrodowej 28/30 w Warszawie. Jak nas poinformowano, siedziba ta jest nieodpowiednia z racji na znacznie szerszy zakres działalności NAWA, a w związku z tym – większe zatrudnienie (ma ono wynieść ok. 60 osób). Do końca roku Agencja zacznie funkcjonować w swojej docelowej siedzibie, przy ul. Polnej tuż obok stacji metra Politechnika.
Premier Beata Szydło na stanowisko dyrektora NAWA mianowała Łukasza Wojdygę, dotychczasowego zastępcę dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW i pełnomocnika ministra nauki i szkolnictwa wyższego ds. utworzenia NAWA. Ł. Wojdyga jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2017 był zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej.
NAWA ma już własną stronę internetową pod oczywistym adresem www.nawa.gov.pl.
Na początek powroty
Łukasz Wojdyga, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mówi o jej zadaniach:
Misją NAWA jest promocja i wspieranie mobilności naukowców i studentów. To zadanie znajduje przełożenie na działania i programy, które Agencja podejmie w najbliższym czasie. Jednym z pierwszych będzie program powrotowy dla polskich naukowców, pracujących za granicą. W ostatnich latach wielu badaczy opuściło nasz kraj, żeby rozwijać karierę naukową w zagranicznych ośrodkach. Chcemy odwrócić ten negatywny trend. Powracający do kraju naukowcy stanowić będą ogromny potencjał, który powinniśmy wykorzystać dla podniesienia poziomu naszej nauki. Środki, które na ten program przeznaczymy, skierowane zostaną nie tylko na zapewnienie im miejsca pracy na polskich uczelniach, ale także na zbudowanie zespołu naukowego i własnego laboratorium.
Będziemy również wspierali krajowe instytucje naukowe w dążeniach do umiędzynarodowienia oferty edukacyjnej. Chcemy umożliwić im zapraszanie wybitnych naukowców zagranicznych. NAWA będzie wpierała wymianę międzynarodową doktorantów i pracowników naukowych, udział w konferencjach, stażach i wizytach studyjnych.
Kolejnym zadaniem agencji będzie promocja wyników badań naukowych, naszego kraju jako miejsca atrakcyjnych studiów i możliwości naukowych oraz języka i kultury polskiej. NAWA będzie zatem wspierała polskie uczelnie w zapewnianiu odpowiedniego poziomu obsługi studentów i badaczy zagranicznych. Zamierza też wspierać kursy języka i kultury polskiej dla obcokrajowców oraz lektorów języka polskiego za granicą.
Warto podkreślić, że umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego nie jest celem samym w sobie, ale narzędziem świadomie wykorzystywanym do wspierania doskonałości naukowej, wzmocnienia jakości edukacji, udziału Polaków w globalnej wymianie myśli naukowej. Wpisuje się ono tym samym w strategiczne cele działalności państwa.