Ósme Forum Matematyków Polskich
W dniach 18-22 września w Lublinie odbyło się 8. Forum Matematyków Polskich, organizowane cyklicznie przez Polskie Towarzystwo Matematyczne we współpracy z uczelniami wyższymi działającymi w ośrodku akademickim wybranym na miejsce obrad. Tym razem współorganizatorem konferencji, będącej kontynuacją zainaugurowanych w 1927 roku zjazdów PTM, był Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a organizatorem lokalnym Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Podczas lubelskiego zjazdu Nagrody Główne PTM, w postaci marmurowych statuetek, odebrało trzech profesorów nauk matematycznych. Adrian Langer z Uniwersytetu Warszawskiego za osiągnięcia w dziedzinie badań matematycznych otrzymał Nagrodę Główną PTM im. Stefana Banacha, Lech Maligranda z Lulea University of Technology, Szwecja, został uhonorowany za osiągnięcia w dziedzinie edukacji matematycznej, popularyzacji i historii matematyki Nagrodą Główną PTM im. Samuela Dicksteina, a Piotrowi Zgliczyńskiemu z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki wręczono Nagrodę Główną PTM im. Hugona Steinhausa. Nagrodę PTM dla młodych matematyków otrzymał dr Jakub Konieczny z University of Oxford, UK. Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego, przyznawana wspólnie przez PTM i Instytut Matematyczny PAN, powędrowała do dr. Adama Kanigowskiego z Penn State University, USA. Laureatką The International Stefan Banach Prize for a Doctoral Dissertation in the Mathematical Sciences, wspólnej nagrody PTM i firmy Ericsson Sp. z o.o., została dr Anna Szymusiak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Celem nagrody jest zarówno promowanie, jak i wsparcie finansowe (25 tys. zł) najbardziej obiecujących młodych naukowców w dziedzinach matematycznych, którzy legitymują się tytułem doktora tych nauk. Prof. Stefana Jackowskiego, prezesa PTM w latach 2005-2013, uhonorowano Dyplomem uznania za zasługi w pracy dla PTM oraz działania na rzecz całego środowiska matematycznego. Na koniec prof. Wacław Marzantowicz, prezes PTM, wręczył dr Krystynie Jaworskiej z WAT, prof. Stanisławie Kanas z URz i dr Annie Szpili z URz medale KEN przyznane przez MEN na wniosek Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Inauguracyjny wykład Asymptotic Theory of Finite Groups wygłosił gość specjalny 8FMP, laureat Medalu Fieldsa (1994), prof. Efim Zelmanov (na fot.) z University of California, San Diego, USA. Tematyka odczytów plenarnych i sesyjnych objęła szeroki zakres matematyki z uwzględnieniem najnowszych wyników badań w różnych specjalnościach (98 odczytów). Gospodarze przygotowali niespodziankę natury historycznej – wspomnienia o pierwszych profesorach matematyki na UMCS – wykład zatytułowany Początki matematyki lubelskiej .
Do stałych punktów zjazdów PTM należy otwarte posiedzenie Komitetu Matematyki PAN. W tym roku poświęcono je trzem sprawom. Zaprezentowany został przegląd ogólnopolskich nagród i wyróżnień dla matematyków przyznawanych przez różne gremia i instytucje. Dyskutowano o nauczaniu matematyki w szkołach wyższych. Dyskusję poprzedził zwięzły opis procesu kształcenia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Podkreślano, że szczególnie ważne jest stworzenie różnorodnych możliwości studiowania, które uwzględniają indywidualne predyspozycje studentów. Na koniec słuchacze mieli okazję uzyskać informacje o reformie szkolnictwa podstawowego i średniego, a w szczególności o planowanych zmianach w podstawie programowej. Jeden dzień konferencji (20 września) poświęcono popularyzacji matematyki. Zainteresowaniem lubelskich pedagogów i młodzieży cieszył się cykl wykładów i zajęć Matematyka dla każdego . Tego dnia odbył się też finał XXXIX Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki im. Pawła Domańskiego.