Doktorat w trzy minuty
Przeczytanie rozprawy doktorskiej, która składa się z 80 tys. słów mogłoby zająć 9 godzin. Jednak doktoranci mają zaledwie 3 minuty na to, aby w ciekawy i przystępny sposób opowiedzieć o swoich badaniach i przedmiocie zainteresowań. Na tym polega konkurs Three Minute Thesis® (ang. thesis – rozprawa doktorska).
3MT® jest ogólnoświatowym konkursem z zakresu komunikacji naukowej. Został on stworzony i opracowany przez The University of Queensland w Australii. Co kryje się pod nazwą Three Minute Thesis? Jest to konkurs na krótką, trzyminutową prezentację naukową doktorantów. Pierwszy konkurs odbył się w 2008 roku, a wzięło w nim udział 160 doktorantów. Dotychczas organizowany był przez 600 uczelni i instytucji w 59 państwach.
W Polsce organizację konkursu 3MT® zapoczątkowała Łódź, a konkretnie organizacja BoostBiotech. Pierwszy konkurs odbył się w Polsce w 2014 roku. Oprócz Łodzi konkurs organizowany był także w Poznaniu. Organizacji konkursu może podjąć się niemalże każda uczelnia czy placówka naukowa w Polsce i na świecie. Jedynym warunkiem jest uzyskanie darmowej licencji od The University of Queensland, któremu przysługują prawa autorskie i majątkowe do konkursu. W tym roku do Poznania i Łodzi dołączyła Politechnika Śląska, dzięki czemu po raz pierwszy okazję do udziału w konkursie mają doktoranci wszystkich śląskich uczelni.
Zadaniem uczestników będzie zaprezentowanie tematyki związanej ze swoją pracą doktorską w sposób jak najbardziej przystępny dla szerokiego grona odbiorców w jedynie 3 minuty. Warto jednak zaznaczyć, że konkurs nie ma na celu zbytniego uproszczenia przekazu o badaniach doktorantów. Odwrotnie – stanowi nie lada wyzwanie dla biorących w nim udział uczestników. Muszą oni informację o swoich badaniach przekazać w sposób przystępny dla szerokiego grona odbiorców, jednocześnie nie trywializując tematu pracy. Konkurs 3MT® jest całkowicie otwarty dla publiczności, a prezentowana na scenie tematyka będzie bardzo różnorodna, ze względu na to, że do konkursu mogą zgłaszać się przedstawiciele wszystkich dyscyplin naukowych, zarówno o profilach technicznych, jak i humanistycznych.
Dzięki udziałowi w 3MT® młodzi naukowcy, będący siłą napędową polskiej nauki, mają okazję do przedstawienia swoich idei i odkryć oraz rozwinięcia zdolności komunikacyjnych i popularyzacyjnych. Three Minute Thesis® przez niemal 10 lat istnienia wypracował własną, niepowtarzalną markę. Chociaż jego formuła mogłaby kojarzyć się na pierwszy rzut oka z formułą popularnego konkursu FameLab (w przypadku obu wydarzeń uczestnicy mają zaledwie trzy minuty na wystąpienie), istnieje kilka istotnych różnic.
W przeciwieństwie do FameLabu, 3MT® skierowany jest wyłącznie do doktorantów prezentujących zagadnienia naukowe, którymi zajmują się osobiście i które faktycznie realizowane są w ich jednostkach naukowych. Uczestnicy mają nieco trudniejsze zadanie niż w konkursie FameLab. FameLab opiera się na wybranym zagadnieniu naukowym, natomiast podczas 3MT® doktoranci opowiadają krótko o swoich własnych badaniach, których finalne opisanie zajmuje im często w rozprawie doktorskiej wiele stron. Kolejną różnicą jest forma wystąpienia. W Three Minute Thesis® uczestnicy operują tylko słowem oraz gestami i nie mogą wykorzystywać prawie żadnych pomocy, podczas gdy formuła FameLabu dopuszcza rekwizyty i pomoce. W przypadku 3MT® możliwe jest jedynie wyświetlenie pojedynczego, statycznego slajdu. Nie można wykorzystywać dodatkowych mediów elektronicznych, np. plików dźwiękowych i wideo, ani żadnych dodatkowych rekwizytów. W przypadku obu konkursów zarówno 3MT®, jak i FameLabu, jedną z głównych idei jest popularyzacja nauki, przy czym głównym celem 3MT® jest danie możliwości doktorantom zaprezentowania własnej pracy naukowej.