×

Akademicki Związek Sportowy

29. Letnia Uniwersjada

Polska reprezentacja na 29. Letnią Uniwersjadę, która odbyła się w dniach 19-30 sierpnia w Tajpej (Tajwan), liczyła 262 osoby, w tym 179 zawodników, którzy reprezentowali 78 uczelni (najwięcej reprezentantów – 15 – miała katowicka AWF) i 94 kluby sportowe (najwięcej uczestników – 17 – z AZS Poznań). Polacy startowali w 14 dyscyplinach: badmintonie, gimnastyce, golfie, judo, koszykówce, lekkoatletyce, łucznictwie, podnoszeniu ciężarów, pływaniu, skokach do wody, szermierce, taekwondo, tenisie i tenisie stołowym. Reprezentantów naszego kraju zabrakło w siatkówce, piłce nożnej, piłce wodnej, gimnastyce artystycznej, baseballu, wrotkarstwie, wushu i bilardzie, który był dodatkową dyscypliną pokazową. Reprezentacja Polski uzyskała 25 medali, w tym 7 złotych, 9 srebrnych i 9 brązowych. Dało to nam 11. pozycję w rankingu medalowym. Zwyciężyła Japonia (101 medali) przed Koreą Południową (82) i Tajwanem (90). Z krajów europejskich lepsi od Polaków byli tylko Rosjanie (94 medale), Ukraińcy (36) i Włosi (32). Reprezentanci Polski zdobyli medale w: lekkoatletyce (6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe), szermierce (1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe), taekwondo (2 srebrne i 1 brązowy) i pływaniu (2 srebrne i 1 brązowy).

W uniwersjadzie – drugiej po igrzyskach olimpijskich największej imprezie sportowej – uczestniczyło w sumie 10 657 osób, w tym 7741 sportowców oraz 3350 trenerów i osób towarzyszących ze 134 krajów zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU). Zawody rozegrano w 22 dyscyplinach sportu i 271 konkurencjach. Rywalizowano w 14 dyscyplinach obowiązkowych oraz 7 dodatkowych i dyscyplinie pokazowej, które wybrał gospodarz (Tajwan). Zawody rozgrywane były na 38 obiektach zlokalizowanych w Tajpej i sąsiednich miastach. Do dyspozycji sportowców było też 35 obiektów treningowych. Wręczono 271 złotych medali. Pobito 2 rekordy świata i 34 rekordy uniwersjadowe. Jeden z rekordów ustanowiła polska lekkoatletka Malwina Kopron, która uzyskała w rzucie młotem 76,85 m. W historii uniwersjad zapisał się też Paweł Fajdek, lekkoatleta (rzut młotem), który zdobył swój czwarty złoty medal. Podczas letniej uniwersjady w Tajpej przekroczyliśmy liczbę 500 zdobytych na uniwersjadach medali. Pięćsetny medal dla Polski wywalczyła lekkoatletka Joanna Linkiewicz, zajmując 2. miejsce w finałowym biegu na 400 metrów przez płotki. Najwięcej medali – 30 – polska reprezentacja zdobyła na uniwersjadzie w Kazaniu w 2013 r.

Zawody w Tajpej to druga tegoroczna uniwersjada. Na przełomie stycznia i lutego w Ałmatach (Kazachstan) odbyła się 28. zimowa edycja tej imprezy, podczas której Polacy zdobyli 12 medali, w tym 5 złotych. W 58-letniej historii polskich występów w uniwersjadach wywalczyliśmy 171 medali na zawodach zimowych i 342 medale na zawodach letnich.

(rat, AZS)

Malwina Kopron

Paweł Fajdek

Bartłomiej Korpak, sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego, podsumowuje letnią Uniwersjadę w Tajpej:
Zgasł znicz 29 Letniej Uniwersjady w Tajpej. Zakończyła się największa światowa impreza sportowa roku 2017. Wystartowało w niej 7307 zawodników ze 134 krajów. Zdobycie przez polskich sportowców 25 medali było wielkim sukcesem.
W szczególny sposób zaznaczyli swój udział w Uniwersjadzie lekkoatleci, nie tylko zwyciężyli z innymi reprezentacjami w dorobku punktowym, wywalczyli 14 medali (w tym 6 złotych), a Malwina Kopron poprawiła jako jedyna rekord uniwersjadowy w rzucie młotem wynikiem 76.85 m. Po raz pierwszy na Uniwersjadzie stanęli na podium przedstawiciele polskiego taekwondo, zdobywając 3 medale. Świetnie spisał się pływak Kacper Majchrzak, dwukrotnie stając na drugim miejscu podium pływackiego. 5 medali zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i drużynowych, to cenny dorobek szermierki.