Polacy w Sport Science Schools
Dr hab. Waldemar Moska, prof. AWFiS, rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, o uczelniach sportowych w rankingu szanghajskim
W opublikowanym w 2017 roku rankingu szanghajskim (Shanghai Ranking’s Global Ranking of Sport Science Schools and Departments) Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, wraz z trzema innymi polskimi uczelniami kształcącymi dla potrzeb kultury fizycznej (AWF w Warszawie, AWF w Katowicach oraz Uniwersytetem Szczecińskim), znalazła się na liście TOP 300 w skali światowej. Zgodnie z sumą punktów przyznanych poszczególnym uczelniom, AWFiS Gdańsk zajęła miejsce 257. osiągając 62,9 punktu, Uniwersytet Szczeciński (Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia) z 61,6 pkt. miejsce 263., AWF Katowice zajęła pozycję 274. (57,3 pkt.), a AWF Warszawa miejsce 278. (55,7 pkt.).
Academic Ranking of World Universities, zwany rankingiem szanghajskim, to opracowany i prowadzony przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju ranking, który obejmuje naukowe i badawcze osiągnięcia szkół wyższych z całego świata. Po raz pierwszy został opublikowany w 2003 roku, a przygotowywany jest corocznie. Obejmuje ranking główny, w którym badanych jest ponad 1200 uniwersytetów z całego świata i wyłanianych 500 najlepszych, oraz rankingi z poszczególnych dziedzin i przedmiotów (ścisłych i matematycznych, inżynieryjnych i informatycznych, medycznych, kulturowych, społecznych, matematyki, fizyki, chemii, informatyki i ekonomii), a także – od roku 2017 – ranking wyższych szkół i wydziałów sportowych (tzw. Shanghai Ranking’s Global Ranking of Sport Science Schools and Departments 2016). Ranking w tej kategorii opracowany został na podstawie lat 2012-2015 w oparciu o pięć kryteriów: liczbę publikacji naukowych indeksowanych w bazie Web of Science, całkowitą liczbę cytowań, średnią liczbę cytowań na każdy opublikowany artykuł, liczbę prac naukowych opublikowanych w 25% czasopism najlepszych na świecie (według Journal Citation Report, 2013) oraz umiędzynarodowienie zespołów autorskich publikujących te prace.
Twórcy rankingu „Sport Science” zinwentaryzowali 110 tys. jednostek związanych z tym typem aktywności naukowej. Analiza ich działalności doprowadziła do wskazania 400 podmiotów, spośród których stworzono światową listę TOP 300.
Biorąc pod uwagę miejsca polskich uczelni w innych dziedzinach i przedmiotach, a także niewielkie nakłady finansowe w ramach dotacji podstawowej dla AWF-ów (AWFiS Gdańsk – ok. 23 mln zł rocznie), jest to znaczące osiągnięcie nauk o kulturze fizycznej. Z informacji pozyskanych z poszczególnych AWF-ów wynika, że pozycje polskich uczelni sportowych w kolejnym roku mogą być jeszcze wyższe. Nic nie wskazuje na to, by jakakolwiek inna formuła organizacyjna AWF-ów mogła wpłynąć na ich wyższą pozycję w rankingu światowym.
Organizatorzy rankingu utworzyli tę nową klasyfikację ze względu na wzrastającą rangę sportu na świecie i wzrost badań umożliwiających tworzenie nowych technologii dla potrzeb sportu wyczynowego i powszechnego. Wynik, który udało się osiągnąć polskim uczelniom, jest ponad ich miarę finansową. Bez znaczącego dofinansowania tej sfery aktywności naukowej w Polsce nie będzie można skutecznie rywalizować z uczelniami zachodnioeuropejskimi, amerykańskimi, azjatyckimi.