Ustawowa definicja
Spośród przedstawionych ministrowi Jarosławowi Gowinowi postulatów kilka jest szczególnie ważnych. Pierwszy to zdefiniowanie publicznej uczelni zawodowej w nowej ustawie, ponieważ obecnie państwowe wyższe szkoły zawodowe nie posiadają ustawowej definicji. Definicji powinna towarzyszyć zmiana nazwy na taką, która podkreślałaby wyższy charakter kształcenia w tego typu uczelniach, np. właśnie – publiczne uczelnie zawodowe.
Dla rektorów tych uczelni ważne jest też ustawowe umocowanie Konferencji Rektorów Publicznych Wyższych Szkół Zawodowych. To jedyna organizacja reprezentująca na zewnątrz publiczne uczelnie zawodowe, których interesy bywają rozbieżne tak z interesami niepublicznych wyższych szkół zawodowych, które tego charakteru nie podkreślają w swoich nazwach, jak i z interesami uczelni akademickich. Umocowanie KRePSZ w nowej ustawie – podobnie, jak to jest w przypadku KRASP – pozwoliłoby nam na faktyczne reprezentowanie interesów uczelni zawodowych tak wśród wszystkich szkół wyższych, jak wobec organów władzy publicznej.
Ważne jest sensowne uregulowanie zasad zatrudniania praktyków przez uczelnie zawodowe. Obecnie mamy problemy z pozyskaniem tego rodzaju specjalistów do realizacji procesu dydaktycznego m.in. z powodów płacowych oraz warunków zatrudnienia wynikających z minimów kadrowych.
Pozytywna reakcja wicepremiera Gowina na dużą część naszych postulatów daje nadzieję na sensowne uregulowanie w nowej ustawie wielu spraw ważnych dla naszego środowiska. ?