Wojskowa Akademia Techniczna
Wojskowa Akademia Techniczna funkcjonuje na polskim rynku edukacyjnym od 65 lat. Wykształciła w tym okresie 50 tys. absolwentów. Przez większą część swej historii studiowali w niej jedynie wojskowi. Od 1997 r. kształci także cywilów (początkowo na studiach zaocznych, a od 2002 na stacjonarnych). Od 1999 r. na studiach wojskowych w WAT kształcą się kobiety. Uczelnia kieruje się maksymą „Omnia Pro Patria” – „Wszystko dla Ojczyzny”.
WAT dysponuje ok. 200 obiektami rozmieszczonymi na terenie kampusu o powierzchni 181 ha na warszawskim Bemowie. W trójkącie wyznaczonym przez ulice Radiową, Dywizjonu 303 i gen. prof. S. Kaliskiego (rektora WAT i ministra edukacji narodowej) mieszczą się obiekty naukowo-dydaktyczne. Uczelnia dysponuje 155 salami wykładowymi, mogącymi jednorazowo pomieścić 6,5 tys. studentów. Bazę naukowo-badawczą stanowi 136 zakładów naukowych, 236 laboratoriów oraz 145 pracowni specjalistycznych. Po drugiej stronie ul. Kaliskiego znajdują się 4 akademiki dla studentów cywilnych i 2 wojskowe – budowany jest kolejny. Tam też jest Biblioteka WAT, stołówka wojskowa, Klub WAT z kinem i Studium Języków Obcych. W zachodniej części kampusu mieszczą się obiekty sportowe (w tym kryta pływalnia) i strzelnica WAT.
Strukturę WAT tworzą wydziały: Cybernetyki, Elektroniki, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Logistyki, Mechaniczny, Mechatroniki i Lotnictwa, Nowych Technologii i Chemii oraz Instytut Optoelektroniki. Kształcenie w zakresie języków obcych, kultury fizycznej i szkolenia ogólnowojskowego realizują pozawydziałowe jednostki dydaktyczne: Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Studium Szkolenia Wojskowego.
Jednostki WAT posiadają 13 uprawnień do nadawania stopnia doktora, w tym 11 w zakresie nauk technicznych oraz 9 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego.
Akademia kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych w specjalnościach technicznych. Absolwenci studiów wojskowych otrzymują tytuł zawodowy magistra inżyniera i są mianowani na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Studia cywilne są ogólnodostępne, bez zobowiązań wobec resortu obrony narodowej.
WAT zatrudnia 914 nauczycieli akademickich, w tym: 93 profesorów, 126 doktorów habilitowanych, 431 doktorów i 264 magistrów. W Akademii zatrudnionych jest też około 200 pracowników naukowo-technicznych.
Na 20 kierunkach (z czego 10 dla studentów wojskowych) w ponad 90 specjalnościach kształci się na WAT ok. 10 tys. studentów, w tym: 1289 studentów wojskowych, 6637 studentów cywilnych studiów stacjonarnych i ok. 2 tys. na studiach niestacjonarnych. W bieżącym roku akademickim o jedno miejsce na studiach wojskowych ubiegało się ponad czterech kandydatów. Studia III stopnia w 13 dyscyplinach naukowych realizuje w WAT 259 doktorantów studiów stacjonarnych oraz 36 doktorantów w trybie niestacjonarnym.
WAT uczestniczy w międzynarodowych konsorcjach realizujących projekty UE, Europejskiej Agencji Obrony oraz NATO, a także deleguje swoich pracowników do reprezentowania Sił Zbrojnych RP w organizacjach i agendach technicznych NATO, takich jak: Consultation, Command and Control Agency (NC3A), Science and Technology Organization (STO), Standardisation Office (NSO), Partnership for Peace, Open Skies Treaty.
WAT uczestniczy w ponad 100 konsorcjach, realizujących projekty z zakresu: monitorowania zagrożeń, zarządzania kryzysowego, kryptologii, wykrywania broni biologicznej i chemicznej, technologii radarowych i laserowych, lotniczych, satelitarnych i kosmicznych oraz wielu innych. Współpracuje z ponad 400 partnerami przemysłowymi. W roku 2016 WAT uzyskała 23 prawa wyłączne na wynalazki i wzory użytkowe.
Fotografie WAT
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.