Na obronności nie można oszczędzać
Mówi płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, komendant rektor Wojskowej Akademii Technicznej
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego jest uczelnią wojskowo-cywilną, kształcącą studentów wojskowych dla potrzeb Sił Zbrojnych RP oraz cywilnych dla potrzeb gospodarki narodowej. Akademia posiada status jednostki wojskowej i wynikający z tego system ochrony.
W obecnym roku akademickim znacząco wzrośnie liczba studentów wojskowych (w stosunku do roku 2016 wzrost wyniesie 52%). Ta zmiana wymaga przy tym samym potencjale kadry naukowo-dydaktycznej oraz infrastrukturze dydaktycznej i socjalnej obniżenia liczby kształconych studentów cywilnych. Jednak chcemy utrzymać ogólną liczbę studentów na poziomie ok. 9 tysięcy, z czego 30% stanowiliby wojskowi. W celu realizacji tego zamierzenia rozbudowujemy bazę laboratoryjną i budujemy akademik wojskowy ze środków MON.
W roku akademickim 2015/2016 WAT realizowała prawie 60 projektów na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. Głównym źródłem finansowania tych badań są środki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ubiegłym roku realizowaliśmy też trzynaście prac zamówionych bezpośrednio przez MON. Od wielu lat następuje pozytywna zmiana w postrzeganiu potrzeb wojska. Dzięki niej przyszły użytkownik jest zaangażowany w badania i ma decydujący wpływ na określenie założeń techniczno-taktycznych nowych urządzeń.
Działalność badawcza WAT dobrze wpisuje się w priorytetowe kierunki badań określone przez MON. W ramach prac nad wyposażeniem indywidualnym żołnierza uczestniczymy w realizacji systemu TYTAN, w tym wraz z fabryką Łucznik SA w projekcie wprowadzenia na uzbrojenie Sił Zbrojnych RP nowego oryginalnego karabinka MSBS, który w przyszłości ma być podstawową bronią indywidualną WP. Prowadzimy prace w zakresie broni nieśmiercionośnej. Od grudnia 2014 r. uczeni z WAT biorą udział w I Programie Strategicznym „Nowe systemy uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej”. Uzyskane dotychczas wyniki są obiecujące i myślimy, że prace zostaną zakończone na zakładanym przez zleceniodawcę poziomie. W dziedzinie systemów łączności pracujemy nad radiostacjami przewoźnymi i dobrze zabezpieczonymi radiostacjami indywidualnymi. Z punktu widzenia obrony przeciwlotniczej ważne są również nowoczesne stacje radiolokacyjne. W zakresie informatyki i kryptologii realizujemy zadania z zakresu wspomagania procesów decyzji na polu walki oraz możliwości przeciwdziałania w wojnie cybernetycznej. Nasi konstruktorzy pracują przy modernizacji i opracowaniu ciężkiego sprzętu wojskowego, np. armatohaubic Krab i Kryl oraz przy opracowaniu nowego wozu wsparcia bezpośredniego i rozwoju KTO Rosomak.
Uważam, że środki na działalność B+R powinny być znacząco większe. Jest to zresztą bolączka całej nauki polskiej. Badania w obszarze nauk technicznych są niestety kosztochłonne, a na bezpieczeństwie i obronności nie można oszczędzać. Sprzęt kierowany do wojska musi spełniać wyjątkowo wysokie normy.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.