×

Akademicki Związek Sportowy

Zimowa Uniwersjada udana dla Polski

W dniach 29 stycznia – 8 lutego w Ałmatach w Kazachstanie odbyła się 28. Zimowa Uniwersjada. Polska reprezentacja wywalczyła w niej 12 medali, w tym 5 złotych.

Na Uniwersjadzie rywalizowały reprezentacje 56 państw. Największą wystawiła Rosja (216 zawodników), kolejne miejsca zajęły: Kazachstan (168), Chińska Republika Ludowa (113), Japonia (110) i Korea Południowa (96). Polska reprezentacja – 62 zawodników – była 9. pod względem liczebności. Zupełnie inaczej jest w klasyfikacji medalowej, zajęliśmy w niej 5. miejsce.

Podczas Uniwersjady rozegrano zawody w 12 dyscyplinach: biathlonie, łyżwiarstwie szybkim, short tracku, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym, narciarstwie klasycznym – biegach i skokach, snowboardzie, curlingu, hokeju na lodzie i łyżwiarstwie figurowym. Polacy nie startowali w ostatnich trzech dyscyplinach.

Reprezentanci Polski zdobyli na XXVIII Uniwersjadzie Zimowej 12 medali. Aż 7 zdobyliśmy w snowboardzie. Złote krążki wywalczyły: Aleksandra Król (AWF Kraków/F2 Dawidek Team Zakopane, gigant równoległy), Weronika Biela (Uniwersytet Jagielloński/AZS Zakopane, slalom równoległy) oraz Katarzyna Rusin (IED Barcelona/KS Ski Test Kraków, slopstyle). Srebro zdobył Oskar Kwiatkowski (AWF Kraków/AZS Zakopane, slalom równoległy), zaś po brąz sięgnęły: Karolina Sztofkisz (Uniwersytet Warszawski/AZS Zakopane, slalom i gigant równoległy) i Katarzyna Rusin (big air).

Cztery medale wywalczyliśmy w kombinacji norweskiej. Złoto w rywalizacji drużynowej zdobyli: Adam Cieślar (WSEwS Warszawa/AZS AWF Katowice), Paweł Słowiok (AWF Katowice/AZS AWF Katowice) oraz Wojciech Marusarz (AWF Katowice/AZS Zakopane). A. Cieślar został także indywidualnym mistrzem w starcie masowym i srebrnym medalistą w rywalizacji metodą Gundersena. W Gundersenie po brąz sięgnął także Paweł Słowiok. Medal z brązowego kruszcu wywalczyła również drużyna skoczków narciarskich.

W Ałmatach rozdano w sumie 85 kompletów medali. W klasyfikacji medalowej nasza reprezentacja zajęła piąte miejsce. Zwyciężyła Rosja z dorobkiem 71 krążków, w tym 29 złotych, 27 srebrnych i 15 brązowych. Rosjanie wyprzedzili Kazachstan, który wywalczył 36 medali (11/8/17) oraz Koreę Południową, która zdobyła ich 21 (11/5/). Na czwartej pozycji w klasyfikacji medalowej uplasował się Japonia, która zdobyła 28 medali (6/12/10). Polacy zdobyli 12 medali: 5 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych.

Historia międzynarodowej rywalizacji studentów sięga roku 1923, gdy w Paryżu rozegrano międzynarodowe zawody uniwersyteckie pod auspicjami Narodowej Unii Studentów Francuskich. Rok później w Warszawie Międzynarodowa Konfederacja Studentów zorganizowała drugie tego typu rozgrywki. Historia Letnich Uniwersjad rozpoczyna się w 1959 r. w Turynie. W 1960 roku w Chamonix odbyła się pierwsza Uniwersjada Zimowa. Polska była dwukrotnie gospodarzem Uniwersjady Zimowej. W Zakopanem studenci rywalizowali w dyscyplinach zimowych w 1993 r. i w 2000 r. Nigdy nie gościliśmy w naszym kraju Uniwersjady Letniej.

Następna Zimowa Uniwersjada odbędzie się w 2019 roku w rosyjskim Krasnojarsku. W dniach 19-30 sierpnia br. czeka nas jeszcze 29. Letnia Uniwersjada w Tajpej na Tajwanie.