Akademia Sztuki Wojennej
Akademia Sztuki Wojennej została powołana do życia 1 października 2016 r. Jest spadkobierczynią Szkoły Rycerskiej i kontynuatorką tradycji Wyższej Szkoły Wojennej w kraju i na obczyźnie, a także Akademii Sztabu Generalnego i Akademii Obrony Narodowej. Uczelnia kształci kadry wojskowe na potrzeby dowództw, sztabów, instytucji wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa. Młodzież cywilną przygotowuje do zadań publicznych, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa narodowego oraz systemu reagowania kryzysowego.
Strukturę ASW tworzą trzy wydziały: Bezpieczeństwa Narodowego, Zarządzania i Dowodzenia oraz Wojskowy, a uzupełniają ją centra badawcze i centra szkolenia: Centrum Badań nad Bezpieczeństwem, Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia. W strukturze ASzWoj działają także: Wydział Kształcenia na Odległość, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Biblioteka i Wydawnictwo. Jednostki uczelni posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk społecznych w zakresie nauk o bezpieczeństwie i nauk o obronności oraz prawa do habilitowania w zakresie powyższych dyscyplin.
Kadrę ASW tworzy 271 nauczycieli akademickich, z których 20 to profesorowie tytularni, 37 doktorzy habilitowani, a 118 – doktorzy.
Zakres badań realizowanych w Akademii obejmuje problematykę: uwarunkowań bezpieczeństwa Polski w kontekście zobowiązań sojuszniczych, integracji europejskiej i globalizacji; diagnozowania stanu systemu bezpieczeństwa narodowego oraz prognozowania kierunków jego rozwoju; uwarunkowań i koncepcji przygotowań obronnych państwa, w tym potencjału obronnego, wykorzystania systemów symulacyjnych w szkoleniu dowództw i sztabów SZ RP i NATO; doskonalenia systemu zarządzania kryzysowego Polski oraz edukacji dla bezpieczeństwa i obronności.
W tej chwili badacze z ASzWoj realizują dwa granty z Horyzontu 2020: European Network Of CBRN Training Centers – eNOTICE oraz Gaming for Peace – GAP. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa digitalizowane są zbiory Biblioteki Głównej ASW. W ramach projektu zostanie uruchomiony Portal Bezpieczeństwa i Obronności.
Oferta edukacyjna Akademii jest zdywersyfikowana stosownie do wymagań środowiska wojskowego i cywilnego. Na 10 kierunkach w ASW kształci się prawie 6 tys. studentów cywilów: 3684 na studiach stacjonarnych (2557 na I stopniu) i 2082 na niestacjonarnych (1105 na I stopniu). W ciągu roku przez uczelnię przewija się na różnych szkoleniach i kursach ponad 1,5 tys. oficerów.
Uczelnia oferuje też blisko 20 tematów studiów podyplomowych, m.in. bezpieczeństwo ekonomiczne państwa, bezpieczeństwo cyberprzestrzeni RP, zarządzanie przedsiębiorstwami z branży zbrojnej, współczesne konflikty zbrojne, dowodzenie w organizacjach wielonarodowych, zarządzanie i dowodzenie w środowisku zautomatyzowanych systemów teleinformatycznych, polemologia – nauka o wojnie i pokoju oraz przygotowania obronne państwa.
W ramach systemu doskonalenia zawodowego oficerów Akademia prowadzi kursy kwalifikacyjne i kursy doskonalące. Pierwsza forma szkolenia stwarza możliwości podwyższenia kwalifikacji i uzupełnienia wiedzy oraz umiejętności na zajmowanym stanowisku służbowym lub proponowanym do objęcia. Szkolenie na kursach ukierunkowane jest głównie na kształtowanie umiejętności praktycznych (ćwiczenia, pokazy, zajęcia praktyczne). Kursy doskonalące są przeznaczone dla słuchaczy w celu podniesienia ich kwalifikacji w różnych obszarach. takich jak: prawo, komunikacja społeczna, kadry, międzynarodowe prawo humanitarne w konfliktach zbrojnych i inne (więcej w wypowiedzi rektora Majchrzaka).
Akademia Sztuki Wojennej dysponuje 7 budynkami dydaktycznymi i poligonem rozmieszczonymi w kompleksie o powierzchni 65 ha. Wśród unikalnych laboratoriów jest np. laboratorium obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR), w którym znajduje się trenażer Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania oraz Pracownia Systemów Obrony Przeciwko Broni Masowego Rażenia.
Bazę noclegową uczelni stanowią 3 budynki internatowo-hotelowe i dom studencki, zapewniające 981 miejsc noclegowych, w tym dla 224 studentów studiów stacjonarnych. W kampusie akademickim jest też kompleks sportowy składający się z dwóch hal sportowych, siłowni, basenu, sali sportów walki, stadionu, boiska wielofunkcyjnego typu „Orlik” oraz gabinetu odnowy biologicznej.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.