×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Prof. Ł. Szumowski podsekretarzem stanu

24 listopada funkcję podsekretarza stanu w MNiSW objął prof. Łukasz Szumowski z Instytutu Kardiologii w Aninie. Nowy wiceminister nauki związany jest zatem z instytutami badawczymi. Prof. Szumowski jest kardiologiem, elektrofizjologiem i specjalistą chorób wewnętrznych. W ministerstwie odpowiada za naukę – zastąpił na tym stanowisku prof. Leszka Sirkę, który podał się do dymisji w lipcu.

Prof. Szumowski (ur. w 1972 r.) jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie. Tuż po studiach rozpoczął pracę w IK w Aninie, gdzie ostatnio kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca. Tytuł profesora nauk medycznych otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku. Prof. Szumowski od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w MNiSW. Jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji naukowych.

Prof. Szumowski pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do European Society of Cardiology i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, w szczególności dzieciom z Grodna i Wołkowyska. Współpracował również z fundacją Serce dla Arytmii promującą wiedzę dla pacjentów i lekarzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia arytmii oraz ze Stowarzyszeniem Pacjentów Serce dla Arytmii.

(mnisw)