Wydarzenia
Prof. Blikle laureatem nagrody SGH
WARSZAWA Nagrodę Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie za najlepszą pracę naukową z zakresu nauk o przedsiębiorstwie otrzymał w tym roku prof. Andrzej Jacek Blikle za książkę Doktryna jakości – rzecz o skutecznym zarządzaniu . Nagroda przyznawana jest od roku 2007 za indywidualną pracę naukową z zakresu nauk o przedsiębiorstwie, wnoszącą do dorobku nauk ekonomicznych zarówno nową wiedzę o charakterze teoretycznym, jak i istotne, nowe wartości praktyczne. Nagrodą jest tradycyjnie pióro wieczne. Uzasadniając wybór kapituły, prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka podkreśliła oryginalność sformułowanych przez autora książki reguł i zasad rządzących przedsiębiorstwem, znakomicie wpisujących się w nowoczesną wizję nauk o zarządzaniu. Wśród uczestników uroczystości rozlosowano 9 książek Doktryna jakości – rzecz o skutecznym zarządzaniu z imiennymi dedykacjami autora.
Nagrodzeni za innowacyjność
RZESZÓW Podczas Forum Inteligentnego Rozwoju wręczono Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2016. W kategorii Szkoły wyższe nagrody otrzymały: Akademia Morska w Gdyni za projekt „Budowa i tworzenie Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Republice Angoli”; Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego za kompleksowe wsparcie UJ we współpracy z biznesem, Politechnika Gdańska za projekt „Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji (CD NIWA)”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy za projekt „GRADYS, specjalistyczne oprogramowanie wspomagające funkcje poznawcze osób starzejących się prawidłowo i patologicznie” oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizujący projekt „Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymywanych z porożogennych komórek macierzystych”. Wrocławska uczelnia uhonorowana została nagrodą główną za współpracę na linii nauka-biznes prowadzącą w rezultacie do powstawania innowacyjnych rozwiązań.
W kategorii Jednostka naukowa wyróżnienia powędrowały do Centrum Badań Kosmicznych PAN za tworzenie technologii satelitarnych na światowym poziomie; Instytutu Genetyki Roślin PAN za realizację projektów „Opracowanie i wdrożenie modelu przyspieszania hodowli pszenicy z wykorzystaniem metod biotechnologicznych” oraz „Sekwencjonowanie nowej generacji i mapowanie asocjacyjne jako metody generowania markerów molekularnych cech użytkowych łubinu wąskolistnego”; Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN we Wrocławiu za prowadzenie badań fizykochemicznych własności ciał stałych szczególnie w sytuacjach uwzględniających niskie i ultra niskie temperatury; Instytutu Badawczego Leśnictwa za projekt z programu Life+ ForBioSensing oraz RemBioFor z programu BIOSTRATEG; Instytutu Farmaceutycznego za realizację innowacyjnych projektów o specjalnym znaczeniu terapeutycznym i społecznym; Instytutu Geodezji i Kartografii za przeprowadzenie projektu ASAP, którego głównym celem jest utworzenie serwisu informacyjnego dla rolnictwa, bazującego na wykorzystaniu różnorodnych danych teledetekcyjnych; Instytutu Nowych Syntez Chemicznych za realizację projektów „Budowa i wyposażenie Centrum Badawczego Nawozów” oraz „Instalacja do badań procesów otrzymywania katalizatorów współstrąconych” i Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB za realizację projektu „Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie”.
A. Michnik uhonorowany przez UAM
POZNAŃ Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uhonorował Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, medalem „Alumno bene merenti”. Jest to wyraz uznania środowiska akademickiego za jego działalność opozycyjną oraz zaangażowanie w proces przemian demokratycznych w Polsce. Wniosek o przyznanie wyróżnienia redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej” został wsparty opinią prof. Lecha Trzeciakowskiego, promotora pracy magisterskiej A. Michnika, który jest absolwentem UAM z 1975 r.
Wręczone po raz pierwszy odznaczenie ma honorować „wybitnych absolwentów, którzy nie będąc pracownikami Uczelni, wyróżnili się swoją działalnością na rzecz społeczeństwa, kultury i nauki”. Ceremonia wręczenia medalu zbiegła się z obchodzonymi na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM uroczystościami 40-lecia Komitetu Obrony Robotników (KOR), w których laureat brał udział.
Na wieść o przyznaniu red. Michnikowi medalu, członkowie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu poparli skierowany do rektora list prof. Wiesława Antkowiaka, w którym wyrażał on sprzeciw wobec odznaczenia redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Do rektora UAM wpłynęły także listy (m.in. Akademickiego Komitetu Obrony Demokracji) wyrażające poparcie dla wyróżnienia A. Michnika.
Tekla Global BIM Awards 2016
ŁÓDŹ Firma Construsoft organizuje konkurs na najlepszy model wykonany za pomocą oprogramowania Tekla Structures, wykorzystującego Modelowanie Informacji o Budynku (BIM). W 2016 roku konkurs objął także kategorię projektów studenckich. Zwyciężył w niej zespół studentów z Politechniki Łódzkiej zdobywając Tekla Global BIM Awards 2016. Studenci czwartego roku: Karolina Malańska, Krystian Warda (budownictwo), Robert Szuba (architektura) oraz Katarzyna Kaczorowska (inżynieria środowiska) przygotowali na konkurs projekt Bramy Miasta Łodzi, stanowiący alternatywną wersję do tej, którą zaproponował architekt Daniel Libeskind. Brama Miasta jest składową częścią Nowego Centrum Łodzi.
Do wykonania projektu wykorzystano studencką wersję oprogramowania – Tekla Campus. Wcześniej z programem BIM wspomagającym projektowanie studenci zetknęli się na Politechnice Łódzkiej w czasie szkolenia przeprowadzanego przez firmę Construsoft Polska. Laureaci konkursu są członkami Studenckiego Koła Naukowego Projektowania Konstrukcji Stalowych na PŁ.
Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego
BIAŁYSTOK Karolina Kaczorowska podarowała kolejne eksponaty do Gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego na Uniwersytecie w Białymstoku. – Uważam, że jest to najgodniejsze miejsce, w którym mogę zostawić te pamiątki – powiedziała wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie RP na uchodźctwie. Uniwersytecka kolekcja wzbogaciła się m.in. o akt nadania prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku wraz z symbolicznym kluczem, co nastąpiło 26 października 1990 roku.
Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego to ekspozycja przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką, na którą składają się przede wszystkim pamiątki po prezydencie przekazane przez jego małżonkę. Kustoszem Gabinetu jest prof. Adam Dobroński, historyk z UwB.
Już niedługo biblioteczne zbiory wzbogacą się o pokaźną kolekcję nagrań audiowizualnych dokumentujących życie prezydenta Kaczorowskiego, także jego wizyty w Polsce. Na razie na UwB trafiło kilka pierwszych taśm, również podarowanych przez prezydentową Kaczorowską. Nagrania są jednak dość stare – to w większości taśmy VHS, które wymagają czyszczenia i korekty jakości obrazu i dźwięku. Biblioteka Uniwersytecka planuje je zdigitalizować. Pierwszą próbkę tak opracowanych nagrań Karolina Kaczorowska mogła obejrzeć podczas wizyty na UwB.
Grafen wdrożony
BIELSKO-BIAŁA Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej uruchomi przemysłową produkcję grafenu płatkowego. Dzięki środkom finansowym pochodzącym z nagrodzonego w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projektu „Materiały termoizolacyjne o zmniejszonej przewodności cieplnej zawierające grafen” w Instytucie Inżynierii Tekstyliów i Materiałów Polimerowych prowadzone będą badania skutkujące wdrożeniem do produkcji grafenu płatkowego, a następnie wprowadzeniem go do styropianu wytwarzanego przez partnera bialskiej uczelni, firmę Sempre Farby Sp. z o.o. Opracowany sposób fabrykowania „styropianu grafenowego” ma być pierwszym w Polsce wdrożeniem technologii grafenowych.
Nawarzą piwa
KRAKÓW Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zainaugurował projekt „Food science, technology and engineering – European Joint Doctorate training towardsknowledge, skills and mobility”, w ramach którego w przyszłym roku uruchomione zostaną 3-letnie międzynarodowe studia doktoranckie z browarnictwa i słodownictwa. Celem inicjatywy jest wyposażenie młodych naukowców, mających prowadzić zaawansowane badania naukowe, w specjalistyczną wiedzą z zakresu browarnictwa, wskutek czego realne stanie się wdrożenie innowacyjnych rozwiązań do przemysłu piwowarskiego w Polsce i na świecie. Koordynowany przez UR projekt realizowany będzie w konsorcjum, które tworzą też: Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet w Nottingham, belgijski Uniwersytet w Ghent, Katolicki Uniwersytet w Leuven oraz Techniczny Uniwersytet w Berlinie. Doktoranci brać będą udział w specjalistycznych kursach organizowanych przez wymienione uczelnie, a możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia ułatwić im mają różne instytucje i zakłady przemysłu spożywczego w Europie. Chęć współpracy zadeklarowali: VLB Berlin-Instytut Browarnictwa, angielska firma FlavorActiV Limited, duński koncern Carlsberg Group oraz belgijska wytwórnia słodu Boortmalt. Kompletny proces kształcenia zakończy się otrzymaniem łączonego stopnia doktora z zakresu nauk o żywności i/lub inżynierii oraz wspólnego dyplomu wydanego przez co najmniej dwie uczelnie wchodzące w skład konsorcjum. Całe przedsięwzięcie, z wynoszącym ponad 2 mln euro budżetem, finansowane jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020.
Test TuCANa
WARSZAWA Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zakończyła testy lotne swoich rakiet. Starty przeprowadzono w październiku na poligonie Wojska Polskiego pod Toruniem. Najpierw startowała rakieta dwustopniowa Amelia 2. Oba jej stopnie zostały odnalezione w dobrym stanie. Obok danych z komputera pokładowego, posłużą one do dokładnej analizy przebiegu lotu rakiety. Następnie odbył się pierwszy lot TuCANa – nowej rakiety typu CanSat Launcher, której budowę umożliwiło wsparcie finansowe amerykańskiej firmy Raytheon. Celem TuCANa jest wynoszenie w dolne partie atmosfery eksperymentów naukowych wielkości puszki 0,33 l, tzw. CanSatów, które po wyrzuceniu na odpowiednim pułapie wracają na ziemię na własnych spadochronach, zbierając po drodze dane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Trwają prace nad przygotowaniem konkursu CanSatów, który w dalszej przyszłości mógłby rozwinąć się do polskiego odpowiednika zawodów REXUS.
Na wiosnę będą gotowe do testowania dwa egzemplarze naddźwiękowej rakiety H1, której najnowszy, udoskonalony aerodynamicznie model powinien pozwolić na obronę tytułu najszybszej rakiety studenckiej w Europie, zdobyty w zeszłym roku po osiągnięciu ok 2,7 prędkości dźwięku.
Nagrody za architekturę sportową
WROCŁAW Klub Sportowa Polska przyznał wyróżnienia w organizowanym przez siebie konkursie promującym m.in. inwestorów oraz administratorów obiektów sportowych i rekreacyjnych, najlepsze firmy projektowe i wykonawcze, a także producentów technologii i wyposażenia obiektów sportowych.
W kategorii Sportowy Obiekt Roku 2016 jedna ze statuetek powędrowała do Wrocławia za Halę Sportowo-Widowiskową Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Wrocławskiej znajdującą się przy ulicy Chełmońskiego 12. Dolnośląska uczelnia została podwójnie nagrodzona, uhonorowano ją bowiem również wyróżnieniem przyznawanym na podstawie nominacji marszałków województw – Inwestor na medal.
Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Hala Sportowa Akademii Wychowania Fizycznego z Pomieszczeniami Dydaktycznymi w Poznaniu to z kolei laureaci kategorii Sportowa Architektura Regionu 2016.
Rok prof. Gerarda Labudy
GDAŃSK/LUZINO/KRAKÓW Z okazji 100-lecia urodzin prof. Gerarda Labudy Polska Akademia Umiejętności, Instytut Kaszubski i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ustanowiły rok 2016 Rokiem Gerarda Labudy. Z tej okazji odbyło się szereg uroczystości i konferencji. W Nowej Hucie w gm. Kartuzy, gdzie prof. Labuda się urodził, odsłonięto upamiętniający go postument. W Luzinie, gdzie prof. Labuda uczęszczał do szkoły i gdzie jest pochowany, odsłonięto jego pomnik (na fot.). Autorem monumentu jest dr hab. Tomasz Sobisz, prodziekan Wydziału Rzeźby i Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Instytut Kaszubski w Gdańsku od 2012 r. przyznaje Nagrodę Naukową im. G. Labudy, ufundowaną przez spadkobierców uczonego. W tym roku otrzymali ją: prof. Lechosław Jocz z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za książkę System samogłoskowy współczesnych gwar centralnokaszubskich oraz dr Piotr Kitowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego za pracę Sukcesja spadkowa w mniejszych miastach województwa pomorskiego w II połowie XVII i XVIII wieku. Studium prawno-historyczne .
Prof. Gerard Labuda (1916-2010) był jednym z najwybitniejszych polskich historyków, mediewistów, znawców początków Państwa Polskiego oraz dziejów Pomorza i Kaszub. Napisał wiele fundamentalnych dzieł historycznych, m.in. Studia nad początkiem państwa polskiego i Historia Kaszubów w dziejach Pomorza . Związany był z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, którego był rektorem w latach 1962-65. Był członkiem i wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk (1984-89). Doprowadził do odnowienia Polskiej Akademii Umiejętności w 1989 r. i został pierwszym prezesem odnowionej PAU (1989-94). Otrzymał doktoraty honoris causa uniwersytetów: Gdańskiego, Jagiellońskiego, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szczecińskiego, Warszawskiego i Wrocławskiego.
ProJuvenes 2016
WARSZAWA 4 listopada Parlament Studentów RP uhonorował nagrodami ProJuvenes przedsięwzięcia podejmowane przez studentów oraz organizacje i instytucje wspierające najmłodszą część społeczności akademickiej. W kategorii Juwenalia zwyciężyły Juwenalia Śląskie, będące wspólnym projektem samorządów studenckich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i innych uczelni z regionu. W kategorii Kultura Studencka wyróżniono działalność chóru i orkiestry Akademii Górniczo-Hutniczej Con Fuoco. ProJuvenes w kategorii Media Studenckie zdobyła Seta TV – telewizja studencka Uniwersytetu Opolskiego. Kategorię Naukowy Projekt Roku wygrali organizatorzy Śląskiego Festiwalu Nauki. W kategorii NGO’s nagrodę otrzymali przedstawiciele Fundacji Manus działającej przy Politechnice Wrocławskiej. Na miano Studenckiego Projektu Roku zasłużył protest studentów Politechniki Częstochowskiej, którzy wystąpili w obronie swoich praw przed władzami uczelni. ProJuvenes w kategorii Studia bez barier otrzymała Samodzielna Sekcja ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Politechniki Wrocławskiej.
Wyciek danych?
KRAKÓW Na stronie internetowej systemu antyplagiatowego Genuino przez jakiś czas można było znaleźć listę prac dyplomowych, które firma weryfikowała. Znajdowało się na niej ponad 7 tys. prac. Po uzyskaniu informacji na temat możliwości wycieku danych oraz jej weryfikacji przekazaliśmy informację pracownikom systemu Genuino. Reakcja firmy była natychmiastowa. Dostęp do danych zablokowano.
Pierwsza praca nosiła datę 25 września 2015 r., ostatnia – 22 listopada. Prace były klasyfikowane jako: „sprawdzona”, „do sprawdzenia”, „zarchiwizowana”, „oczekiwanie na płatność”, „w trakcie sprawdzania”. Opis zawierał tytuł pracy, imię i nazwisko autora, jego email, imię i nazwisko autora projektu. Adresy email pozwalały zidentyfikować uczelnię czy instytucję, np. xxx@wsh.pl; xxx@wsz.pl; xxx@ksw.wloclawek.pl; xxx@wste.szczecin.pl; xxx@st.pwsz.nysa.pl; xxx@wshe.zamosc.pl; xxx@um.elk.pl; xxx@pwsz.plock.pl.
Wejście do treści poszczególnych prac, a zatem zapewne także wyników kontroli antyplagiatowej, wymagało uwierzytelnienia się w postaci logowania.
Laboratorium 255
SZCZECIN 14 listopada otwarto laboratorium stanowiące jeden z elementów współpracy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Zakładów Chemicznych Police Grupy Azoty S.A. Zlokalizowane na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej w Instytucie Inżynierii Chemicznej i Procesów Ochrony Środowiska laboratorium powstało z myślą o kształceniu studentów specjalności inżynieria procesów wytwarzania olefin oraz doskonalenia kadry pracowniczej PDH Polska Spółka Akcyjna oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. Koszt wyposażenia laboratorium wyniósł ok. 80 tys. euro.
Prof. Górak w acatech
ŁÓDŹ Prof. Andrzej Górak z Politechniki Łódzkiej został wybrany członkiem zwyczajnym acatech – Niemieckiej Akademii Nauk i Techniki. Akademia liczy 465 członków, w tym kilkunastu zagranicznych. Prof. Górak jest jedynym Polakiem w tym gronie.
Do zadań acatech należy m.in. sporządzanie ekspertyz dla rządów krajowych i rządu federalnego Niemiec, wspomaganie transferu wiedzy między nauką i przemysłem oraz promowanie osiągnięć młodych naukowców. Członkowie acatech to wybitne postaci ze świata nauki i przemysłu, wyróżniające się szczególnym dorobkiem naukowym i aplikacyjnym oraz ogólnie uznawanym autorytetem w środowisku naukowym. Andrzej Górak jest profesorem w Politechnice Łódzkiej i Uniwersytecie Technicznym w Dortmundzie. Jest laureatem nagrody im. Krischbauma, przyznawanej raz na 4 lata przez Zrzeszenie Niemieckich Chemików za wybitne osiągnięcia naukowe. Został odznaczony Orderem Zasługi Polski i Niemiec za organizowanie współpracy naukowej między Polską i Niemcami. Jest inżynierem chemikiem specjalizującym się w badaniach nad przemysłowymi metodami oczyszczania płynów przez destylację, membrany czy absorpcję. Wydana pod jego redakcją trzytomowa książka Distillation została 2 lata temu wyróżniona jako najlepsza na świecie w dziedzinie fizyki i chemii. Doktoryzował się w Politechnice Łódzkiej, habilitował w Politechnice Warszawskiej i Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule w Aachen. Jest współautorem kilkunastu patentów oraz około 230 artykułów naukowych. Wypromował 50 doktorów. Był członkiem pierwszej Rady NCBR.
Powstanie baza żeglarska PG
GDAŃSK Na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku w ciągu najbliższych 5 lat powstanie baza żeglarska Politechniki Gdańskiej.
– Weszliśmy w posiadanie nieruchomości o powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Działka leży blisko uczelni, dojazd jest wygodny – opisuje mgr inż. Marek Tłok, kanclerz PG.
– Powstanie tam Centrum Edukacji Morskiej PG. Prowadzenie szkoleń w nowym kompleksie będzie o wiele łatwiejsze niż teraz, gdy chętni muszą jeździć do dotychczasowego ośrodka w Iławie – mówi prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.
Rektor powołał zespół doradców, w skład którego wchodzą prof. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz prof. Marek Dzida, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki, którzy przygotują wstępną koncepcję zagospodarowania terenu. Mają na nim powstać nabrzeża, hangary, laboratoria, pomieszczenia socjalne i sale seminaryjne. Politechnika stara się o pozyskanie pieniędzy na budowę ośrodka z funduszy europejskich.
Studenci politechniki będą tam mogli uczestniczyć w kursach żeglarskich. Zyskają też miejsce do badania właściwości hydromechanicznych budowanych przez siebie statków. Tam odbywać się będą zajęcia międzynarodowej szkoły hydrodynamiki okrętów.
Siedem w TOP 500
SALT LAKE CITY/KRAKÓW Siedem polskich superkomputerów znalazło się w zestawieniu pięciuset najpotężniejszych maszyn obliczeniowych świata – to wynik lepszy od osiąganych w podobnych rankingach przez polskie szkoły wyższe. Najnowsza wersja listy TOP 500 najpotężniejszych komputerów na świecie została ogłoszona 14 listopada na konferencji Supercomputering’16 w Salt Lake City, w Stanach Zjednoczonych. Najwyżej z polskich urządzeń, na miejscu 59. został sklasyfikowany Prometheus, superkomputer z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. Ma on moc obliczeniową 2,4 Pflops (Pflops to biliard operacji na sekundę) i jest obecnie najszybszy w Polsce. Zbudowany przez firmę Hewlett-Packard, według założeń opracowanych przez Cyfronet, jest jedną z największych instalacji tego typu na świecie i jednocześnie pierwszą w Europie opartą na technologii bezpośredniego chłodzenia cieczą. Oprócz Prometheusa na liście znalazły się także inne superkomputery z Polski: 110. – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Hetman (1372 Tflops), 114. – Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, Tryton (1413 Tflops), 131. – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego UW, Okeanos (1082 Tflops), 205. – Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe PWr, Bem (860 Tflops), 382. – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego UW (591 Tflops), 400. – Narodowe Centrum Badań Jądrowych (490 Tflops).
Najszybszym superkomputerem na świecie jest – po raz ósmy – Sunway TaihuLight z Chin. Na liście TOP 500 dominują urządzenia z Chin i USA (po 171 jednostek, 34%). Najszybszy europejski superkomputer pochodzący ze Szwajcarii uplasował się na 8. pozycji.
Doktorat h.c. – prof. M. Ziętek
WROCŁAW/LWÓW 16 listopada prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, otrzymał tytuł doktora honoris causa Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego. Obie uczelnie łączy wieloletnia współpraca. Poza wymianą studentów i pracowników obejmuje ona także wspólne badania, publikacje czy aplikowanie o unijne dotacje.
– Przechodziliśmy tę samą drogę, co Ukraina – podkreślał wielokrotnie prof. Marek Ziętek. Też musieliśmy dostosować się do zmian, nauczyć nowego sposobu myślenia, pozbyć złych nawyków. W tej drodze bardzo pomogli nam Niemcy. Chcemy być dla Ukraińców tym, czym Niemcy byli dla nas, zwłaszcza że korzenie naszego uniwersytetu sięgają do Lwowa. A my o tym pamiętamy i jest to dla nas ważne – zaznacza rektor UMW.
To już kolejny tytuł doktora honoris causa w dorobku prof. Marka Ziętka. Jako pierwszy tym zaszczytnym wyróżnieniem uhonorował go Uniwersytet Medyczny w Tarnopolu.
FoodConnects
WARSZAWA Konsorcjum FoodConnects, do którego należy Uniwersytet Warszawski, triumfowało w konkursie na utworzenie wspólnoty wiedzy i innowacji w obszarze żywności KIC (Knowledge and Innovation Communities) Food4Future, organizowanym przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Dzięki powstałej wspólnocie, którą stołeczna uczelnia wzmacniać będzie prowadząc m.in. badania konsumentów, edukację menedżerską czy wsparcie przedsiębiorczości, pojawi się w Warszawie obejmujące Europę Środkowo-Wschodnią i kraje nordyckie jedno z pięciu centrów badawczych zajmujących się najnowocześniejszymi technologiami (Co-Location Centres). Polskimi partnerami zwycięskiego konsorcjum są ponadto: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, firma Maspex Wadowice Group, Raben Group oraz start-upy: Kontakt.io oraz GeoPulse, spółka typu spin-off, której udziałowcem jest Uniwersytet Warszawski.
Nowe władze PSRP
WARSZAWA Podczas XXIV Zjazdu Parlamentu Studentów RP na przewodniczącego organizacji w latach 2017-18 wybrano Tomasza Tokarskiego, przewodniczącego Uczelnianego Samorządu Studentów KUL. Jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2017 r. Tomasz Tokarski jest studentem bezpieczeństwa narodowego oraz doktorantem prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego ds. prawnych Forum Uniwersytetów Polskich, a w 2016 r. został wybrany przewodniczącym FUP.
Członkami Rady Wykonawczej PSRP zostali: Łukasz Rusajczyk (PG) – członek RW ds. Informacji i Promocji, Piotr Moroch (URz) – członek RW ds. Prawnych i Socjalnych, Agnieszka Kowalczyk (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie) – członkini RW ds. Przedsiębiorczości, Lesław Florian (Akademia Ignatianum w Krakowie) – członek RW ds. Projektów, Piotr Wodok (PŚ w Gliwicach) – członek RW ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia.
Członkami Rady Studentów na kadencję 2017-18 zostali: Mateusz Piechowski (Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie), Jakub Grodecki (AGH w Krakowie), Damian Kapusta (UP w Lublinie), Wojciech Kiełbasiński (UMK w Toruniu), Przemysław Piech (UWM w Olsztynie), Magdalena Koziara (US), Patryk Lisiecki (WSB w Poznaniu), Dominik Leżański (PŁ), Adrian Pałka (UŁ), Mateusz Stryczak (ASP w Warszawie), Aleksandra Dzendrowska (UG), Sylwia Bogdan (PWSZ w Suwałkach).
Doktorat h.c. – prof. A. Nowicka-Jeżowa
LUBLIN 17 listopada prof. Alina Nowicka-Jeżowa z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Prof. Alina Nowicka-Jeżowa specjalizuje się w badaniu kultury i literatury epok dawnych. Jest autorką około 350 publikacji – monografii, rozpraw i artykułów naukowych. Jej prace przyczyniły się do rozwoju polskiej komparatystyki. Publikacje prof. Nowickiej-Jeżowej poświęcone są głównie literaturze baroku. Do najbardziej znaczących należą, m.in.: Jan Andrzej Morsztyn i Giambattista Marino. Dialog poetów europejskiego baroku , Pieśni czasu śmierci. Studium z historii duchowości XVI-XVIII w. czy Sarmaci i śmierć. O staropolskiej poezji żałobnej. Literaturoznawczyni jest autorką serii naukowych, m.in.: Nauka o literaturze polskiej za granicą, Polonika w Riksarkivet. Skoklostersamlingen, Humanizm. Idee – nurty, paradygmaty humanistyczne w kulturze polskiej. Prof. Nowicka-Jeżowa jest inicjatorką powstania Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich UW oraz Międzywydziałowego Zespołu Komparatystyki UW. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz wielu towarzystw naukowych w Polsce i za granicą. Jest laureatką wielu konkursów i nagród, m.in.: programu MISTRZ FNP, nagród indywidualnych Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
PRODOK i PROPAN
WARSZAWA 18 listopada Krajowa Reprezentacja Doktorantów oraz Rada Samorządu Doktorantów PAN po raz dziewiąty rozstrzygnęły konkurs na Najbardziej Prodoktorancką Uczelnię w Polsce – PRODOK, a po raz czwarty – konkurs na Najbardziej Prodoktorancki Instytut PAN – PROPAN. Za najbardziej prodoktorancką uczelnię uznano Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. Na drugiej pozycji uplasowały się Politechnika Opolska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a na trzeciej – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Za najbardziej prodoktorancki instytut PAN uznano Instytut Chemii Fizycznej. Drugą pozycje zajął Instytut Podstawowych Problemów Techniki, a trzecią Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego w Warszawie.
Przyznano też wyróżnienia dla najlepszego instytutu poszczególnych wydziałów PAN. Na Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych jest nim Instytut Slawistyki; na Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych – Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt; na Wydziale III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi – Instytut Chemii Fizycznej; na Wydziale IV Nauk Technicznych – Instytut Podstawowych Problemów Techniki, a na Wydziale V Nauk Medycznych – Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej.
Programowali na medal
ZAGRZEB Na pierwszym i trzecim stopniu podium XXII Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, odbywających się w tym roku w Zagrzebiu, stanęły drużyny reprezentujące Uniwersytet Warszawski. Ekipa, która sięgnęła po najwyższe laury, jako jedyna rozwiązała 10 spośród 12 zadań i po raz drugi reprezentować będzie stołeczną uczelnię w światowych finałach rozgrywanych w maju 2017 roku w Stanach Zjednoczonych. Do Rapid City w Dakocie Południowej pojadą również zespoły z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego, plasujące się w czołowej dziesiątce najlepszych drużyn rywalizujących w stolicy Chorwacji.
GŁUPTAK z EuroSymbolem Innowacji 2016
GDAŃSK Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej uzyskał tytuł EuroSymbol Innowacji 2016. Wyróżnienie przyznano za opracowanie nowatorskiego pojazdu przeciwminowego GŁUPTAK. GŁUPTAK to niewielki pojazd przeznaczony do identyfikacji i niszczenia min morskich w akwenach o głębokości od 5 do 200 metrów. Prace nad systemami robotów podwodnych do obrony przeciwminowej prowadzone są na WOiO już od ponad 40 lat. Na wydziale powstały systemy o kryptonimach: Ukwiał, GŁUPTAK, Albatros i Morświn. Tytuł EuroSymbol Innowacji 2016 przyznała uczelni redakcja „Monitora Rynkowego” i „Monitora Biznesu”.
Sztuczna pszczoła z PW
WARSZAWA Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zbudowali demonstrator autonomicznego urządzenia do zapylania roślin, który samodzielnie potrafi znaleźć kwiat, zebrać z niego pyłek i przekazać go na znamię tego samego lub innego kwiatu tego samego gatunku. B-Droid nie jest sterowany przez człowieka. Za całą pracę urządzenia odpowiada oprogramowanie, którego stworzenie stanowiło największe wyzwanie dla badaczy. Zespół kierowany przez dr. inż. Rafała Dalewskiego pracuje nad systemem zawierającym dwa typy urządzeń wykonawczych. Pierwszym z nich jest robot jeżdżący, zaś drugim – mały bezzałogowy statek latający.
Stworzony przez naukowców z Politechniki Warszawskiej jeżdżący automatyczny system do zapylania roślin latem 2016 r. przeszedł pierwsze, zakończone sukcesem testy polowe. B-droidowi udało się przenieść pyłek z kwiatu na kwiat na uprawach truskawek i czosnku, nie uszkadzając przy tym rośliny. Testy potwierdziły również biologiczną skuteczność zrealizowanego procesu zapylania.
Teraz powstała wersja latającą urządzenia. Model ten został skonstruowany na bazie niedużego drona komercyjnego. Urządzenie jest sterowane przez komputer. Położenie urządzenia jest monitorowane przez system kamer zewnętrznych, które połączone są z komputerem sterującym. Komputer dokonuje analizy obrazu dostarczanego z kamer i na tej podstawie rozpoznaje położenie kwiatów i samego B-droida, wylicza w jaki sposób urządzenie ma dolecieć do rośliny oraz wykonać procedurę pobrania pyłku z jednego kwiatka i przeniesienia go na drugi kwiatek. Dane te są później przekazywane do B-droida. Latający B-droid przeszedł już testy w laboratorium na sztucznych kwiatach. Testy terenowe planowane są latem 2017 r. Trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami, z którymi wynalazek zastałby skomercjalizowany. Dr inż. Rafał Dalewski realizuje swój projekt w ramach programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Pionizator
Centrum Transportu i Konwersji Energii Instytutu Lotnictwa prowadzi badania w zakresie technologii konwersji i akumulacji energii oraz w obszarach związanych ze środkami transportu, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu lotniczego. Świadczy także usługi w dziedzinie implementacji i wdrażania nowych technologii w tych dziedzinach. Jednak, że nie tylko w nich. Na początku listopada Centrum przekazało stymulator rehabilitacyjny biomechaniki kończyn dolnych, zwany pionizatorem, dziewczynce chorej na zespół Retta. Choroba ta powoduje niesprawność ruchową i ogranicza rozwój fizyczny i intelektualny.
Zaprojektowany i wykonany w Centrum pionizator stymulując ruch nóg dziecka ma powodować pobudzenie organizmu do prawidłowego rozwoju. Tego typu urządzenia produkowane są na świecie, ale z uwagi na bardzo wysoką cenę mało dostępne. Projekt realizował zespół pod kierownictwem mgr. inż. Krzysztofa Błasiaka w składzie: mgr Tomasz Balczunas, Lech Cieślewski, mgr inż. Łukasz Czajkowski, inż. Martyna Dębowska, tech. Hubert Guzek i tech. Wiktor Zimiński.
Centrum poszukuje w tej chwili partnerów zarówno komercyjnych, którzy podjęliby się produkcji, jak i naukowych, w zakresie medyczno-biologicznym.
Superdeformacje jąder atomowych
WARSZAWA/KRAKÓW Jądra atomowe ciężkich pierwiastków nie muszą mieć kształtu kulistego: mogą być wydłużone lub spłaszczone. Międzynarodowa grupa fizyków kierowana przez naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN i Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW przedstawiła wyniki prac eksperymentalnych. Wskazują one na to, że do skomplikowanych superdeformacji jąder atomowych dochodzi także w pierwiastkach znacznie lżejszych. Na łamach „Physical Review Letters” zaprezentowano wyniki eksperymentów tego dowodzących.
Doświadczenia nad superdeformacją lekkich jąder atomowych polegały na bardzo dokładnej obserwacji i analizie promieniowania gamma emitowanego przez jądra wapnia 42Ca, wzbudzone do stanów rotacyjnych w wyniku zderzenia z tarczami zbudowanymi z ołowiu 208Pb lub złota 197Au. Pomiary przeprowadzono za pomocą detektora promieniowania gamma AGATA, znajdującego się we włoskim ośrodku INFN Laboratori Nazionali di Legnaro (LNL). Odkrycie polskich naukowców pozwoli lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w jadrach atomowych.
Współpraca między ośrodkami krakowskim i warszawskim odbywa się w ramach konsorcjum Narodowe Laboratorium Cyklotronowe (NLC), a badania finansowane były z grantów Narodowego Centrum Nauki i Unii Europejskiej.
Współpraca: Ewa Chojnacka, Katarzyna Dziedzik, Stanisław Heropolitański, Joanna Kosmalska, Ewa Lach, Dominika Narożna, Aneta Pyrzanowska, Patrycja Skoczek, Anna Zaleszczyk, Aneta Zawadzka, Anna Żmuda-Muszyńska