Pięćdziesiąt lat
Wyższa Szkoła Inżynierska w Opolu – obecna Politechnika Opolska – powstała w 1966 r. Początki uczelni sięgają jednak roku 1959, gdy w Opolu uruchomiono Punkt Konsultacyjny Politechniki Śląskiej, na którym studia – na wydziałach Elektrycznym i Mechanicznym – rozpoczęło 92 osób. W 1974 r. WSI uzyskała prawo do nadawania tytułu zawodowego magistra, a w 1981 r. – stopnia naukowego doktora. W 1996 r. uczelnia otrzymała obecną nazwę.
Obecnie strukturę Politechniki Opolskiej tworzy 7 wydziałów: Automatyki i Informatyki; Ekonomii i Zarządzania; Inżynierii Produkcji i Logistyki; Inżynierii Systemów Technicznych; Mechaniczny; Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii oraz uruchomiony w tym roku Wydział Inżynierii Systemów Technicznych w Kędzierzynie-Koźlu. Jednostki PO posiadają 6 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i 5 do habilitowania. Dwa wydziały PO posiadają kategorię A, 3 – kategorię B, a jeden – C. Najmłodszy wydział nie był dotychczas poddany ocenie parametrycznej.
Uczelnia zatrudnia ponad 900 pracowników, z których 525 to nauczyciele akademiccy. Jest wśród nich 28 profesorów zwyczajnych, 118 profesorów nadzwyczajnych, 226 adiunktów, 81 asystentów i 71 innych nauczycieli akademickich. Naukowcy z Politechniki Opolskiej realizują 20 grantów, w tym 4 współfinansowane ze środków europejskich. Dwa granty finansuje NCBR w ramach Programu Badań Stosowanych. NCN finansuje 9 grantów, w tym 6 w programie OPUS i 3 w programie PRELUDIUM. Pięć projektów finansuje MNiSW. W ostatnich latach politechnika pozyskała z funduszy unijnych ponad 25 mln euro. Jedną z inwestycji zrealizowanych dzięki tym pieniądzom jest nowa siedziba Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, w której znajdują się laboratoria wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Pracownicy uczelni patentują ok. 45 wynalazków rocznie.
Pierwsze „Zeszyty Naukowe” WSI ukazały się w 1972 r. Dziś badacze z PO publikują rocznie ok. 1,6 tys. prac, które cytowane są (wg Web of Science) 1,6 tys. razy.
W ciągu 50 lat mury PO opuściło 45 tys. absolwentów. Dziś na 27 kierunkach studiów – w tym dwóch w Kędzierzynie-Koźlu – kształci się prawie 7 tys. studentów: na studiach stacjonarnych – 5172, na niestacjonarnych – 1673 oraz na doktoranckich – 131. W roku akademickim 2016/17 studia na pierwszym roku rozpoczęło ok. 1,7 tys. studentów. Na PO kształci się też ponad 200 studentów zagranicznych; 90 studentów z uczelni partnerskich z Portugalii, Hiszpanii, Turcji, Grecji, Włoch, Czech, Francji oraz Litwy przebywa na politechnice w ramach programu Erasmus +.
Pierwszy własny obiekt uczelnia otrzymała w 1961 r. Dziś dysponuje 57 budynkami o łącznej powierzchni 100 tys. m2, rozmieszczonymi w dwóch kampusach. Jeden z kampusów mieści się na terenie dawnych koszar wojskowych. Niektóre obiekty znajdują się poza kampusami, np. pałac w Karczowie. Uczelnia dysponuje 4 domami studenckimi i domem asystenta, które łącznie oferują 1,5 tys. miejsc.
Na uczelni działa Instytutu Konfucjusza oraz jedyne w swoim rodzaju Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich. Politechnika ma własny chór i orkiestrę. Uczelnia powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie przemysłu Opolszczyzny. Tradycja ścisłych związków z gospodarką regionu jest do dziś kontynuowana. Swoje 50-lecie Politechnika Opolska obchodziła pod hasłem „Pół stulecia – pełny sukces”.