20. Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej
Od 15 do 17 listopada trwały 20. Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej. Podczas jubileuszowego wydarzenia ogłoszono wyniki trzech konkursów, były panele dyskusyjne, promocje książek i pokaz filmowy, spotkanie na temat twórczości i najnowszego dzieła ilustracyjnego Józefa Wilkonia oraz sesja szkoleniowa dla dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli, a także wykłady i konkurs recytatorski dla licealistów organizowany przez Instytut Filologii Słowiańskiej UAM oraz studencki kiermasz „Książka za książkę”.
Swoją ofertę prezentowało 56 wydawnictw. Organizatorzy przedstawili nowy pomysł na przyszłoroczną imprezę. W dniach 24-26 marca 2017 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się 21. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Nowa formuła imprezy ma pomóc w dotarciu do większej liczby czytelników i zachęceniu do udziału kolejnych wydawców.
Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie na najlepszą książkę akademicką otrzymało Wydawnictwo Lekarskie PZWL za książkę Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy pod red. Jacka Kruczyńskiego i Andrzeja Szulca. Nagroda Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu trafiła do Wydawnictwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za książkę Krzysztofa Rzepkowskiego Złoty kciuk. Młyn i młynarz w kulturze zachodu z serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Nagrodę prezydenta miasta Poznania za najlepszą książkę popularnonaukową otrzymało Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Tatrzańskiego za najwyższy poziom edytorski publikacji: Sztuki Piękne pod Tatrami Teresy Jabłońskiej, Magia nart. Czas pionierów Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego oraz Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach Wojciecha Brzegi. Nagroda specjalna za podjęcie niedostrzeganego tematu trafiła do Wydawnictwa Naukowego UAM za książkę Zabawka – przedmiot ludyczny i obiekt kolekcjonerski pod red. Katarzyny Kabacińskiej-Łuczak i Doroty Żołądź-Strzelczyk.
Konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki wygrały Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego za pracę Relacja pierwsza z ksiąg „O obrotach” Mikołaja Kopernika autorstwa Jerzego Joachima Retyka w przekładzie Ignacego Lewandowskiego. Nagrodę pozaregulaminową zdobyło Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego za Historię w Uniwersytecie Lwowskim. Badania i nauczanie (do 1939 roku) pod redakcją Jerzego Maternickiego, Joanny Pisulińskiej i Leonida Zaszkilniaka i Złote lata polonistyki lwowskiej (1919-1939) Mariusza Chrostka.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.