Habilituje z prawa
Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo. Łazarski jest drugą uczelnią niepubliczną, która posiada takie uprawnienia. WPiA istnieje od roku 1997. W 2006 roku, jako pierwsza jednostka uczelni niepublicznej, otrzymał uprawnienia do doktoryzowania w zakresie prawa.
W 2015 roku WP UŁ otrzymał ocenę wyróżniającą PKA. Za wyróżniające uznano koncepcję rozwoju kierunku, cele i efekty kształcenia, system ich weryfikacji, program studiów, zasoby kadrowe, infrastrukturę dydaktyczną, badania naukowe, system wsparcia studentów w procesie uczenia się oraz wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia.
– Ostatnie decyzje Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej to obiektywne potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia oraz poziomu kadry akademickiej uczelni – powiedziała prof. Krystyna Iglicka-Okólska, rektor Uczelni Łazarskiego.
Na Wydziale Prawa i Administracji pracuje 7 profesorów tytularnych, 14 doktorów habilitowanych i 34 doktorów. Wykładowcy w zdecydowanej większości są praktykami prawa: sędziami, prokuratorami, adwokatami, notariuszami, radcami prawnymi. Wydział kształci obecnie 1,6 tys. studentów, ok. 350 słuchaczy studiów podyplomowych oraz niemal 50 doktorantów.
– Kładziemy nacisk na wysoki poziom programu studiów, realizację projektów badawczych oraz współpracę międzynarodową – mówi dr Mieczysław Błoński, dziekan WPiA. – Na zajęciach studenci biorą inicjatywę w swoje ręce, rozwiązują realne problemy i kazusy. Pracują w małych grupach, tworzą indywidualne projekty pod okiem tutorów, którzy opiekują się nimi od pierwszego roku studiów. Indywidualna praca z tutorami funkcjonuje na naszym wydziale już od 5 lat – dodaje dr Błoński.
Istotnym elementem działalności wydziału są badania w zakresie m.in. prawa administracyjnego, cywilnego, gospodarczego, karnego, konstytucyjnego, europejskiego i międzynarodowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz teorii i historii prawa. W latach 2009-2014 pracownicy wydziału zrealizowali 1079 tematów badawczych, opublikowali 870 opracowań naukowych i zorganizowali 123 konferencje.
Strukturę wydziału tworzy 7 instytutów: Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej, Ochrony Zdrowia, Badań i Ekspertyz Samorządowych, Kryminalistyki i Kryminologii, Prawa i Bezpieczeństwa Energetycznego, Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego oraz Badań nad Niewypłacalnością, a także Prawa Lotniczego i Kosmicznego. Z inicjatywy tego ostatniego w 2016 roku odbywają się 4 międzynarodowe konferencje naukowe z udziałem czołowych ekspertów, akademików i praktyków z całego świata. Na przykład w sierpniu br. Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego był gospodarzem 25. Summer Course on Space Law and Policy. Wydarzenie odbywało się w Polsce po raz pierwszy. Trwające dwa tygodnie warsztaty zostały zorganizowane przez Centrum Prawa Kosmicznego przy Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Na Wydziale Prawa funkcjonuje modułowy program kształcenia, na który składają się obowiązkowe przedmioty prawnicze, pogłębiona nauka wybranych gałęzi prawa, a od III roku – wybór ścieżki specjalizacyjnej. W ofercie jest 17 specjalizacji, m.in. prawo fuzji i przejęć, prawo lotnicze, prawo farmaceutyczne czy prawo sportowe.
Już od ponad 10 lat na uczelni funkcjonuje studencka poradnia prawna. Przyczynia się do zdobycia przez studentów doświadczenia i umożliwia niesienie pomocy potrzebującym.