×

Akademicki Związek Sportowy

Akademickie Mistrzostwa Polski 2015/16

Podczas Gali Sportu Akademickiego, która odbyła się 20 października w Warszawie, podsumowano Akademickie Mistrzostwa Polski 2015/2016.

Rozgrywki pod obecną nazwą odbyły się po raz ósmy, chociaż uwzględniając Akademickie Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych, ich historia sięga 1961 roku. Ich głównym celem jest przegląd pracy sportowo-wychowawczej i organizacyjnej Klubów Uczelnianych AZS i Studiów Wychowania Fizycznego i Sportu.

Miniona edycja AMP została przeprowadzona w formule jednorocznej i podzielona na dwie odrębne klasyfikacje: generalną i medalową. W klasyfikacji generalnej zwycięża uczelnia, która zdobyła najwięcej punktów w swoich 30 najlepszych występach. W klasyfikacji medalowej zwycięża uczelnia, która wywalczyła najwięcej złotych krążków we wszystkich startach.

Rywalizacja toczyła się na terenie całego kraju w 43 dyscyplinach letnich i zimowych. Jak informuje jeden z koordynatorów, Robert Krebok, wystartowało w nich w sumie około 16 tys. studentów ze 153 szkół wyższych wszystkich typów. W programie znalazły się nie tylko dyscypliny olimpijskie, ale także szachy, futsal, wspinaczka sportowa, ergometr wioślarski, aerobik, karate i brydż. Dla części sportowców Akademickie Mistrzostwa Polski były okazją do uzyskania minimum na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. W lekkoatletyce ta sztuka udała się skoczkowi wzwyż Sylwestrowi Bednarkowi (na fot.), co było jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń całych mistrzostw.

W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski 2015/2016, zwyciężyła krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, wyprzedzając Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Gdańską. Co ciekawe, spośród uczelni wychowania fizycznego, w czołowej dziesiątce znalazła się tylko Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Spośród klasycznych uniwersytetów najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytet Gdański. W kategorii uczelni medycznych najlepiej zaprezentował się Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który wyprzedził Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł najlepszej szkoły społeczno-przyrodniczej wywalczył Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach przed Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu.

W kategorii uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie przed Wyższą Szkołą Pedagogiki i Administracji w Poznaniu oraz Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. Wśród publicznych szkół zawodowych zwyciężyła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie. Na podium wyprzedziła ona siostrzane uczelnie z Tarnowa i Nysy.

Klasyfikację medalową wygrała Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jej reprezentanci zdobyli 11 złotych, 9 srebrnych i 10 brązowych krążków. Krakowska uczelnia wyprzedziła na podium wspomnianą już AWF w Katowicach oraz ALK w Warszawie. Katowicka uczelnia wywalczyła w sumie aż 35 medali, ale „gorszych jakościowo” (11 złotych, 8 srebrnych i 16 brązowych), zaś warszawska ALK zdobyła 9 złotych, 10 srebrnych i 6 brązowych medali. W tabeli medalowej sklasyfikowano 77 uczelni.