Czytelnia czasopism
Dumni z sukcesu
65-lecie istnienia uczelni to dobry pretekst do świętowania, tym bardziej, jeśli powodem jest nie tylko solidny wiek jubilata, ale także nowa formuła egzystencji. Politechnika Rzeszowska, bo o niej właśnie mowa, fetuje obecnie duży sukces, jakim jest uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego, o czym informuje nas „Gazeta Politechniki” (nr 6-7/2016).
Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów, podejmując decyzję umożliwiającą Wydziałowi Budowy Maszyn i Lotnictwa nadawanie stopnia naukowego doktora nauk technicznych na kierunku inżynieria materiałowa, przypieczętowała zakończenie procesu zmiany statusu uczelni. Droga, jaka została przebyta, była precyzyjnie zaplanowana i optymalnie rozłożona w czasie. Przechodząc przez kolejne etapy zadbano o uzyskanie odpowiedniego potencjału naukowego i kadrowego, który w efekcie pozwolił na sprostanie rygorystycznym wyzwaniom i osiągnięcie docelowego sukcesu. Dziś uczelnia może śmiało patrzeć w przyszłość, widząc przed sobą wymierne korzyści płynące z ogromnego zaangażowania w projekt całej społeczności akademickiej.
Ostateczny triumf oznacza nie tylko zwiększenie prestiżu uczelni eksponującej w ten sposób wysoki poziom kształcenia na każdym z jego szczebli, ale także zdecydowanie ułatwia współpracę międzynarodową z innymi szkołami wyższymi oraz stanowi skuteczną motywację do kontynuowania wyznaczonej drogi rozwoju.
Systematyczne doskonalenie
Dbanie o utrzymanie wysokiej jakości życia jest priorytetem, do którego osiągnięcia dąży na co dzień niemal każdy z nas. Nieodzownym elementem koniecznym do uzyskania pożądanej homeostazy jest umiejętność utrzymania optymalnej formy fizycznej i psychicznej wymagającej nie tylko osobistego zaangażowania, ale przede wszystkim prawidłowo funkcjonującego modelu opieki zdrowotnej.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, chcąc sprostać wymogom perfekcyjnego schematu leczenia, wdrożyło system podwyższania jakości świadczeń medycznych dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych działając w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Miesięcznik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego „Gazeta AMG” (nr 5/2016) informuje o przebiegu całego procesu, którego zakończenie wymaga jeszcze sfinalizowania postępowania administracyjnego obejmującego decyzję asygnującą certyfikat akredytacji przyznawany przez Ministerstwo Zdrowia, sankcjonujący wprowadzenie wzorca świadczeń opartego na dobrej praktyce medycznej. Niezaprzeczalnymi korzyściami płynącymi z precyzyjnie zaplanowanego przedsięwzięcia są zarówno skutecznie działające procesy porządkujące strukturę organizacyjną i ujednolicające zasady postępowania, jak również spełnienie możliwych do realizacji wymagań rekonwalescentów oraz wzrost zaangażowania pracowników będących współtwórcami nowej jakości.
Wysoka świadomość potrzeby ciągłego podnoszenia poziomu świadczonych usług poprzez poprawę systemów zarządzania zaowocuje z pewnością wykreowaniem optymalnego wizerunku szpitala jako przedsiębiorstwa nie tylko społecznie odpowiedzialnego, ale nade wszystko budzącego zaufanie wśród pacjentów.
Wiedza nie zna granic
Projekt Erasmus jest bardzo rozpowszechniony na naszych rodzimych uczelniach, z różnorakich względów nie każdy chętny może się jednak do niego przyłączyć. Aby więc nie wykluczać zdolnych i ambitnych studentów, którzy chcą korzystać z internacjonalistycznej wymiany informacji, a brakuje im środków finansowych lub nie mogą zainwestować własnego czasu w tak długotrwałą inicjatywę, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach proponuje wiele alternatywnych rozwiązań.
W uczelnianym biuletynie „Forum” (nr 42/2016) znajdziemy cały szereg przykładów potwierdzających ogromne zaangażowanie włodarzy uczelni w rozwój wszystkich swoich studentów. Szeroki wachlarz propozycji obejmuje zarówno program Erasmus+, którego kolejna edycja wypełniona jest tematyką ochrony praw konsumentów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych, jak również Erasmus Intensive Programme, zakładający realizację wybranego tematu angażującego w proces dydaktyczny ekspertów międzynarodowych nienależących do środowiska akademickiego, którzy dzięki swojemu praktycznemu doświadczeniu przekazują żakom unikalną wiedzę. Jest też coś pozornie lżejszego formatu, czyli Markstrat, gra biznesowa o uznanej międzynarodowej marce, symulująca aktywność marketingową wirtualnego przedsiębiorstwa, umożliwiająca nie tylko uzyskanie wielu punktów w CV, ale również wzmacniająca motywację do podnoszącej adrenalinę rywalizacji służącej znalezieniu optymalnego rozwiązania dla administrowanej firmy.
Dodajmy do tego atrakcyjną ofertę stypendialną, możliwość uczestnictwa w tygodniach międzynarodowych, warsztatach i konferencjach urozmaiconych prelekcjami światowych ekspertów, a otrzymamy ofertę edukacyjną łączącą walor powszechnej dostępności z wymiernymi korzyściami, wśród których zapowiedź dobrego startu zawodowego, rozwój kompetencji osobistych czy przygotowanie do egzystencji w wielokulturowym otoczeniu, to tylko jedne z mnóstwa elementów profesjonalnie skomponowanej całości.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.