Nowy obiekt dla prawników
Od października 2016 roku studenci Wydziału Prawa i Administracji UJ rozpoczną zajęcia w nowym obiekcie. Już we wrześniu, zanim obiektem zawładną żacy, w nowym budynku odbędzie się kilka konferencji naukowych.
Trzykondygnacyjny gmach powstał na wąskiej działce pomiędzy Auditorium Maximum UJ, a Teatrem Groteska. Serce obiektu stanowi sala audytoryjna mogąca pomieścić 556 osób, którą można za pomocą ściany przesuwnej podzielić na dwie części. Wyposażono ją w projektory laserowe, głośniki naścienne i sufitowe, mikrofony oraz pulpit sterujący systemem AV, nagłośnieniem i oświetleniem. Są również dwie kabiny tłumaczeń symultanicznych. Ponadto w budynku mieszczą się 2 sale wykładowe (po 149 miejsc) oraz 5 sal seminaryjnych (3 po 49 miejsc i 2 po 42 miejsca).
Budowa obiektu WPiA UJ przy ulicy Krupniczej rozpoczęła się w połowie 2014 roku. Powierzchnia zabudowy wynosi 1090 m2, a powierzchnia użytkowa niemal 3400 m2. Generalnym wykonawcą była krakowska firma Łęgprzem. Inwestycja, która kosztowała ok. 22 mln zł, w całości została sfinansowana ze środków własnych wydziału.
– To nasz trzeci budynek – mówi prof. Krystyna Chojnicka, dziekan WPiA UJ. – Pozostałe dwa obiekty to zabytki położone w centrum Krakowa, co jest o tyle ważne, że ogranicza możliwość adaptacji na cele dydaktyczne, bo nie można w nich na przykład burzyć ścian. Ale nie narzekamy, bo budynki są piękne.
Te gmachy to Collegium Wróblewskiego o powierzchni użytkowej 3310 m2 i Pałac Larischa o powierzchni 4451 m2. Poza głównymi siedzibami wydział mam kilka pomieszczeń zabytkowych w centrum miasta. Historycy prawa rezydują na Gołębiej oraz użytkują kilka pomieszczeń na Grodzkiej w Collegium Iuridicum, które wbrew nazwie służy głównie historykom sztuki.
– Głównym problemem wydziału był brak dużych sal wykładowych, bo na kierunku prawo mamy ok. 500 studentów na pierwszym roku, a ponieważ trendem jest kształcenie permanentne, mamy coraz więcej studiów podyplomowych, nie mówiąc o studiach trzeciego stopnia. No i seminaria, konferencje, sympozja… Paradoksalnie, powodowało to, że najtrudniej o zdobycie wolnej sali było w weekend. Mamy nadzieję, że nowy budynek zwolni nas z konieczności kosztownego wynajmowania sal i wreszcie będziemy samowystarczalni – kończy dziekan WPiA UJ.
Od nowego roku akademickiego w nowym budynku będą prowadzone zajęcia, które dotychczas odbywały się w sąsiednim Auditorium Maximum oraz w salach wynajmowanych w centrum Krakowa.
– Moim głównym zamiarem było wybudowanie auli, która odpowiadałaby liczebności studentów wydziału – mówi prof. Chojnicka. – Z pewnością przeniesiemy tam również cieszące się wysoką frekwencją wykłady z prawa cywilnego. Zamierzaliśmy stworzyć obiekt wyłącznie do celów dydaktycznych, dlatego projekt nie przewidywał gabinetów czy pomieszczeń administracyjnych.
Całość inwestycji uzupełnia pomieszczenie do symulacji procesów. Wyposażono je m.in. w system rejestracji rozpraw umożliwiający śledzenie mówiącego oraz komplet mebli sądowych. Dzięki temu studenci będą kształceni w sposób zbliżony do tego, co ich czeka w praktyce, zarówno jako strony postępowania, jak i oskarżyciela czy sędziego.
– Od kilku lat w niewielkich grupach prowadzimy szkolenia warsztatowe. Symulowanie rozpraw będzie cenną formą zdobywania umiejętności prawniczych. Wszystko będzie odbywać się jak w prawdziwym sądzie. Dzięki togom i profesjonalnemu wyposażeniu sali studenci będą mogli wczuć się w klimat rozprawy – tłumaczy prof. Chojnicka.
Na Wydziale Prawa i Administracji UJ kształci się na wszystkich kierunkach i trybach 7665 studentów. Kadrę naukowo-dydaktyczną tworzy 243 nauczycieli akademickich, 53 z nich to profesorowie tytularni, a 55 – doktorzy habilitowani. Wydział zatrudnia też 114 doktorów i 21 magistrów.