Absolwenci 2015
AGH jest jedną z nielicznych polskich uczelni prezentujących regularnie dane dotyczące losów zawodowych absolwentów. Badania prowadzi Ośrodek Monitorowania Kadry Zawodowej przy Centrum Karier AGH. W tym roku ich wyniki zaprezentowano po raz ósmy. Ankiety wypełniło ponad 86% absolwentów studiów stacjonarnych drugiego stopnia, którzy ukończyli kształcenie w 2015 r. Badania przeprowadzono po sześciu miesiącach od ukończenia studiów.
Odsetek absolwentów pracujących oraz prowadzących własną działalność gospodarczą jest najwyższy od początku trwania badań – wyniósł on w tym roku 88,2%, a ponadto 1,7% było w trakcie zmiany pracy, a 4,4% kontynuowało kształcenie. Prawie 29% absolwentów AGH poszukiwało pracy krócej niż jeden miesiąc, zaś ponad 23% nie poszukiwało jej w ogóle – inicjatywa ich zatrudnienia wyszła ze strony pracodawcy. 52% pracujących absolwentów otrzymało więcej niż jedną propozycję zatrudnienia. Aż 61% absolwentów było zatrudnionych już w momencie obrony pracy dyplomowej. Ponad 81% przebadanych absolwentów ma pracę zgodną z wykształceniem, a 17,2% – niezgodną. 73,7% absolwentów AGH zatrudniona jest na umowach o pracę, a 21,5% na umowach cywilnoprawnych. 4% absolwentów założyło własne firmy (w raporcie stosowany jest wieloznaczny termin „samozatrudnienie”). Ponad połowa pracuje w Krakowie, w prawie 70% – w województwie małopolskim. 4,1% absolwentów AGH pracuje za granicą.
Ankietowani wskazali czynniki, które zadecydowały o przyjęciu ich do pracy. Najwięcej osób, bo aż 61,3%, wskazało na ukończony kierunek studiów. Na kolejnych miejscach znalazły się: motywacja do pracy, umiejętności komputerowe, znajomość języków obcych i wiedza uzyskana podczas studiów. W raporcie nie podano, jakie cechy i umiejętności przydają się absolwentom w pracy. W jednym z pierwszych raportów podano te informacje. Okazało się wówczas, że oczekiwania pracodawców zasadniczo rozmijały się z tym, czego potem wymagała praca, np. niemal w ogóle nie przydawała się znajomość języków obcych, wysoko ceniona podczas kwalifikacji do zatrudnienia.
A czym kierowali się absolwenci wybierając pracę? Na pierwszym miejscu stawiali możliwość rozwoju zawodowego (67%). Dalej były: wysokość zarobków (52,4%), stabilność zatrudnienia (46,5%), lokalizacja firmy (46%) i zgodność oferty z kwalifikacjami (39,6%). Bardzo nisko absolwenci cenili świadczenia socjalne. 15% badanych zarabiało w pierwszej pracy powyżej 5 tys. zł brutto.