×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

90 lat tradycji

12 października 1926 r. zainaugurowano pierwszy rok akademicki w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu. WSH byłą uczelnią prywatną. Prowadziła trzyletnie studia i nie miała prawa do nadawania tytułu zawodowego magistra. W 1932 r. na otrzymanym od państwa gruncie w centrum miasta powstał nowy gmach uczelni. Budynek z fasadą zdobioną charakterystycznymi kolumnami zaprojektował poznański architekt inż. Adam Ballenstedt. Do dziś jest on użytkowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W 1938 r. uczelnia uzyskała prawa akademickie, tj. do nadawania swoim absolwentom tytułu magistra. Przyjęła też nazwę Akademii Handlowej. W okresie II wojny światowej działalność uczelni została zawieszona. Wznowiono ją w 1945 r. Już rok później Akademia otworzyła filię w Szczecinie – była to pierwsza polska szkoła wyższa w tym mieście. W 1950 r. poznańska Akademia Handlowa została upaństwowiona i przemianowana na Wyższą Szkołę Ekonomiczną. Kolejny ważny moment wyznacza rok 1974, gdy WSE otrzymała prawa do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego oraz nazwę Akademii Ekonomicznej.

W 1991 r., po dwunastu latach budowy, oddano do użytku słynny „czerwony wieżowiec”, Collegium Altum AE – najwyższy budynek w centrum Poznania, zaprojektowany przez Lecha Sternala, Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza. Obiekt, wraz z masztem telewizyjnym, ma wysokość 103,35 m. Liczy 22 kondygnacje, a zlokalizowany jest w pobliżu historycznego gmachu z 1932 r.

W 2002 r. uczelnia uzyskała od miasta nieruchomość o powierzchni. 2761 m2 w samym centrum miasta, w pobliżu pozostałych obiektów uczelni. Powstał tam budynek Centrum Edukacji Usług Elektronicznych, formą nawiązujący do historycznego obiektu z 1932 r., a zaprojektowany przez Autorskie Studio Architektury „ATRIUM” – Marian Urbański z Poznania. W ten sposób Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – status taki uczelnia uzyskała w 2008 r. – ma w centrum miasta trzy duże, charakterystyczne obiekty. W sumie uczelnia posiada 6 budynków, wszystkie są zlokalizowane w centrum miasta w odległości kilku minut spaceru jeden od drugiego.

Obecnie strukturę UEP tworzy 5 wydziałów: Ekonomii, Gospodarki Międzynarodowej, Informatyki i Gospodarki Elektronicznej, Towaroznawstwa oraz Zarządzania. Są też w niej Centrum Edukacji Menedżerskiej i Studium Prawa. Wszystkie wydziały UEP mają pełne prawa akademickie. Mają łącznie 9 uprawnień do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w zakresie: ekonomii (4 uprawnienia), finansów (2), nauk o zarządzaniu (2) i towaroznawstwa. Mają też 8 uprawnień do habilitowania w zakresie: ekonomii (4), finansów (2), zarządzania i towaroznawstwa.

UEP zatrudnia ok. tysiąca osób. Kadrę naukowo-dydaktyczną stanowi 522 nauczycieli akademickich. ; 61 z nich to profesorowie tytularni, 105 to doktorzy habilitowani, w tym 71 na stanowiskach profesorów UEP, a 34 na stanowiskach adiunktów. Uczelnia zatrudnia także 199 doktorów. W grupie nauczycieli akademickich jest też 82 starszych wykładowców, 24 wykładowców, 32 asystentów, 13 lektorów, 3 instruktorów, 1 starszy kustosz dyplomowany oraz 2 kustoszy dyplomowanych. Naukowcy z UEP realizują ok. 450 projektów badawczych. : 75 z nich jest finansowanych przez NCN. , 14 to projekty międzynarodowe współfinansowane przez MNiSW i instytucje zagraniczne. , 11 projektów prowadzonych jest na zlecenie krajowych podmiotów gospodarczych. Wartość badań prowadzonych na UEP wynosi ok. 6,5 mln zł.

Wśród 479 pozostałych zatrudnionych w uczelni jest 81 pracowników naukowo-technicznych i pracowników administracyjnych w sekretariatach, 41 pracowników bibliotecznych, 206 pracowników administracji i 26 osób w projektach unijnych.

Obecnie na 14 kierunkach kształci się w UEP prawie 11 tys. studentów, z tego 8563 w trybie stacjonarnym (to ponad 450 więcej niż w poprzednim roku akademickim). Uczelnia prowadzi też studia doktoranckie na wszystkich pięciu wydziałach oraz na 3-letnich Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich. Łącznie kształci się tam pół tysiąca doktorantów. Ponad 150 obcokrajowców uczestniczy w studiach doktoranckich w języku angielskim. 1,5 tys. uczestników gromadzą studia podyplomowe. Stypendia socjalne otrzymuje 1,9 tys. studentów UEP, a naukowe prawie 800. Uczelnia oferuje 560 miejsc w domach studenckich. Na UEP kształci się 229 studentów zagranicznych. Ponad 200 obcokrajowców odwiedza uczelnię na semestr lub dwa w ramach różnych programów wymiany międzynarodowej, głównie Erasmus+. Także studenci UEP – ponad 200 rocznie – wyjeżdżają za studia za granicę. Ok. 50 bierze udział w zagranicznych praktykach. UEP prowadzi też dwa programy MBA: Executive MBA i Poznań-Atlanta. Oba posiadają akredytacje międzynarodowe. W ciągu 90 lat uczelnia wypromowała ponad 90 tys. absolwentów. Od 1930 r. działa Stowarzyszenie Absolwentów UEP, które tym samym należy do najstarszych tego typu organizacji w Polsce.

Budżet uczelni wynosi 140 mln zł, z czego 120 mln to przychody z działalności dydaktycznej. Zbiory biblioteczne UEP liczą ponad 500 tys. woluminów. Uczelniane wydawnictwo publikuje rocznie ok. 80-90 książek. UEP przykłada dużą wagę do działalności studenckiej – w uczelni działa 19 organizacji studenckich i 65 kół naukowych – i sportowej: studenci UEP startowali w 28 konkurencjach Akademickich Mistrzostw Polski, zajmując wiele medalowych pozycji. Znana jest też działalność biegowa UEP, zapewne nie bez związku z prywatnym hobby rektora Mariana Goryni, który startuje w maratonach.

(P)
Czytaj też rozmowę z prof. Marianem Gorynią, rektorem UEP, pt. "Stawiamy na rozwój badań naukowych".