Współpraca SGGW z biznesem
Współpraca nauki i biznesu jest jednym z niezbędnych elementów podnoszenia innowacyjności kraju i różnych jego regionów. Staje się to tzw. trzecią misją uczelni (obok dydaktyki i nauki). SGGW współpracuje z podmiotami gospodarczymi bez względu na skalę ich działalności. Partnerami są duże przedsiębiorstwa, stowarzyszenia branżowe, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP). Uczelnia ma duży potencjał działalności komercyjnej oraz tworzenia korzystnych dla gospodarki i nauki relacji z biznesem.
Obszary współpracy
Według prowadzonych analiz, dostępne w SGGW rozwiązania wdrożeniowe dotyczą m.in.: poprawy efektywności upraw roślin i hodowli zwierząt, technologii żywności i żywienia człowieka, funkcjonalnych dodatków do karm dla zwierząt, rozwoju energetyki odnawialnej, budownictwa i inżynierii środowiska, inżynierii materiałowej drewna litego i materiałów drewnopochodnych.
W SGGW prowadzone są badania o zastosowaniu praktycznym, przede wszystkim z zakresu nauk rolniczych, biologicznych oraz nauk technicznych, ekonomicznych i społecznych. Pracownicy uczelni angażują się we współpracę z przedsiębiorstwami głównie poprzez realizację różnego rodzaju małych prac zleconych, w tym również analiz, testów, opinii, ekspertyz etc.
Obowiązująca od października 2014 r. ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. 2014 poz. 1198) umożliwia dwa rodzaje komercjalizacji wyników prac naukowych: bezpośrednią (sprzedaż, licencjonowanie) lub pośrednią (poprzez działalność gospodarczą typu spin-off). Podjęcie którejkolwiek ścieżki komercjalizacji wymaga najpierw zgłoszenia rozwiązania w SGGW oraz ustalenia podziału praw własności intelektualnej do zgłoszonego rozwiązania.
Uczelnia przyjazna przedsiębiorcom
Aby ułatwić kontakt przedsiębiorców z ekspertami SGGW, na uczelni powstała specjalna jednostka zajmująca się inicjowaniem współpracy między SGGW a biznesem – Centrum Informacji i Transferu Technologii (CITT). CITT ściśle współpracuje z pełnomocnikiem rektora ds. współpracy z gospodarką oraz przedstawicielami wszystkich trzynastu wydziałów.
Zakres działalności centrum obejmuje inicjowanie i wspieranie współpracy przedstawicieli SGGW z biznesem m.in. poprzez: organizowanie i udział w spotkaniach poświęconych nawiązaniu współpracy, promocję wyników prac badawczo-wdrożeniowych pracowników uczelni w środowisku gospodarczym, a także działalność informacyjną dotyczącą możliwości podejmowania wspólnych przedsięwzięć, finansowanych zarówno ze środków publicznych, jak i instytucji otoczenia gospodarczego. Współpraca wdrożeniowa z przedsiębiorstwami odbywa się na poszczególnych wydziałach.
Aby ułatwić firmom pierwszy kontakt z uczelnią, przygotowany został wzór dokumentu Porozumienie o współpracy . Dokument nie jest zobowiązaniem finansowym, stanowi natomiast formę deklaracji współpracy zainteresowanych stron. Kolejnym etapem pozwalającym sprecyzować wspólne zadania są umowy bilateralne, podpisywane w przypadku podejmowania konkretnych działań wiążących się z przepływami finansowymi. W treści wspomnianego porozumienia zaproponowano możliwe formy wzajemnego oddziaływania oraz wspólnych wyzwań dla nauki i biznesu.
Precyzyjne dopasowanie do potrzeb gospodarki
W celu jak najlepszego dopasowania oferty SGGW do potrzeb otoczenia gospodarczego na uczelni przeprowadzony został audyt technologiczny (2015). Miał on na celu zbadanie podaży projektów o potencjale komercjalizacyjnym i popytu na rozwiązania powstające na uczelniach.
Audyt składał się z dwóch części. Pierwszym elementem było dokonanie inwentaryzacji pomysłów (idei biznesowych) pracowników i doktorantów. W efekcie uzyskano zgłoszenia 150 idei biznesowych, spośród których na podstawie wielokryterialnych ocen dokonanych przez niemal dwudziestu ekspertów wyłoniono osiem projektów flagowych o najwyższym potencjale komercjalizacyjnym.
Drugim elementem audytu było przeprowadzenie ankiet i wywiadów z ponad 7 tys. przedsiębiorstw. W ten sposób zidentyfikowano najważniejsze grupy potrzeb firm współpracujących z SGGW. Są to kolejno, wg częstotliwości ich zgłaszania oraz wagi zagadnień dla firm: pozyskiwanie praktykantów i stażystów, szkolenia i kursy, zlecanie badań uczelni (pozyskiwanie opinii i ekspertyz, realizacja projektów przy współpracy z kadrą naukową uczelni, konsultacje merytoryczne, dostęp do zasobów uczelni, dostosowanie programów nauczania do potrzeb przedsiębiorców, umożliwienie wymiany doświadczeń pomiędzy firmami i kadrą naukową), rozpoznawalność firmy wśród studentów i pracowników uczelni (promocja firmy na uczelni, pozyskanie wykwalifikowanych pracowników).
Efekty współpracy
Uczelnia uczestniczy w szesnastu klastrach i porozumieniach sieciowych. W jednym z nich, realizowanym na Wydziale Nauk Ekonomicznych, jest liderem (Klaster Innowacji w Agrobiznesie).
SGGW aktywnie uczestniczy w pracach Mazowieckiej Rady Innowacyjności, Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Forum Terytorialnego oraz Rady ds. Polityki Innowacji przy Prezydencie m.st. Warszawy.
Uczelnia nieustannie poszerza ofertę rozwiązań wdrożeniowych dla gospodarki. Oprócz wydziałów, istotne znaczenie w tym zakresie mają również dwa laboratoria badawcze posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji: Oceny Żywności i Diagnostyki Zdrowotnej oraz Centrum Analityczne SGGW. Wykonuje się w nich prestiżowe badania, m.in. ocenę jakościową produktów w konkursie na najlepsze wyroby pod patronatem Prezydenta RP „Teraz Polska” oraz oceny produktów rynkowych dla instytucji konsumenckich, prokuratury, urzędów celnych itp. Z usług laboratoriów korzysta też służba zdrowia (w zakresie diagnostyki zdrowotnej).
W latach 2009-2014 uzyskano 88 wynalazków i wzorów użytkowych (krajowych i zagranicznych). Opatentowane rozwiązania dotyczyły m.in.: poprawy efektywności upraw roślin i hodowli zwierząt, technologii żywności i żywienia człowieka, funkcjonalnych dodatków do karm dla zwierząt, rozwoju energetyki odnawialnej, budownictwa i inżynierii środowiska oraz inżynierii materiałowej drewna litego. Te osiągnięcia sprawiły, że SGGW uzyskała, jako jedna z 13 uczelni w kraju, grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności”. Głównym celem projektu było wsparcie procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, przede wszystkim w zakresie komercjalizacji.
Jednym z ważniejszych działań w zakresie współpracy z gospodarką było złożenie przez pracowników uczelni w 2014 roku 91 wniosków o dofinansowanie projektu, w których uczestniczy 155 przedsiębiorców i podmiotów otoczenia gospodarczego.
W roku 2015, w ramach współpracy SGGW z przedsiębiorcami i jednostkami otoczenia gospodarczego, realizowano 18 projektów badawczo-rozwojowych i stażowych o łącznej wartości 160 mln zł.
Uczelnia współdziała także z fundacją Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) w zakresie upowszechniania kultury przedsiębiorczości i zakładania firm. AIP SGGW wspiera przedsiębiorczość, m.in. poprzez organizację szkoleń i konferencji oraz udzielanie konsultacji dla 100 startupów.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.