Nagroda Kotarbińskiego
Prof. Jan Strelau został laureatem pierwszego konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za najwybitniejsze dzieło z zakresu nauk humanistycznych. Tym dziełem, w ocenie Kapituły Nagrody, jest jego praca Różnice indywidualne. Historia – determinanty – zastosowania . Nagrodę w wysokości 50 tys. zł wręczono 22 listopada. Nominowane były do niej także prace Tomasza Kawskiego, Andrzeja Mencwela, Jacka Paśniczka i Piotra Wierzchonia.
Uniwersytet Łódzki w 70-lecie swojego istnienia ustanowił nagrodę, która ma podkreślić znaczenie badań humanistycznych w nauce, a także nieocenioną rolę humanistyki w kształtowaniu ludzkiej myśli, w życiu każdego człowieka i rozwoju społeczeństwa.
Na konkurs zgłoszono ponad 30 prac opublikowanych w 2014 r., spośród których Kapituła Konkursu w składzie: Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki), Grzegorz Gazda (UŁ), Ryszard Kleszcz (UŁ), Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), Anna Lewicka-Strzałecka (Polska Akademia Nauk), Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) oraz ks. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), postanowiła uhonorować pracę Jana Strelaua, wybitnego psychologa, profesora nauk humanistycznych, wykładowcy akademickiego, autora regulacyjnej teorii temperamentu, związanego z Uniwersytetem Warszawskim, Polską Akademią Nauk i Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej.
Uzasadnienie tego wyboru przedstawiła, prof. Anna Lewicka-Strzałecka, która powiedziała m.in., że Kapituła przyznając Nagrodę prof. Strelauowi, podkreśla uniwersalność problematyki podejmowanej w jego pracy oraz klarowność prezentacji skłaniających czytelnika do ukształtowania własnego stosunku do prezentowanych koncepcji.
Po otrzymaniu Nagrody im. prof. Kotarbińskiego Jan Strelau powiedział, że jego główna działalność naukowa koncentruje się na tym, dlaczego się różnimy, pod jakim względem się różnimy i co z tego wynika w praktyce. – Pisanie tej pracy zajęło mi cztery lata, ale wytworzenie warsztatu i metodologii – całe życie – dodał prof. Strelau.
Patronem nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński: wybitny uczony, humanista, filozof, znakomity nauczyciel, człowiek głębokiej refleksji i szerokiego spojrzenia na historię ludzkiej myśli i jej wpływ na losy społeczeństw. Prof. Kotarbiński był pierwszym rektorem UŁ. Ukształtował model pracy naukowej łódzkich uczonych, zgromadził wokół siebie grono wybitnych nauczycieli, wykształcił znakomitych naukowców. Odegrał niezwykłą rolę w rozsławianiu polskiej myśli w świecie.