Zjazd fizyków
W dniach 6-11 września w Kielcach odbył się 43. Zjazd Fizyków Polskich. Polskie Towarzystwo Fizyczne, organizator zjazdu, świętuje w tym roku 95. rocznicę działalności. Rok 2015 to także Międzynarodowy Rok Światła. Przypada w nim też okrągła, setna rocznica sformułowania przez Alberta Einsteina ogólnej teorii względności.
W Zjeździe i wydarzeniach towarzyszących, takich jak konferencja dydaktyczna, konkurs multimedialny oraz wykład popularnonaukowy dla uczniów, wzięło udział ok. 900 osób: przedstawicieli Europejskich Towarzystw Fizycznych, fizyków pracujących w kraju i za granicą, nauczycieli fizyki, studentów, doktorantów i uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Obrady zjazdu prowadzone były w 12 sesjach tematycznych. Przedstawiono 23 wykłady plenarne oraz ponad dwieście pięćdziesiąt referatów sesyjnych i plakatów.
Ważnym punktem Zjazdu było wręczenie nagród i wyróżnień Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Tradycyjnie odbyło się także Walne Zebranie Delegatów PTF.
Nagroda Smoluchowskiego – E. Warburga
Laureatem Nagrody Mariana Smoluchowskiego – Emila Warburga, przyznanej wspólnie, przez polskie i niemieckie towarzystwa fizyczne, został prof. Werner Hofmann z Instytutu Maxa Plancka Fizyki Jądrowej w Heidelbergu. Uhonorowano go za przełomowe osiągnięcia w obserwacjach astronomicznych prowadzonych w zakresie promieniowania gamma, a szczególnie za pionierską rolę w rozwinięciu do postaci wydajnej metody badania Wszechświata stereoskopowych obserwacji promieniowania Czerenkowa, wywoływanego przez kwanty gamma wnikające do atmosfery ziemskiej. Dzięki działalności laureata ta dziedzina badań została również otwarta dla znaczącej grupy polskich instytucji naukowych. Po ceremonii wręczenia nagrody prof. Hofmann wygłosił wykład Astronomy with Very High Energy Gamma Rays: The Sky in a New Light.
Nagrody PTF za rok 2015
Medal Mariana Smoluchowskiego otrzymał prof. Henryk Szymczak z Instytutu Fizyki PAN za wybitny wkład do fizyki magnetyzmu oraz rozwoju fizyki w Polsce. Nagrodę naukową PTF im. Wojciecha Rubinowicza otrzymał prof. Jacek Dobaczewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego za fundamentalne badania teorii funkcjonału gęstości i jej zastosowanie w fizyce jądrowej. Prof. Marian Paluch z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego otrzymał wyróżnienie za badania zjawisk relaksacyjnych w materii skondensowanej.
Nagrodę PTF za rozprawę doktorską otrzymał dr Bartłomiej Gardas z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego za pracę Riccati equation in studies of spin-boson systems . Dr. inż. Artura Durajskiego z Instytutu Fizyki Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej wyróżniono za rozprawę Właściwości termodynamiczne wysokociśnieniowego stanu nadprzewodzącego w związkach wodorowanych . Nagrodę PTF za pracę magisterską im. Arkadiusza Piekary otrzymała mgr Edyta Dąbrowska z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżniono mgr. Macieja Konieczko z Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki UW oraz mgr inż. Patrycję Pach-Olejnik z Politechniki Częstochowskiej.
Nagrodę PTF za Popularyzację Fizyki i medal im. Krzysztofa Ernsta otrzymała dr Zofia Gołąb-Meyer za zaangażowanie, z jakim wydaje kwartalniki „Foton” i „Neutrino”, poświęcone popularyzacji fizyki wśród uczniów, studentów i nauczycieli. Nagrodę za Artykuł Popularnonaukowy przyznano Piotrowi Cieślińskiemu za tekst Staruszek ukończył 125 lat. Pora umierać, ale nie ma następcy , który ukazał się w „Gazecie Wyborczej” z 2.10.2014 r.
Nagrodę PTF I stopnia im. Grzegorza Białkowskiego dla wyróżniających się nauczycieli i Medal im. Grzegorza Białkowskiego otrzymał mgr Sławomir Lichota, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Radomiu.
Nagrodę II stopnia otrzymała mgr Iwona Cisowska, nauczycielka fizyki w Gimnazjum nr 9 im. cc majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie. Nagrodę PTF III stopnia otrzymał dr Marek Ludwiczak z II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Wyróżniono mgr Magdalenę Żmijewską z Zespołu Szkół nr 5 w Ostrołęce.