Posumowanie AMP 2014/15
23 października na Politechnice Łódzkiej miała miejsce konferencja na temat aktywności fizycznej studentów, która poprzedziła podsumowanie sportowego roku akademickiego. Szefowie uczelnianych studiów wychowania fizycznego i sportu prezentowali rozwiązania organizacyjno-programowe z zakresu wychowania fizycznego wdrażane na politechnikach Krakowskiej, Opolskiej i Świętokrzyskiej, uniwersytetach Warszawskim i Marii Curie-Skłodowskiej oraz interesującą ofertę dla studentów niepełnosprawnych, realizowaną na Uniwersytecie Zielonogórskim. W tych uczelniach proces realizacji wychowania fizycznego opiera się na dialogu z władzami uczelni i w oparciu o własną, nowoczesną bazę obiektową.
Podczas Gali Sportu Akademickiego prof. Marek Rocki, prezes ZG AZS, podsumował mijający sportowy rok akademicki i przedstawił zadania AZS na rok 2015/16. Podkreślił, że „warto promować AZS. Sprawy organizacyjne to sprawnie funkcjonujący w uczelni klub, transparentne działania organizacyjne i finansowe, umiejętne współdziałanie z władzami własnej uczelni, a także współpraca z jednostkami uczelni, odpowiadającymi w szkole za wychowanie fizyczne, sport i obiekty”.
Studenci-sportowcy odebrali okolicznościowe adresy ministra sportu i turystyki oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Byli to medaliści: Jakub Adamski i Robert Bryliński (obaj Politechnika Poznańska), Joanna Fiodorow (WSWFiT w Białymstoku), Paulina Guba (AWFiS w Gdańsku), Małgorzata Hołub (Politechnika Koszalińska), Marta Puda (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), Monika Szczęsna (AWF Katowice) i Maciej Wojtasiak (Wojskowa Akademia Techniczna). Puchar MNiSW odebrali przedstawiciele władz AWF w Katowicach, uczelni, z której wywodzi się najwięcej medalistów zimowej i letniej uniwersjady w 2015 r. Podziękowano również organizatorom tegorocznych Akademickich Mistrzostw Europy: AZS Uniwersytetu Warszawskiego (brydż, badminton), AZS Poznań (futsal), AZS Katowice (wspinaczka) i AZS Wrocław (tenis).
Laureatkami Stypendium im. E. Pietrasika zostały: Monika Biedka (AZS Politechnika Opolska), Patrycja Cyniak (AZS Politechnika Łódzka) i Alina Kieres (AZS UE Katowice). Lekkoatleta AZS Łódź Piotr Kędzia, medalista uniwersjady z 2005 i 2007 r., został wyróżniony za swoją postawę po zakończeniu kariery sportowej, czyli za działania promocyjne sportu i AZS. Z kolei Tomasz Wróbel, AZS Politechnika Opolska, został wyróżniony za akcję „Z AZS wkoło Polski po marzenia”. Redakcja „Akademickiego Przeglądu Sportowego” za konsekwentną, sumienną pracę redakcyjno-dziennikarską, polegającą na przekazywaniu informacji z życia AZS, wyróżniła Nagrodą „Zielonego Pióra” Aleksandrę Leszczyńską (AZS Łódź) i Kacpra Czarnotę (AZS Poznań).
A w ostatniej części uroczystości nagrodzono zwycięzców poszczególnych klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski 2014/15. Uczestniczyło w nich 156 szkół wyższych. Najlepsi stawali na podium kilkakrotnie. Najważniejszą, końcową klasyfikację generalną AMO 2014/2015 otworzyła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2249,5 pkt), która okazała się lepsza o 1 punkt od Uniwersytetu Warszawskiego (2248.5 pkt). Takiego wyniku w historii rozgrywek jeszcze nie było! Na trzeciej pozycji znalazła się Politechnika Gdańska. Kolejne miejsca zajęły: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Politechnika Warszawska. Pierwszą dziesiątkę zamknął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. W klasyfikacji medalowej najlepszą okazała się Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, wyprzedzając Akademię Leona Koźmińskiego z Warszawy i Politechnikę Łódzką. Klasyfikacje poszczególnych typów uczelni, których przedstawiciele także stawali na podium, wygrały: UW, AGH, Uniwersytet Medyczny Łódź, Uniwersytet Ekonomiczny z Krakowa, PWSZ w Lesznie i ALK w Warszawie.