Biliński we władzach
20 czerwca odbyło się walne zgromadzenie członków Polskiej Akademii Umiejętności. Wybrano władze PAU na kolejną kadencję. Przewodniczącym PAU pozostał prof. Andrzej Białas, fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcję prezesa prof. Białas pełni od roku 2000. Jego zastępcami pozostali profesorowie Andrzej Kajetan Wróblewski, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego (na stanowisku od 2009) oraz prof. Andrzej Borowski, literaturoznawca z UJ (na stanowisku od 2012). Sekretarzem generalnym PAU wybrany został prof. Szczepan Biliński, biolog z UJ. Delegatem Walnego Zgromadzenia wybrano prof. Jerzego Wyrozumskiego, historyka – mediewistę z UJ, dotychczasowego wieloletniego (od 1994) sekretarza generalnego PAU.
Po wyborach wręczono nagrody naukowe im. T. Browicza oraz im. M. Mięsowicza. Laureatami Nagrody im. Tadeusza Browicza w dziedzinie medycyny zostali prof. med. Andrzej Surdacki i dr hab. Paweł Wiczling. Prof. Surdackiego, kierownika II Kliniki Kardiologii Instytutu Kardiologii Wydziału Lekarskiego UJ CM, uhonorowano za odkrycie nowych molekularnych mechanizmów oceny funkcji śródbłonka naczyń. Dr hab. Wiczling, farmaceuta z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, został uhonorowany za opracowanie oryginalnej metody populacyjnego modelowania farmakokinetyki i farmakodynamiki wybranych leków. Nagrodę przyznaje od 1998 r. Rada PAU za wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny. Honorowany jest nią polski uczony za jedną pracę lub cykl prac składający się maksymalnie z pięciu publikacji z zakresu medycyny, opublikowanych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym w okresie nie dłuższym niż 5 lat poprzedzających złożenie wniosku.
Nagrodę im. Mariana Mięsowicza w dziedzinie fizyki otrzymał prof. Jacek Dziarmaga z Instytutu Fizyki UJ za pracę Dynamics of a quantum phase transition: exact solution of the quantum Ising model , opublikowaną w „Phys. Rev. Letters” 95, 245701 (2005). Nagroda przyznawana jest od 1997 r. na wniosek Wydziału III PAU polskim uczonym za pracę z zakresu fizyki, astrofizyki, biofizyki lub geofizyki, opublikowaną w czasopiśmie o zasięgu międzynarodowym.
Na wniosek Komisji PAU do Oceny Podręczników Szkolnych Rada PAU wyróżniła podręcznik Ryszarda Kuleszy i Krzysztofa Kowalewskiego Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Podręcznik do historii dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony , opublikowany przez Wydawnictwo Nowa Era.
Podczas posiedzenia wręczono nominacje nowym członkom PAU. Wykład naukowy Nowe oblicze immunologii przedstawiła prof. Barbara Płytycz z Zakładu Immunobiologii Ewolucyjnej UJ.