Ostatni INTER
27 czerwca odbył się finał piątej i jednocześnie ostatniej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER, organizowanego przez FNP w ramach projektu SKILLS. Każdy z dziesięciu finalistów konkursu miał 5 minut na zaprezentowanie swojego interdyscyplinarnego projektu badawczego.
Konkursu INTER FNP w liczbach:
odbyło się 5 konkursów,
wnioski na realizację interdyscyplinarnych projektów badawczych złożyło 235 młodych badaczy ,
eksperci wyłonili 72 finalistów,
wyłonionych zostało 45 laureatów , którzy na realizację swoich projektów otrzymali łącznie prawie 4,5 mln złotych.
I nagrodę zdobyła Justyna Chałubińska-Fendler (na fot.) z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która zaprezentowała projekt „1000 odcieni szarości – analiza tekstur w radioterapii raka płuca”. II nagrodę zdobyli: Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego za prezentację projektu „Jak drapieżniki odgryzają się patogenom?” i Wanda Niemyska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, która zaprezentowała projekt „Matematyka mydlanych baniek i zaplątanych białek”. III nagrodę zdobyli: Andrzej Katunin z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach za prezentację projektu „Jak uchronić samolot przed skutkami uderzenia pioruna?”; Anna Zawistowska-Deniziak z Instytutu Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN w Warszawie, która zaprezentowała projekt „One tam są – czyli jak wykryć cichego mordercę” oraz Igor Zubrycki z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej za przedstawienie projektu „Roboterapia, czyli roboty na usługach terapeutów”.
Po raz pierwszy w historii finałów konkursu INTER dwoje finalistów – Wanda Niemyska i Igor Zubrycki – otrzymało taką samą liczbę głosów od zgromadzonej widowni. Przewodniczący kapituły konkursu, prof. Maciej Żylicz, zadecydował o przyznaniu każdemu ze zwycięzców głosowania publiczności po 10 tys. zł (oznacza to podwojenie tej nagrody, fundowanej ze środków własnych FNP).
Celem konkursu INTER FNP jest rozwój umiejętności młodych uczonych z zakresu popularyzacji nauki. W konkursie mogli wziąć udział uczestnicy projektu SKILLS: doktoranci z polskich jednostek naukowych, doktorzy będący pracownikami naukowymi (do 6 lat po doktoracie) oraz absolwenci studiów doktoranckich (do 12 miesięcy od uzyskania stopnia doktora). W I etapie piątej edycji konkursu INTER wnioski na realizację interdyscyplinarnych projektów badawczych złożyło 25 młodych naukowców. Przed finałem młodzi badacze wzięli udział w szkoleniu z zakresu autoprezentacji i sztuki wystąpień publicznych.