Nowe wyzwania
– Cyfrowy i sieciowy świat zmienia reguły gry – mówił, rozpoczynając ostatnią część konferencji Mark Thorley, reprezentujący CODATA i Natural Environment Research Council UK. Według Thorleya, w świecie, gdzie każdy może wszystko umieścić w sieci, powszechne stało się oczekiwanie, że informacja powinna być dostępna natychmiast i za darmo, a otwartość staje się nową normą. Thorley prezentował przykłady innowacyjnych usług opartych na danych, zarówno publicznych, jak i naukowych, takie jak serwis ostrzegający przed zagrożeniem powodziowym czy serwis informujący o akumulacji radonu w różnych częściach Anglii i jego potencjalnym wpływie na zdrowie.
Efektywne udostępnianie danych, zarówno naukowcom, jak i firmom oraz innym zainteresowanym użytkownikom, wymaga rozwiązań prawnych, które będą zrozumiałe i łatwe w zastosowaniu, a jednocześnie umożliwią wykorzystanie danych w różnych jurysdykcjach. Dlatego wśród omawianych wyzwań związanych z otwieraniem danych znalazły się bariery prawne, które zaprezentował przedstawiciel Platformy Otwartej Nauki, oraz kwestie prawne związane z komercjalizacją, które przedstawiła badaczka z Uniwersytetu w Białymstoku.
Decyzji o upublicznieniu danych badawczych często towarzyszy pytanie, kto, gdzie i w jaki sposób wypowiada się na ich temat w sieci. Rozwiązanie, które ułatwia prowadzenie tego typu monitoringu, przedstawiła brytyjska firma Altmetric.