Kosmiczny sukces
Studenci AGH odnieśli sukces w konkursie CanSat Competition. W rozgrywanej w Teksasie w dniach 12-14 czerwca rywalizacji akademickich technologii satelitarnych zespół AGH Space System pokonał 59 drużyn z całego świata i zajął pierwsze miejsce. CanSat Competition to największe i najbardziej prestiżowe międzynarodowe zawody tego rodzaju.
Dla studentów z Koła Naukowego „Cyborg” (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH) był to debiut w zawodach organizowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (AAS), Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki (AIAA) oraz NASA. Ekipa z AGH była jedynym reprezentantem naszego kraju w konkursie. Studenci z AGH w pierwszym etapie eliminacji, przeprowadzonym przez specjalistów z NASA, uzyskali 97,6% punktów, zaś w drugim etapie kwalifikacji (tzw. „krytyczna ocena projektu”) otrzymali od sędziów notę 99,2%. Dzięki tak znakomitym wynikom mogli oni pojechać na finały do Burkett (Teksas), podczas których nie dali szans międzynarodowej konkurencji.
Celem zawodów jest symulacja podróży sondy przez atmosferę planety z jednoczesnym pobieraniem kompleksowych danych telemetrycznych podczas opadania. W etapie finałowym młodzi konstruktorzy mieli za zadanie zaprezentować możliwości skonstruowanej przez nich sondy planetarnej, która po wyniesieniu przez rakietę na wysokość jednego kilometra zbierze informacje o atmosferze i planecie. Rakieta, z której korzystał zespół AGH Space System, została skonstruowana przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.
Stworzona przez studentów AGH sonda planetarna zawiera w sobie precyzyjne czujniki, wykonujące pomiary wysokości, mierzące temperaturę wewnętrzną oraz temperaturę otoczenia, stan lotu, parametry stabilizacji, poziom zasilania czy kąt opadania. Wszystkie te dane są transmitowane do stacji naziemnej za pomocą modułów radiowych. Wszystkie czujniki umieszczone są w osłonie z włókna szklanego. Mieszczą się w niej także m.in. spadochron i kapsuła zabezpieczająca, która podczas zawodów przewozi niezwykle delikatny ładunek testowy – jajko (dodatkowe punkty przyznawane są za dostarczenie jajka w nienaruszonym stanie z powrotem na ziemię).
W teksańskim finale studenci AGH pokonali 59 zespołów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Wielkiej Brytanii czy Turcji (np. University of Toronto, Istanbul Technical University, University of Manchester, University of California czy University of Michigan).
W skład zespołu wchodzi siedmioro studentów: Adam Kurzak (lider zespołu), Bartosz Postulka (konstrukcja mechaniczna), Bartosz Moczała (elektronika), Jakub Rachucki (stacja naziemna), Robert Betka (system kontroli lotu), Weronika Mrozińska (system bezpieczeństwa ładunku) oraz Tomasz Fuchs (mechanika i organizacja). Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Tomasz Buratowski.