W Szczecinie
Podczas Dni NCN w Szczecinie badacze z Pomorza Zachodniego mogli dowiedzieć się, jaka jest oferta konkursowa Centrum i jak prawidłowo przygotować wniosek o grant oraz zobaczyć, jakie osiągnięcia mają na swoim koncie laureaci rozstrzygniętych konkursów NCN.
W posiedzeniu Rady NCN uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych i władz szczecińskich uczelni. Prof. Michał Karoński wręczył, w imieniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego, nominację na członka Rady Centrum prof. Ewie Łokas z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Prof. n.med. Jerzy Samochowiec, prorektor ds. nauki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, przedstawił potencjał naukowy Pomorza Zachodniego. Uczestnicy posiedzenia uznali, że środki na finansowanie badań podstawowych w mniejszych ośrodkach naukowych są niewystarczające. Wynika to m.in. ze zbyt niskiego budżetu NCN na finansowanie grantów. Przedstawiono założenia konkursu POLONEZ, dedykowanego naukowcom przyjeżdżającym z zagranicy, który będzie ogłoszony we wrześniu 2015 r.
W Akademii Morskiej w Szczecinie siedmioro laureatów konkursów NCN zaprezentowało swoje badania, prowadzone dzięki grantom z konkursów Centrum. Niektóre z zaprezentowanych projektów są dopiero na początku realizacji, jak projekt dr Olgi Sztatelman z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN o integracji sygnałów stresowych w roślinach czy też ks. prof. Piotra Roszaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu o Camino de Santiago i grobie św. Jakuba. Prof. Cezary Cybulski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prowadzący badania nad rakiem piersi opowiedział o odkrytych przez swój zespół mutacjach genów RECQL oraz PALB 2, które odpowiadają za zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi u ich posiadaczek, czyli ok. 60 tys. kobiet w Polsce. Prof. Mirosława El Fray z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opowiedziała o badaniach nad materiałami polimerowymi posiadającymi właściwości antybakteryjne, które będą ulegać biodegradacji i mogą być wykorzystane do zwalczania infekcji lub produkcji leków.
Na Uniwersytecie Szczecińskim i w Akademii Sztuki odbyły się warsztaty dla pracowników jednostek naukowych, którzy wspierają badaczy w składaniu wniosków do NCN. W warsztatach wzięło udział ponad 120 osób.
Dni NCN to również spotkania dla naukowców, którzy chcieliby złożyć wnioski w konkursach przeprowadzanych przez Centrum. Członków Rady NCN pytano o nowe regulacje w konkursach – przede wszystkim o to, jakie koszty można ponosić w projektach i w jaki sposób można zaplanować wynagrodzenia w projekcie (więcej na ten temat na str. 67). Ze względu na zmiany wprowadzone w marcu, interesowano się ograniczeniami w aplikowaniu o granty. W ramach Dni NCN odbyły się trzy odrębne spotkania dla przedstawicieli nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu, odpowiednio na Wydziale Humanistycznym USz, Wydziale Elektrycznym ZUT oraz w rektoracie PUM.
Współorganizatorami Dni NCN były zachodniopomorskie uczelnie publiczne: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Politechnika Koszalińska.