Manipulator
Projekt kierowany przez dr. Pawła Łaskiego z Katedry Automatyki i Robotyki Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn PŚ zakłada opracowanie koncepcji oraz wykonanie prototypu manipulatora o zamkniętym łańcuchu kinematycznym typu Delta, o trzech stopniach swobody. Do napędu manipulatora wykorzystane zostaną sztuczne mięśnie pneumatyczne, które w porównaniu ze znanymi i powszechnie stosowanymi rozwiązaniami wyróżniają się łagodnym startem i łagodnym zatrzymaniem. Charakteryzują się też dużą odpornością na przeciążenia, wysoką dynamiką, brakiem efektu ruchu skokowego (zjawisko stick–slip) oraz bardzo małym zużyciem sprężonego powietrza, dzięki czemu należą do grupy napędów energooszczędnych.
– Cechy muskułów pneumatycznych bardzo dobrze oddają zachowanie organizmów żywych. Manipulatora można używać z powodzeniem w medycynie lub rehabilitacji. Roboty tego typu bardzo często są używane do układania rzeczy na liniach produkcyjnych – informuje dr Paweł Łaski.
Warunkiem otrzymania pełnego dofinansowania w konkursie TANGO jest znalezienie partnera z przemysłu, który pomoże zespołowi naukowemu wprowadzić produkt na rynek. – Rozmowy z przedsiębiorcami zainteresowanymi wdrożeniem manipulatora do produkcji już trwają. Będziemy szukać więcej niż jednego partnera – mówi dr Łaski.
Członkowie zwycięskiego zespołu badawczego są m.in. twórcami łazika marsjańskiego, który zdobył II miejsce w zawodach European Rover Challeng 2014. Manipulator typu delta został też laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Student Wynalazca oraz zdobył srebrny medal na 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.