Nowa filologia
Na blisko dwuhektarowej działce przy ul. Pomorskiej w Łodzi, vis a vis Osiedla Akademickiego „Lumumbowo”, powstał nowy budynek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Ma on ok. 20 tys. m2 powierzchni. Mieści 4 aule na ponad 800 miejsc (w tym największa dla 450 osób), Salę Rady Wydziału na 134 miejsca, salę kinową, bibliotekę, 6 sal multimedialnych, pięć pracowni komputerowych, 101 sal seminaryjnych, pokoje dziekanów oraz naukowe – w sumie miejsca dla 4 tys. studentów i 500 stanowisk pracy. Akt erekcyjny wmurowano 9 grudnia 2011 r. Budowę zakończono na przełomie wiosny i lata 2014 r., a obiekt oddano do użytku z początkiem tego roku akademickiego. Koszt inwestycji wyniósł 98,5 mln zł.
„Kompozycja nowego obiektu opiera się na zasadzie harmonijnego ustawienia kilku przenikających się prostopadłościennych brył. Różnorodność ich funkcji odzwierciedla odmienność zastosowanych materiałów elewacyjnych. Sposób ułożenia brył kreuje wejście główne do budynku, a podstawą kompozycji jest centralnie zlokalizowana „prześwietlona” część obiektu z atrium centralnym. Rozdziela ono dwa potężne bloki – prostopadłościenne skrzydła budynku. Ich wystające skrajne części, podkreślone w dwóch najwyższych poziomach materiałem i kolorem sprawiają, że budowla z każdej strony odbierana będzie dynamicznie, koncentrując na sobie uwagę obserwatora” – piszą architekci z łódzkiej firmy AGG – Architekci Grupa Grabowski, którzy zaprojektowali obiekt.
Wydział Filologiczny, jeden z największych wydziałów UŁ, do lata 2014 r. funkcjonował w siedmiu budynkach położonych w różnych częściach miasta. W zdecydowanej większości były to obiekty stare (przedwojenne, a nawet z początku XX w.), przez całe lata niemodernizowane, nienadające się dla potrzeb dydaktycznych, nieprzystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W tych budynkach studiowało ok. 4 tys. studentów, pracowało prawie 400 pracowników. O konieczności zdecydowanego polepszenia bazy lokalowej wydziału mówiono od wielu lat, pojawiały się różne pomysły na zagospodarowanie innych budynków uniwersyteckich i przeniesienia poszczególnych kierunków, ale dopiero w kadencji 2008-2012 zapadła ostateczna decyzja o budowie jednego nowego gmachu dla potrzeb całej jednostki.
Przeprowadzka do nowego obiektu była wielką operacją logistyczną. Szczególnie dużym wyzwaniem była przeprowadzka 9 bibliotek i utworzenie jednej nowej biblioteki wydziałowej z księgozbiorem liczącym przeszło 250 tys. woluminów. Scalenie bibliotek znacznie polepszyło dostępność do księgozbioru, którego część oferowana jest użytkownikom w wolnym dostępie.
Od inauguracji roku akademickiego 2014/2015 nowy budynek jest już w pełni wykorzystywany dla potrzeb dydaktycznych. Zajęcia odbywają się w przeszło 110 salach dydaktycznych (od sal seminaryjnych dla kilkunastu osób, do największej auli dla 450 osób) i 5 pracowniach komputerowych. Wszystkie sale są wyposażone w projektory i ekrany lub telewizory, co umożliwia regularne stosowanie nowoczesnych metod dydaktycznych, a także wykorzystywanie sal dla potrzeb konferencji, seminariów, pokazów. Sala rady wydziału wyposażona jest w nowoczesny system do głosowania. Powstały też specjalne pomieszczenia przeznaczone dla potrzeb jednego z najnowszych kierunków wydziału – logopedii z audiologią.
Przed budynkiem znajduje się duży parking dla pracowników i mniejszy dla studentów, a także stojaki rowerowe. W budynku jest sklep i bufet. Spełnione są też podstawowe wymogi dostosowania budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych (windy, osobne toalety). Zaletą budynku jest również jego położenie nieco na uboczu względem ruchliwych ulic.
Dzięki temu, że wszystkie jednostki dydaktyczne i administracyjne znajdują się w jednym miejscu znacznie łatwiej planować wspólne przedsięwzięcia i łączone programy dydaktyczne. Nikt już nie traci czasu na przejazdy pomiędzy budynkami.
Budynek wpisał się już w krajobraz Łodzi Akademickiej. Można mówić o nowoczesnym kampusie – w sąsiedztwie znajdują się akademiki, Biblioteka UŁ, kilka innych wydziałów UŁ, budynki Uniwersytetu Medycznego.