Społeczeństwo a gospodarka
O wyzwaniach i dylematach, które rodzą się na styku tak zależnych od siebie sił jak społeczeństwo i gospodarka, mówili uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie.
Spotkania odbywały się w kilku blokach tematycznych, związanych m.in. z kulturoznawstwem, psychologią i socjologią; finansami i prawem oraz bezpieczeństwem i obronnością. Dr hab. Mariusz Wojewoda z Uniwersytetu Śląskiego w swoich rozważaniach wziął na warsztat trudne relacje wynikające z przeciwstawnych interesów ekonomii i dobra społecznego. – Liberalizm ekonomiczny powoduje zanik umiejętności dobrowolnego dzielenia się z innymi. Nie można na podstawie paradygmatu ekonomicznego – rachunku zysków i strat – wyjaśnić potrzeby etyki dzielenia się z innymi. Potrzebne jest więc odwołanie do dodatkowego poziomu aksjologicznego, który uzasadnia powinności społeczne. Nawet wtedy, gdy nie wiążą się z korzyścią jednostki – mówił.
Sytuację wojsk ukraińskich w trudnej sytuacji politycznej tego kraju zaprezentował, w ramach pracy sekcji bezpieczeństwa i obronności, Maksym Olimpiiuk, doktorant na Akademii Obrony Narodowej. Rozpoczął od 1991 roku, czyli momentu uzyskania przez Ukrainę suwerenności. – Już w 1992 roku siły zbrojne Ukrainy brały udział w operacjach ONZ, nie były jednak odpowiednio modernizowane. Z każdym rokiem zmniejszał się budżet armii, a w końcu Ukraina zaczęła wystawiać na sprzedaż wyposażenie wojskowe i w ten sposób stała się jednym z czołowych eksporterów broni, amunicji, pojazdów, które dostała w spadku po dawnym ZSRR – ubolewał. I dodał: – Liczba sił zbrojnych Ukrainy w ostatnich 20 latach również drastycznie spadła z 455 tys. żołnierzy w 1993 do 125 tys. w 2014 roku.
Konferencja „Społeczeństwo i gospodarka. Współczesne wyzwania i dylematy rozwojowe” odbyła się 5 grudnia. – Zainteresowanie było duże. Uczestnicy przyjechali do nas z różnych ośrodków akademickich całej Polski i nie tylko. Postaramy się, by wydarzenie miało charakter cykliczny – zapowiedział dr Artur Zimny, dziekan Wydziału Społeczno-Humanistycznego PWSZ w Koninie.